Informace a dezinformace
JAROMÍR HLUBEK
[ad#clanek-respo]
Kdo posoudí druh oné informace? Kdo určí, co je pravda a co je lež, jelikož komukoliv z nás se může stejná informace jevit tak nebo tak. Jelikož je pravda i lež pojmem relativním, někdo to rozhodnout musí, aby mohla být učiněna náležitá, opravná opatření a pravda byla jednoznačně určena a platila pro všechny, bez ohledu na jejich pohled na hodnotu této informace.
Odpověď je zjevná a naše současná, vládní garnitura to již vyřešila, zřídila „Ministerstvo pravdy“. Oficiálně se to tak nejmenuje, jmenuje se to Úřad pro potírání dezinformací, ale je plně pod kontrolou vládní moci. Abychom si udělali představu, s čím bude bojovat, zmíním nástin definice, ale zas nebude přesný, protože to přesně nejde: Dezinformace (z latiny: de = od, informare = vzdělávat, upravovat) je lživá, klamná, falešná informace, která má za cíl ovlivnit úsudek a názor jedince, více osob či celé společnosti, tak aby vyvolala zdání důvěryhodnosti a pravdivosti. Je v antagonistickém postavení k pravdivé zprávě. (cs.wikipedia.org)
Takže někdo to bude muset určit. Sejde se koncilium dvaceti úředníků a ti budou hlasovat nebo se ti úředníci obrátí na premiéra, ministra financí, předsedu Sněmovny nebo Senátu? Nebo tito předsedové svolají své instituce a ty budou hlasovat? Nakonec to dopadne tak, že to určí jeden úředník v souladu s předpisy, které zase bude muset od někoho dostat.
Čtenář nechť si odpoví sám.
ZDROJ: Jaromír Hlubek