Bohatství a společnost
PETR JAKUBICEK 11|09|2015
Britská královna je až 302. nejbohatší člověk v Británii. V roce 1989 byla ještě první. To je těžko pochopitelné. Někdo s historií a ultrabohatými předky se propadá nikoli proto, že by špatně hospodařil, ale proto, že ostatní nehorázně bohatnou. Majetek královny se odhaduje jen na 10 miliard korun. To i kdejaký český zbohatlík, který před revolucí jezdil Trabantem, má více. Je to špatně? Myslím, že není. Ekonomika se prostě dynamicky mění a dává to naději masám, že jednou někdo z nich může být nahoře. Nejsou ve škatulce na celý život. (Vladimír P.)
[ad#hornisiroka]
No Vláďo, je to špatně. Bohatství získané prací, zhodnocením práce a případně práce předků je vždy pozitivní a vždy je třeba ho podporovat. To jsou póly rozvoje. Člověk, který své bohatsvtí získá celoživotní prací, předá pracovitost obvykle i dětem.. Tak vznikají pravé póly rozvoje společnosti.
Oproti tomu stojí zbohatlíci, kteří mají bohatství obvykle z krádeží. Ti nemají zájem na tom, rozmnožit bohatství rozvojem, ale jen další zlodějinou – takže lobbují za změny zákonů, za dotace, tlačí do svých firmem dotace horem dolem, ale nejde o nic jiného, než o zlodějinu a zloděje, i když občas legální (změny zákona si zaplatili).
Naprostá většina z těchto osob nevydrží a o bohatství přijde, i když někdy až v druhé generaci. Ale horší je distorze trhu – jejich dotace a změny zákonů vytlačují konkurenci, ničí tím normální a poctivé lidi po desítkách, šíří marazmus a nemorální chování, dávají vzor dalším zlodějům, aby se nebáli krást, odradí pracovité podnikatele, roztočí kola korupce a lobbysmu. Vedou společnost do záhuby dluhové – proč nezvýšit deficit rozpočtu, hlavně ať je na dotace, vytvářejí šedou ekonomiku – trhliny v zákonech, co vytvoří pro sebe, využijí i jiní.
[ad#velkadolni]
Takže ano, nárůst rychložírných zbohatlíků je špatně. Na 100%.
ZDROJ: Fcb Petr Jakubicek