
Kladivo na čarodějnice: Romancová
OTAKAR BRABEC
Já jsem to tedy nečetl, ale prej je to tak třaskavý téma, že to bude rychle smazáno, tak jsem to sem přimázl a vy mi řekněte, jestli jsem naskočil na vidle nebo jsem udělal něco záslužného …
[ad#textova1]
- Ingrid Romancová a zpětný úder přes finančák v podrobnostech, část 1.:
„Rozhodla jsem se, že budu psát facebookový seriál na téma „Likvidujeme kyberšikanatéry finančním úřadem na tisíce a jeden způsob“.
Myšlenka vychází z historie, kdy v Chicagu existoval jakýsi Al Capone, kolem kterého umírali násilným způsobem lidé, ale nikdo mu nebyl schopen vraždy prokázat, a tak musel být nakonec sejmut za krácení daní.
Podobně přes daně lze sejmout i kyberšikanatéry a my si nyní postupně ukážeme způsoby, jak se to dělá.
Způsob 1. — Neplatič daně z pronajatého pozemku
Kyberšikanatér například bydlí v domě, ale pozemek pod ním a kolem mu nepatří, přesto ho má ohrazený plotem, protože řádně platí Státnímu pozemkovému úřadu za pronájem (to lze vše vyčíst z katastru). Zároveň víme, že je prostým zaměstnancem nějaké firmy, která za něj vyplňuje daňové přiznání. Je tedy vysoká pravděpodobnost, že neplatí daně za pronájem pozemku, a můžeme dát finančáku tip.
Podle Zákona o dani z nemovitých věcí §3 (3) je poplatníkem daně z pozemků vždy nájemce, je-li
b) s ním příslušný hospodařit Státní pozemkový úřad nebo Správa státních hmotných rezerv
Proto má nájemce zákonnou povinnost tuto skutečnost uvést do daňového přiznání a uhradit daň z pronajatého pozemku.
Daň u zahrad kolem domu se počítá na základě seznamu katastrálních území s přiřazenými průměrnými cenami pozemků pozemku za m^2 stanovenými vyhláškou sjednanou mezi Ministerstvem zemědělství a Ministerstvem financí.
U zahrad pak tato daň činí 0,75 % z celkového základního výměru pozemku. Takže například podle Sbírky zákonů č. 403/2017 stojí metr čtvereční u Čejkovic u Jíčína 15,55 Kč a kyberšikanatér si pronajal 100 m^2 pozemek kolem domu. Daň tak činí 15,55 × 100 × 0,75 = 1166,25 za jeden rok. Ale lze to požadovat až tři roky dozadu, takže cca 3500 Kč.
Protože však tuto skutečnost zcela zamlčel, jsou zde asi 5% pokuty z celé částky, maximálně však do výše 300 000 Kč. Poté tu máme úroky z prodlení, které definuje Česká národní banka, teď se pohybují úroky kolem 14,5 %. Zároveň se však nájemce dostává do tzv. správního řízení, kde už se pohybujeme v zajímavějších částkách — 50 tisíc Kč. A pokud nedokáže všechny pokuty a daně zaplatit do cca 2 týdnů, přechází se rovnou k exekuci. Odkladný účinek při placení daně z pronajatého pozemku přitom je zákonem zakázán, proto musíte zaplatit, i když se obrátíte na soud.
Tož jeden ukázkový příklad, jak lze přes finančák ztrestat osobu, která vás šikanuje a policii k tomu vůbec nepotřebujete.“
Zdroj: FB Ingrid Romancové než to smaže …
[ad#pp-clanek-ctverec]
Autor: Otakar Brabec, FCB