Milí čtenáři, slíbil jsem napsat něco na téma sporu Ameriky s Čínou. Není to úplně jednoduché, protože zvlášť o té Číně je těžké se něco pořádně dozvědět “zevnitř”, ale některé věci se dají pozorovat tak i tak. Mezitím se mi ovšem ten článek trochu rozležel v hlavě a myslím, že stojí za to podívat se více na tu situaci Číny jako samotné.
Takže: jaké jsou trendy v Číně?
Za prvé: Čína je od roku 2010 největší výrobní ekonomika světa, během prvního desetiletí 21. století “odšoupla” za sebe Spojené státy, Japonsko i Německo. Momentálně je její dominance taková, že to nepochybně ještě nějakou dobu vydrží.
Za druhé: Nicméně ani Čína není imunní vůči těm samým jevům, které časem vedly k pozvolné deindustrializaci Evropy a Ameriky, a reorientaci tamních ekonomik na služby.
Za třetí: Současnému politickému vedení Číny se tento trend nelíbí a chce mu zabránit.
Za čtvrté: Zbytku světa by naopak z různých důvodů vyhovovalo, kdyby ten podíl Číny na světové výrobě a exportu poklesl.
První bod nevyžaduje žádné velké analýzy, to se prostě stalo.
Vývoj čínské průmyslové výroby proti ostatním státům.
Druhý bod je daleko zajímavější.
Čína se do své pozice průmyslové velmoci dostala mimo jiné tím, že tam bývaly velmi nízké náklady na pracovní sílu, a že té pracovní síly tam byly svého času skoro nekonečné zástupy. Čínský ekonomický růst začal před zhruba 45 lety z velmi nízkého základu a urbanizace venkovského obyvatelstva se teprve rozjížděla. Do měst a průmyslových zón dorážely miliony mladých lidí z vesnice, zvyklých na velmi skromné životní podmínky a ochotných dřít dlouhé hodiny za malé mzdy. V živé paměti byl hladomor za Velkého skoku vpřed a politická nestabilita za Kulturní revoluce, takže lidi byli “rádi, že jsou rádi”.
Leč píše se rok 2025, průměrný mladý Číňan si nic takového nepamatuje, naopak je zvyklý na slušnou životní úroveň danou tím, že je jediným vnukem čtyř prarodičů a jediným dítětem svých rodičů; na oplátku, aby je potěšil, musel absolvovat nejmíň střední a často i vysokou školu. Vyhlídka na práci typu 9-9-6 (od devíti do devíti, šest dní v týdnu) jej nikterak neláká. A zejména: těch mladých lidí ubývá a bude jich ještě nadále ubývat. Porodnost v Číně není o nic lepší než v Evropě, spíš horší, a v posledních letech poklesl počet narozených dětí pod hranici 10 milionů ročně, což je u národa o jeden a půl miliardě lidí strašlivě málo.
Jinými slovy: během cca dvou dekád bude té mladé pracovní síly v Číně relativní nedostatek a bude drahá.
Už teď se rozvoj Číny projevuje tím, že jak stoupají mzdy, ten nejlacinější průmysl se pozvolna stěhuje do jiných destinací. Nejklasičtějším zástupcem této superlevné kategorie je oděvní průmysl:
Nárůst mezd v čínském oděvním průmyslu, ve srovnání s dalšími, chudšími státy
Oděvní průmysl se historicky opírá o skupinu zaměstnanců, která na Západě už v podstatě neexistuje, a i v té Číně se mezitím rapidně zmenšila: různé třetí či čtvrté dcery rolníků z venkova, posazené jednoho dne na autobus, aby si nějak vydělaly ve městě. Práce šičky je sice celkem stabilní, ale také je to strašná mechanická dřina, nekonečné hrbení nad šicím strojem, ve kterém není zas tak moc prostoru pro inovace. Kolik stehů uděláte, tolik si vyděláte, a v minulosti proto nebylo až takovou vzácností, že dělnice spaly vedle svých strojů (všude, nejen v Číně). Jelikož mladé holky kolem dvaceti, na rozdíl od dělníků z těžkého průmyslu, nemají ani v případě opravdového útlaku sklon se pouštět do různých divokých stávek a rozbíjení strojů kladivy, jejich management si k nim dovolí prakticky cokoliv.
Takhle to bylo v Británii v polovině 19. století, v severních Čechách koncem 19. století, v Japonsku na začátku 20. století, v Číně koncem 20. století atd., prostě všude to probíhalo víceméně stejně. Industrializace země začíná nástupem textilního a oděvního průmyslu, ve kterém dřou převážně extrémně blbě placené ženy a dívky. A momentálně se tak děje v Thajsku, Vietnamu, Bangladéši, Kambodži, Indii, Filipínách, Etiopii, Rwandě, Keni, Zambii atd.
Leč ona je to zase jenom fáze, a to fáze pomíjivá. Většina těch děvčat, dočká-li se rodiny, udělá maximum pro to, aby jejich dcery už něco takového dělat nemusely. A ten textilní a oděvní průmysl samotný zase poslouží jako “startér” jiných druhů podnikání. On totiž vyžaduje nějakou základní infrastrukturu – jak fyzickou (spolehlivá dodávka elektřiny a vody, silnice, přístavy pro vývoz zboží), tak vládní (relativní klid na práci, potlačení zločinu, gramotnost populace), tak personální (školení technici pro opravu strojů, elektrikáři, stavitelé a zedníci, účetní, obchodníci ovládající aspoň angličtinu). Jakmile tahle infrastruktura vznikne, začnou jí využívat i jiné firmy a jiní investoři, a křivka vývoje pozvolna směřuje k výrobě s větší přidanou hodnotou.
Celý tenhle proces nějakou dobu trvá, v současném světě cca 30-40 let, ale odehrál už se tolikrát a v tolika různých kulturách, že se na něj dá celkem spolehnout.
A to z čínského hlediska znamená, že začal-li se textilní průmysl pomalu stěhovat z Číny ven někdy v letech 2015-2020, tak teď ještě mají klid, v roce 2030 budou mít taky ještě klid, ale někdy kolem roku 2050 se dá čekat, že v té průmyslové výrobě jim vznikne levná zahraniční konkurence ve všech možných oborech, která bude ten čínský průmysl ohrožovat úplně stejně, jako on svého času ohrozil ten německý a americký. A to najust zrovna v době, kdy ty kohorty mladých Číňanů, narozené právě teď, nebudou příliš početné.
Třetí bod – současné vedení Číny to nepochybně ví. Číňané rozhodně neignorují vývoj v jiných státech. Údajně například pečlivě studovali rozpad Sovětského svazu, aby zabránili podobnému vývoji u sebe doma.
Toto je ten nejmíň jistý bod, protože vidět do hlav politbyru čínské komunistické strany je nevděčný úkol, ale můžeme pozorovat nějaký vývoj navenek. Čína se nepochybně snaží o rozvoj svých technologických schopností a vyspělých služeb, ale zároveň by si chtěla zachovat svoji průmyslovou infrastrukturu a neztratit ji tak, jak ji ztratily další státy.
Víceméně jediný způsob, jak si zachovat tu globální průmyslovou převahu na dobu neurčitou, je produkovat zboží velmi levně – většina zákazníků ve světě “nakupuje peněženkou”, a ne ideologicky. Domácí čínský trh, byť celkem velký, tak rozlehlý průmyslový sektor sám o sobě neutáhne. K jeho udržení je potřeba masivně vyvážet i do ciziny, a to i za cenu různých dotací a úvěrů. Úvěrování průmyslového sektoru v Číně také v posledních letech výrazně narostlo (viz třeba zpráva čínské vlády o roku 2023 (PDF), abychom neodkazovali jen západní zdroje) – cílem je stavba nových, modernějších továren.
Součástí této strategie je i masivní robotizace čínského průmyslu, protože, jak zmíněno, živé pracovní síly ubývá. Roboti pracují 24/7 a nedá se vyloučit, že svojí produktivitou dokáží vytlačit z trhu i toho levného Etiopana.
Čtvrtý bod – touto činností se Čína dostává do rozporu jak s bohatými, tak s chudými zeměmi. Začnete-li hledat fráze typu “naše trhy zaplavuje levné čínské zboží” v jakémkoliv světovém jazyce, bude těch výsledků překvapivě mnoho a budou ze všech možných států, od Ameriky po Zambii.
Pro vyspělé státy představuje levná čínská produkce jednak hrozbu pro zbytky jejich vlastního průmyslu, jednak potenciální strategickou závislost na mocném státu, se kterým třeba jednoho dne nemusejí mít dobré vztahy. Chudé státy se naopak bojí toho, že v takové situaci nebudou schopny rozvinout svůj vlastní průmysl, a že z nich budou navěky jen ty šicí stanice pro výrobu levných triček, která vyrábějí už teď.
Tím pádem vznikla celosvětově určitá nálada k tomu, nasadit na čínský export masivní cla a tak jej přibrzdit. Z tohoto hlediska nejsou Trumpovy celní operace vůči Číně nijak výjimečné.
Co je výjimečné, je to, že se ta současná Trumpova administrativa nesnaží tuhle akci koordinovat s ostatními státy, spíše se s nimi hádá také. Na přibrzdění Číny už dávno jedny Spojené státy nestačí. Těžko spočítat, jak velká by ta minimální koalice musela být, ale čínské exporty do USA činí “jenom” 15 procent celkového objemu všech čínských exportů. Skutečně účinný nátlak se dá čekat spíš až tak od koalice tvořící pětatřicet procent, ne-li víc.
Jsem upřímně zvědav, jak se ta situace bude vyvíjet, ale na nějaký velký obchodní konflikt už bylo zaděláno delší dobu.
Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.
S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přesPayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800 (Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby
Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym. Pokud máte zájem o vydání potvrzení o poskytnutí daru (např. pro daňové účely), napište nám na redakční mail [email protected]
Příspěvky za měsíc DUBEN 2025: **********************************************
RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, František Šmíd 1000,- Kč, Karel Vávra 200,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Anonym 330,- Kč, Miroslav Andreska 300,- Kč, Milan Kostelnak 300,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 100,- Kč, Marek Janičko 500,- Kč, David Bezděk 50,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Václav Vohánka 1000,- Kč, Stanislav Studenovský 500,- Kč, MUDr. Martin Volný 1000,- Kč, Ladislav Konopka 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, František Burda 50,- Kč, Anonym 300,- Kč, Lubomír Štěpán 250,- Kč, Ivo Pimper 400,- Kč, Táňa Shcherban 500,- Kč, Miroslav Hloušek 200,- Kč, Vladimír Broul 500,- Kč, Luboš Sucharda 500,- Kč, Květuše Zlesáková 500,- Kč, Petr Franc 500,- Kč, Jiří Randák 500,- Kč, Anonym 70,- Kč, Martin Vacek 500,- Kč, Jaroslav Mazač 200,- Kč, Jiří Kobližka 400,- Kč, Petr Včelka 800,- Kč, Radomír Šimek 100,- Kč, František Hubený 300,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dr. Věra Hýlová 250,- Kč, Zdeněk Fric 200,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 500,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, František Škoda 500,- Kč, Jan Petr 500,- Kč. ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč
Celkem za měsíc: ... 17 500,00 Kč
Vybráno 39.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Náhledové fotografie k článkům jsou většinou ilustrační.
Můj (dlouhodobý) názor je, že USA obchodní válku s Čínou prohrají.
A v mém názoru mě utvrdil Donald Clump svými posledními počtářskými dovednostmi, když prohlásil:
„Čína na nás uvalila 125% cla, takže mi naše cla zdvojnásobíme na 245%“
Tolik náhle vzniklé křečovité nenávisti od ještě nedávným kapitánům americko/evropskkého průmyslu a ekonomiky vůči obratným asijským kuliům,kteří naprosto dokonale využilly jejich lakoty nenažranosti a zaslepenosti mě naplňuje uspokojením.
Tato situace nastala okamžikem kdy opravdového věci a protivníka znalého bankéře,fabrikanta a statkáře vystřídal mamonem zaslepený ,likvidátorem člověka nasazený nenažraný zlatokop.
Už dnes jsme zásluhou těchto VIP přitroubel plně ovládání vším živým či neživým,
mající nenápadnou značku
MADE IN CHINE
Abychom poskytli co nejlepší služby, používáme k ukládání a/nebo přístupu k informacím o zařízení, technologie jako jsou soubory cookies. Souhlas s těmito technologiemi nám umožní zpracovávat údaje, jako je chování při procházení nebo jedinečná ID na tomto webu. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce.
Funkční
Vždy aktivní
Technické uložení nebo přístup je nezbytně nutný pro legitimní účel umožnění použití konkrétní služby, kterou si odběratel nebo uživatel výslovně vyžádal, nebo pouze za účelem provedení přenosu sdělení prostřednictvím sítě elektronických komunikací.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro statistické účely.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Technické uložení nebo přístup je nutný k vytvoření uživatelských profilů za účelem zasílání reklamy nebo sledování uživatele na webových stránkách nebo několika webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Můj (dlouhodobý) názor je, že USA obchodní válku s Čínou prohrají.
A v mém názoru mě utvrdil Donald Clump svými posledními počtářskými dovednostmi, když prohlásil:
„Čína na nás uvalila 125% cla, takže mi naše cla zdvojnásobíme na 245%“
Tolik náhle vzniklé křečovité nenávisti od ještě nedávným kapitánům americko/evropskkého průmyslu a ekonomiky vůči obratným asijským kuliům,kteří naprosto dokonale využilly jejich lakoty nenažranosti a zaslepenosti mě naplňuje uspokojením.
Tato situace nastala okamžikem kdy opravdového věci a protivníka znalého bankéře,fabrikanta a statkáře vystřídal mamonem zaslepený ,likvidátorem člověka nasazený nenažraný zlatokop.
Už dnes jsme zásluhou těchto VIP přitroubel plně ovládání vším živým či neživým,
mající nenápadnou značku
MADE IN CHINE