22.2.2025
Kategorie: Společnost

Fiala má máslo na hlavě. Měl se jasně zastat Černochové proti Řehkovi a spol.

Sdílejte článek:

KAROLINA STONJEKOVÁ

Na české politice je hezké, jak dokáže neustále posouvat hranice toho, co všechno je ještě možné. Tak například je možné velkoryse přehlížet, že vojáci speciálních sil dopravují bez souhlasu Parlamentu drony do země, v níž probíhá válečný konflikt. Nebo je možné nechat viset ve vzduchu podezření, že se tak dělo na základě neoprávněně vydaných diplomatických pasů. V neposlední řadě pak je možné, aby si vojenští představitelé zamilovali světla ramp a média natolik, že se nežinýrují dávat do nich velmi silná a v podstatě ryze politická prohlášení. A světe div se, nikomu to vůbec nevadí…

Celá kauza s dovozem dronů ze soukromé sbírky je nešťastná. Ničemu neprospívá, pokud existuje důvodné podezření, že ti, kteří by měli řád a pravidla chránit, je sami porušují, jelikož propadli pocitu, že účel světí prostředky. K přestřelkám mezi některými představiteli armády a vedením ministerstva obrany, které po „kauze drony“ znovu gradovaly, dlouho mlčel i premiér Petr Fiala. Byl to on, kdo si Černochovou na obranu vybral a byl to on, kdo se jí měl proti generálům zastat – nejen teď, když jde o drony, v nichž někteří příslušníci armády „jedou“. Měl se jí zastat už dávno. Ale neudělal to.

Vlastně, jak jsme se z médií mohli dozvědět, udělal pravý opak. Podle informací Echo24 svolal premiér na příští týden schůzku představitelů ministerstva obrany a zástupců Skupiny D, z jejíž iniciativy celá akce s nákupem i dovozem dronů na Ukrajinu vzešla. Jakkoli je předmět činnosti Skupiny D v souladu s vládní politikou pomoci Ukrajině, faktem je, že žádná soukromá skupina není a nemá být partnerem pro jednání s premiérem a s Ministerstvem obrany. Je zjevné, že se Fiala snaží nějak obrousit hrany, ale to vůbec není jeho práce, ani to není pozice, kterou by teď měl zastávat.

Měl by se jasně postavit za svou ministryni a nikoli se ji snažit posadit k jednomu stolu s jakousi skupinou tvořenou lidmi, kteří na Černochovou v posledních (tý)dnech dštili síru. Už vůbec ne v případě, kdy ve vzduchu visí vážná podezření z porušení zákona. Samotné svolání schůzky je tedy další Fialův štulec do žeber Černochové. Namísto, aby premiér pomohl zachovat její vážnost, tak jí de facto podtrhnul nohy. Namísto, aby dotyčným osobám vysvětlil, že vysoká armádní šarže se nemá ve volném čase zaobírat pokoutním lifrováním dronů do války, bude si hrát na smírčího soudce.

To naopak může klidně zafungovat jako další pobídka pro vzpurné členy armády. Ti opět uvidí, že šéfka obrany je proti nim sama a nikdo ji nepodpoří. Petr Fiala o sobě rád prohlašuje, že je-li to potřeba, umí bouchnout pěstí do stolu, ale zrovna v tomto případě, kdy by bylo bouchnutí na místě, to neudělá. Asi si je vědom, že pokud by do stolu skutečně praštil, tak se nanejvýš lehce rozechvěje sklenice se sodovkou. Proto premiér raději zve k jednání někoho, s kým vůbec jednat nemá, svého člověka nechá ve štychu a snaží se, aby vlk měl plné břicho a koza mohla předstírat, že je stále celá.

Politická prohlášení vojáků

Na druhou stranu je třeba otevřeně říci, že Fiala má v celé záležitosti kus svého vlastního másla na hlavě. Jeho neustálá prohlášení o tom, že jsme ve válce, i když rozhodně nejsme, umocnila atmosféru, v níž mohl velké části armády takzvaně narůst hřebínek. Čím víc Fiala opakoval mantru o válce, tím větší byl prostor, aby si generálové připadali důležitě a dávali do médií silná politická prohlášení – jako naposledy právě generál Řehka, který v pořadu Otázky Václava Moravce minulou neděli prohlásil, že nevylučuje nějakou formu povinné vojenské služby.

Systematické vytváření dojmu, že je Česká republika ve válce, vybudilo některé příslušníky armády k sérii rázných a ryze politických vyjádření, pro něž ale Řehkovi a spol. chybí to hlavní – a sice politický mandát. Že si s tím hlavu neláme Řehka, je normální. Fiala by si s tím ale hlavu lámat měl, i když to očividně udělat nechce. Bude tak zřejmě až úkolem příští vlády a příštího ministra obrany, srovnat armádu do latě. Vymazat generálům z hlavy ten opojný pocit, že jsou mediálními hvězdami a že si mohou dovolit říkat a dělat prakticky cokoli, jako kdybychom skutečně ve válce byli…

 

IPRIMA.CZ

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)