17.7.2017
Kategorie: Historie

Vepřín v Letech: A co ještě všechno budeme bourat?

Sdílejte článek:

PETR ŠTĚPÁNEK

Téma vepřína v Letech, který stojí na místě lágru, v němž za 2. světové války umírali Romové, se jako téma vrací s pravidelností komety. Moralisté to vidí jednoduše: prasečák zbourat, postavit památník. Opravdu je to tak jednoduché? Vždyť vepřín je soukromý majetek v hodnotě 400 milionů korun. Kdo to zaplatí? A co všechno ještě budeme – při podobném přístupu – bourat?

Počátkem 90. let jsem spolu s Lubkou Školoudem napsal knížku Na všechno buď připraven!, skutečný příběh politického vězně z padesátých let. Lubka (v osmašedesátém vedoucí našeho skautského oddílu) byl v padesátých letech odsouzen na 36 let a v komunistických kriminálech a lágrech nakonec strávil 14 roků. V roce 1994 jsem pro Českou televizi knížku převedl do dokumentární filmové podoby. Natáčení nás mimo jiné zavedlo na Jáchymovsko. Poblíž Ostrova se kdysi nacházel vykmanovský lágr, zvaný „Elko“. Nezbylo z něj nic. V areálu továrny na trolejbusy už stojí pouze „věž smrti“, ve které muklové natloukali uranovou rudu do barelů. Někteří vězni zde zemřeli, někteří byli zastřeleni, skoro všichni si odnesli zdravotní následky.

Neměli bychom ve jménu jejich památky zbourat i továrnu na trolejbusy? A postavit zde opravdu důstojný památník obětem komunismu? Na „věži smrti“ je dnes pouze malá pamětní deska. Jak se liší nacistický koncentrák z 2. světové války od komunistického koncentráku padesátých let? Či si snad mrtví političtí vězni zaslouží méně úcty než mrtví Romové?

Nebo ještě jinak: Jak se liší továrna na vepřové maso od továrny na trolejbusy? Vepřín je špinavý, zatímco továrna na trolejbusy čistá? Kolik z těch plamenných kritiků vepřína hovoří o špinavém prasečáku a pak se jde ládovat vepřovým?

Ano, vybudujme romským obětem tábora v Letech důstojný památník, pro poučení příštích generací třeba i muzeum, ale nepáchejme ve jménu falešné morálky další nesmyslné – tentokrát majetkové – škody a křivdy. To, co předvádějí pokrytečtí moralisté, je šaškárna. Každý odpovědný hospodář se jim musí vysmát. Jenže právě v tom to asi je. Tihle pokrytci své „dobro“ a svoji „morálku“ nikdy neplatí ze svého.

Kde se ono tolik oblíbené „napravování“ historie a „omlouvání“ dávno zemřelým zastaví? Což takhle třeba třicetiletá válka? Mnohé její křivdy a krádeže také ještě nebyly napraveny. Tak do toho, páni politici! I tohle je téma hodné vašich moralistních výšin. My vám to z našich daní (rádi) zaplatíme.

Autor: Petr Štěpánek

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x