9.11.2018
Kategorie: Ekonomika

Proč má prodavačka v německém Kauflandu téměř třikrát větší plat nežli v Česku?

Sdílejte článek:

RADEK STROUHAL

A přitom je cenová hladina v německém Kauflandu téměř o 10 procent nižší nežli v českém. Znamená to, že německá prodavačka je třikrát zdatnější a produktivnější nežli její tuzemská kolegyně?

Kdo nevěří, ať tam běží, opravdu tomu tak je. Nákup v německém Kauflandu opravdu vyjde našince zhruba o 10 % levněji, než kdyby nakupoval v tuzemském. A některé položky jsou dokonce o tolik levnější, že by se pomalu vyplatilo je velkonakupovat v německých pobočkách a velkoprodávat českým. Viz čokoláda Milka, u které mne onehdá v Otrokovicích omráčili akční cenou 33,90 za stogramovku, zatímco v Německu je výchozí cena necelé 1 euro, za kteroužto tam Milku ale prakticky nikdo nekupuje, Němci i přistěhovalci společně čekají na akční ceny, které jsou 0,69 nebo dokonce 0,59 eura.

Nuže, flegmatik namítne “Holt mají nižší ceny,” ale českému šťourálkovi to prostě nedá. Logické vysvětlení by bylo, kdyby za hranicí měly prodavačky zhruba stejné platy a dodavatelé nižší ceny, ale v tom to není. Dodavatelé v Německu mají ceny spíše vyšší a výši platu tamější prodavačky všichni tušíme.

Selský rozum radí, zeptejme se odborníků. Jedním z nich by snad mohl být exministr financí, toho času náš vládní předseda. Má ekonomické vzdělání, i když o své alma mater poněkud nelichotivě říká, že ji udělá každý, koho neporazí bratislavská šalina, a asi by měl rozumět financím, když byl tím ministrem a patří mu přes 250 docela velkých firem. Na druhé straně, kdyby tu záhadu uměl rozluštit či aspoň vysvětlit, tak bychom se tu už nějakou dobu “ANO, měli líp” a jeho zaměstnanci by neměli výrazně podprůměrné platy. Navíc se naskýtá otázka, jestli na ty finance neshlíží “tak nejako po svojom,” poněvadž se mu pravidelně stává, že při práci s čísly míchá hrušky a jablka. Poměrně nedávno v duelus Ivanem Bartošem divákům vysvětlil, že jeho bývaláfirma, rozuměj Agrofert, odvádí do státního rozpočtu třikrát více, než z něj dostává, rozuměj, než holding obdrží na dotacích. Vzhledem k tomu, že tím do rozpočtu odvádí, byly myšleny daň z příjmu plus sociální a zdravotní pojištění, může se ta absolutní většina podnikatelů, která na dotacích dostává čisté nic a díky které tuzemská ekonomika jakž takž funguje, utěšovat alespoň tím, že odvádí státu nekonečně mnohokrát více nežli od něj dostane.

Dalším odborníkem, který se zdánlivě nabízí, je současná ministryně financí. Té ovšem zcela chybí ekonomické vzdělání, práce s čísly jí moc nesedí a navíc se jí dosud nepodařilo přesvědčit pracovníky statistického úřadu o matematické správnosti svého osobitého sdělení národu z prvních lednových dnů loňského roku, kdy se podle ní díky nově zavedené EET tržby zvýšily o 100 %. Tam, kde paní ministryně vidí 100, statistik vidí 16, tudy cesta k vysvětlení našeho problému rovněž nepovede.

Podíváme-li se na další vládní odborníky, uznáme, že bude vhodnější se po vysvětlení našeho problému se porozhlédnout jinde. Čtenáře určitě napadne manželské duo Markéta ŠichtařováVladimír Pikora, neboť ti jsou nejen populární, ale na rozdíl od výše jmenovaných i opravdu odborně zdatní. Musím ale konstatovat, ač jsem si pořídil, ať už za finance či jinak, všechna jejich dostupná díla a, nekecám, pečlivě je prostudoval, tak jsem si sice dobře početl, slušně se mi rozšířily obzory, ale o prodavačkách v Kauflandu vůbec nic. Ani o Lidlu či jiném vydřidušském potravinovém řetězci…:-) teď vážně, jisté náznaky důvodů rozdílnosti našich a západních platů v jejich čtivých knihách najdeme, ale nějaké to jednoduché vysvětlení bez uhýbání do ekonomické logiky nikoliv.

Další renomovaný ekonom, Lukáš Kovanda, se záludným otázkám nevyhýbá, ovšem jeho zdůvodnění záhady diametrálně rozdílných platů před a za západní hranicí nás asi neuspokojí.

Vyšší platy v Německu dle Lukáše Kovandy

Kdo pobyl více než pár hodin v Německu, tak tuší, že produktivita německých ručiček je zhruba stejná jako českých. A i kdyby ne, tak českým zlatým ručičkám bychom jistě dali punc aspoň 18 karátového zlata, tím pádem by ale Němci museli mít končetiny z 56 karátového zlata, milej pane, tak to teda ne. Ale jedná se o komentář pro čtenáře Blesku, proto nad Lukášem nelámejme hůl.

Nahlédneme-li do učebnic ekonomie od renomovaných zahraničních nebo méně renomovaných tuzemských odborníků, opět budeme zklamáni. Rozdíl v platech na Východě a Západě tam nikdo nijak neobjasňuje, alespoň ne tak, aby to pochopil člověk prostého rozumu.

A o Kauflandu tam vůbec nepíšou, divné. Když tedy prosté vysvětlení není možno najít u odborníků ani v knihách, zkusme zajít do společnosti. Poptal jsem se tedy v rodině, oslovil i vzdálené příbuzné, přátele, známé, rozmlouval po pohostinských zařízeních. Musím konstatovat, že naprostá většina oslovených se sice nad záhadou Kauflandhluboce zamyslela, ale nikomu se nepodařilo přijít s jasným a rozumným vysvětlením. Ale jsme Češi, pár zajímavých teorií se samozřejmě našlo.

Takže teorie číslo 1, zvaná Za vším hledej dotaceKaufland je vydřiduch, ve skutečnosti je na Západě prodělečný a Východ mu slouží k tomu, aby dotoval Západ.U této teorie nesporně obstojí první věta souvětí, ale zbytek je … nepravda. V Německu existuje řada dalších řetězců a obrovské množství malých obchodů, které neuzurpují na východních trzích, ceny mají podobné Kauflandu a jejich zaměstnanci mají stejné či vyšší platy než kauflanďáci. Úvaha, že by tyto firmy žily z dotací podobně jako impérium našeho vládního předsedy, je poněkud scestná.

Teorie číslo 2, titulek Za vším hledej zlodějskou EUKaufland je vydřiduch stejně jako celá Evropská unie. Naše platy se zvednou na jejich úroveň, jakmile celou EU pošleme do háje, budeme sví, budeme vyrábět jen pro sebe a obchodovat jen se sebou, případně se strejdou Putinem a hospodářsky zázračnými Číňany. U této teorie opět obstojí jen první věta prvního souvětíNehledě na to, že zastánci myšlenky EU je největší zlo pod sluncempovažují za Evropskou unii Německo a Benelux, část Francie a někdy ještě Rakousko, myslet si, že ekonomicky přežijeme bez výměny zboží a služeb s EU je úlet. Strejčkovi Putinů i Číňanům na naší životní úrovni záleží asi jako našemu současnému premiérovi, to jest hodně hodně málo, maturitní matematika má pro to pojmenování “limitně se blížící nule.

Teorie číslo označme Za vším hledej korupciKaufland je vydřiduch, má tu obrovské zisky, měli bychom jej donutit zákonným nařízením, aby platy zvedl aspoň na dvojnásobek. Ale politici to nechtějí, protože jsou Kauflandem a všemi těmi nadnárodními spolky korumpováni a tyto peníze pak chybí v systému. Vezmeme-li za fakt, že část politiků určitě zkorumpovaných je, tak je poněkud sporné, zdali nadnárodními řetězci. Zdvojnásobení platů pak má drobný háček. Je zřejmé, že pro Kaufland, Lidl a řadu firem se zahraničním vlastníkem by to nebyl problém. Následně by ovšem paní finanční mocnářka musela příslušně navýšit platy úředníků, protože finanční úředník či kontrolor musí mít více peněz než prodavačka. Pokud by jí to schválil šéf a někdo znalý matematiky čtvrté třídy by jí vysvětlil, že dvojnásobek je vlastně o těch jejích oblíbených 100 procent, s holkami by při obědě udělala analýzua úředníci by se na druhý den radovali, že mají dvě třetiny německého platu. Důchodcům, lékařům, učitelům, vědcům a policajtům by se dvojnásobek alespoň slíbil. No, budiž, ale co nastane s firmami, které nejsou státní a nemají zahraničního vydřidušského majitele? U té spousty menších firem, které jsou dosud v českých rukou si sice majitel, obvykle zaslouženě, bere více nežli zaměstnanci, ale těch, kteří si přivlastňují tu druhou půlku zasloužené odměny svých 30 zaměstnanců, mnoho nebude. Tady totiž záhada Kauflandpřechází v záhadu jinou, pojďme třeba do hospody. Taková německá Bierstubemá plus minus o třetinudražší pivo než česká,

ale tušíme, že německý číšník i servírka mají opět téměř 3 krát vyšší plat nežli české protějšky. Že by u sousedů za hranicí byly zhruba 3 krát vyšší tržby nežli u nás nebo že by německý číšník roznesl za večer 3 krát více půllitrů nežli český? Tomu asi nevěříme, ale že by většina našich hospod a restaurací po zdvojnásobení platů zbankrotovala, tomu už ano. K podobnému jevu dochází i jinde, podívejme se na třeba na benzinky. V Rakousku či Lucembursku jsou ceny pohonných hmot i odvody z nich zhruba stejné jako u nás, rabat a zisk tedy srovnatelný s naším. Ovšem opět na platy zůstává téměř trojnásobná částka a nám zůstává rozum stát. V Česku majitelé či nájemci benzinek shodně tvrdí, že vyjdou tak tak, mnozí fungují jen díky tomu, že jsou rodinná firma. Z celé teorie je tedy nesporně platná opět jen první půlka první věty.

Teorie číslo 4, jednoduše Za vším hledej lidskou hloupostKaufland je vydřiduch, ale je to jen pár mikroekomických hektolitrů v makroekonomickém jezeře Česka. Využívá stavu a situace trhu. Za všechno si můžeme sami, jsme prostě takoví důvěřiví a naivní, bohužel až příliš. Každé čtyři roky svěříme moc někomu, kdo nám slibuje modré z nebe. To, že se jedná o sobecké hamižné gangstery, kterým jde jen a jen o sebe, rozpoznáme pozdě, navíc si valná část z nás nikdy nepřizná, že se někdy mýlila.Tato teorie je ovšem zcela zcestná, ovšem tradičně kromě první věty v prvním souvětí. My přece nejsme důvěřiví, naivní či dokonce hloupí, jsme Češi, takřka neomylný národ.

Teorie číslo hlásá Za vším hledej číslaKaufland je vydřiduch a německá ekonomika je mnohonásobně výkonější než naše, tudíž Němci vyvezou i dovezou mnohonásobně více zboží a služeb. Z mnohonásobně více utržených peněz si mohou dovolit i mnohonásobně vyšší mzdy a důchody. V teorii opět obstojí jen první věta prvního souvětí. Na konci mnohonásobnosti je třeba vše dělit počtem obyvatel a dostat výkonnost na jednoho obyvatele. Počet obyvatel Německa je 7,8 krát vyšší nežli Česka, obrat zahraničního obchoduje vyšší 8,4 krát. Obrat na hlavu tedy není vyšší několikanásobně nežli náš, ale o pouhých 8 procent. Nutno uznat, že pozitivní bilanci ze zahraničního obchodu mají (rok 2017) Němci 14 krát vyšší, přepočteno na jednoho obyvatele o 80 procent. Z těchto čísel trojnásobné ani dvojnásobné mzdy ale opět nevykouzlíme.

Na závěr ještě teorie číslo 6, s podtextem Za vším hledej čáry a kouzlaHranice Západ/Východ je ve skutečnosti magická čára. Ani na jedné straně neplatí aritmetická pravidla tak, jak nás učili ve škole. Na západ od ní po odečtení nákladů na pořízení zboží a materiálu a odvodů od výnosů zůstane několikanásobně vyšší částka nežli na východní straně.Tato teorie vysvětluje prakticky vše, mně osobně se velmi líbí, jen nechápu, proč jsme zrovna na té špatné straně magické čáry. Možná je to tím, že naše mágy, kteří slibují z 1 + 1udělat 3či víc, opakovaně posíláme kouzlit do parlamentu či zastupitelstev a oni pak nemají čas onu čáru odčarovat.

Oslovení se tedy shodli v jednom – Kaufland je vydřiduch, ostatní úvahy, vysvětlení a zdůvodnění jsou jistě zajímavé, ale poněkud sporné. Třeba s vyřešením záhady přijde někdo v diskusi. Ještě bych přidal úsměvnou historku z natáčení, jeden z oslovených byl před nějakými 10 lety vysokým manažérem v Kauflandu. Vzpomíná na to období rád, spousta práce, ale velmi slušné finanční ohodnocení. Depka na něj šla jen tehdy, když němečtí manažéři českým vyčítali, že Německo na Česku prodělává, že se musí přidat, aby majitelům šel aspoň nějaký malý zisk.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 3,38 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x