10.11.2015
Kategorie: Ekonomika, Společnost

Andrej Babiš a židovská anekdota

Sdílejte článek:

IVAN BEDNÁŘ 10|11|2015

Tak to vyplavalo na povrch. Za Andrejem Babišem se chodí jako za dědem Vševědem. Ale kmotra Plaváčka varovala, že by se lehce mohlo stát, že by si ho děd Vševěd upekl a snědl k večeři. A raději ho schovala pod překlopenou káď.

Když se kdysi v Praze hledal kandidát ANO na primátora, ukázal Vševěd Babiš na Jana Kasla. Jenomže se brzy rozhádal s Radmilou Kleslovou, a tak dal Babiš  palec dolů. Pak se Babiš zadíval do jasné koule a vytáhl z klobouku Adrianu Krnáčovou.

Když se zastupitelé za ANO na pražském magistrátě pokusili nedávno o vnitrostranický puč a vyjádřili Krnáčové svou nedůvěru, musel ji Andrej podržet.„Nedělejte účty bez hostinského, tohle není nějaká demokratická žvanírna, ale moje firma“ vzkázal Babiš zastupitelům, a oni přes noc otočili. Krnáčová ztracenou důvěru zázračně zase dostala. Aktuálně  se slovenská pražská primátorka dostala do sporu s Kleslovou, která navíc nestydatě dojila městské či polostátní firmy, a tak šup, Babiš odstranil Kleslovou.

Kdepak, bez Babiše se v ANO nepohne ani stéblo v širém poli. Teď zase chce do čela pražské organizace ANO Martina Stropnického. Ten má nejspíš za úkol urovnat spory Krnáčové (s kým je nemá?) s jeho synem Matějem Stropnickým, který Krnáčové dělá náměstka, ale Krnáčová ho v radě nechce, zato však zelení ano.

No, ať si Babiš ve svém hnutí dělá, co chce. Horší je to, že podobným způsobem zachází s celým státem. O tom, že se jeho podniky futrují státními či evropskými dotacemi se už popsalo nekonečné množství papíru. Dojí stát mohutněji než Kleslová. Jenomže kdo odstraní Babiše?

Do Nového roku pro nás Babiš chystá kontrolní hlášení, které budou muset podávat všichni plátci DPH. Jedním z hlavních problémů, na který poukazují podnikatelé, jsou tvrdé sankce, které se udělují automaticky. Pokud plátce nepodá kontrolní hlášení ve stanovené lhůtě, vyfasuje pokutu ve výši jednoho tisíce korun: Ale pozor –  pokud hlášení nepodá ani v náhradní lhůtě napaří mu úřad pokutu už ve výši 50.000 Kč.

Finanční úřad může navíc těm podnikatelům, kteří nesplněním povinnosti související s kontrolním hlášením„závažně ztěžují nebo maří správu daní,“ udělit pokutu až do výše 500 000 Kč. Míru závažnosti bude posuzovat sám úřad. Zákon také neumožňuje žádné úlevy nebo možnost prominutí, které by finanční úřad mohl udělit v konkrétních odůvodnitelných případech. Ostatně to věděl i ve Švejkovi i doktor Grünstein, když pronesl svůj památný výrok „das ganze tschechische Volk ist eine simulantenbande.“

kure

Automatické sankce navíc navazují na přísné lhůty, které se s kontrolním hlášením pojí. Zatímco například u daňového přiznání se podnikatelé mohou několik dní beztrestně opozdit, v případě kontrolního hlášení musí dodržet lhůtu stůj co stůj. Nejde jen o termíny pro samotné podání hlášení. Pokud se něco finančnímu úřadu nebude na hlášení zdát, vyzve plátce k nápravě nebo upřesnění. Podnikatelé pak musí do pěti dnů podat následné kontrolní hlášení a v něm buď informace potvrdit,  nebo upřesnit. Informaci dostane daňový poplatník do datové schránky nebo na e-mail. Stačí přitom, aby příslušná účetní měla úraz a o pár dní později si přečetla vzkaz od správce daně – firma tak může okamžitě přijít o desítky tisíc korun.

Jiná nebezpečí číhají v zákoně o Elektronické evidenci tržeb. Podle Asociace podnikatelů a manažerů je návrh zákona o EET vařen z vody, nemá rozumný základ a všechny důvody ve prospěch zavedení EET lze snadno vyvrátit. Podle APM se od jeho zavedení v Chorvatsku výběr daní nezvýšil, zaniklo asi 20 000 živností, na nevybraném DPH se malí podnikatelé a živnostníci podílejí pouze 7 %. Podle Asociace podnikatelů a manažerů jsou za zavedením EET tři důvody. Zákon pomůže velkým firmám likvidovat konkurenci malých podnikatelů a živnostníků, zajistí politikům a vysokým úředníkům kontrolu a moc nad částí společnosti, která jejich vlivu zatím uniká, a konečně je to obrovská obchodní příležitost, kde se budou rozdělovat miliardy, a ty už asi mají předem určené příjemce.

Podle šéfa APM Radomila Bábka není pravdou, že EET je namířena proti neplatičům, mimo jiné protože Ministerstvo financí neví, kolik existuje neplatičů, a protože asi dvě třetiny šedé ekonomiky se týká práce načerno, která se malých živnostníků a malých podnikatelů netýká.

Nejblíže pravdě se patrně blíží Babišův, dnes již okřídlený výrok, že„malé firmy jsou na prd,“ a EET je tím správným kladivem k zatnutí tipce malým a středním firmám a k likvidaci střední třídy.

Kdyby to nebylo tak vážné, mohli bychom se tomu zasmát jako v té staré židovské anekdotě. Za hospodářem přijde děvečka a oznámí pantátovi, že v kurníku chcípají kuřata. Ten se hluboce zamyslí a nařídí ji, aby vybílila kurník vápnem. Druhý den oznamuje nešťastná Andula další hromadný úhyn ptactva. Mozkové závity hospodáře zapracují a nařídí děvečce, aby nasypala do vody hypermangan. Po pátém opatření sdělí děvečka hospodáři, že všechna kuřata jsou kaput. Hospodář jen zklamaně povzdechne: „To je škoda – a já měl ještě tolik dobrých nápadů!”

ZDROJ: Ivan Bednář

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x