10.8.2015
Kategorie: Společnost

Sobotkovo ostravsko-karvinské bydlení

Sdílejte článek:

ANTONÍN BERDYCH 10|08|2015

Prodej bytů OKD je bezesporu přelomová věc. Naděje, že by se tyto nemovitosti prodaly nájemníkům za nízkou cenu, velmi pravděpodobně vyhasla. Politici vlády i opozice se pochopitelně předhánějí v odsudcích „piráta“ Bakaly. Bylo by však slušné si stručně připomenout, na kom reálně leží vina za celý bolestivý příběh. Stát jako bývalý majitel selhal dvakrát. A má to i dva konkrétní viníky.

První zlomový moment nastal, když byly byty horníků zahrnuty do privatizace OKD. Cílem bylo pravděpodobně to, aby se hodnota dolů o něco vylepšila. Tím, kdo o věci rozhodl, byl Vladimír Dlouhý, současný prezident Hospodářské komory ČR. Kdyby však stát potom postupoval rozumně, mohla věc pro nájemníky ještě dopadnout dobře.

2014402-img-bakala-byty-plisen-najem-rpg-byty

Druhým problémem byl prodej státního podílu v OKD. A zde lze jednoznačně ukázat na sociálně-demokratickou vládu a tehdejšího ministra financí B. Sobotku. I když se hájí tím, že stát již neměl v OKD většinu, podmínky prodeje jednoznačně Bakalovi nahrávaly. Nízkou cenu i podezřelé vazby najatých právníků popsal kde kdo. Politická odpovědnost je však jednoznačně Sobotkova.

Ačkoliv mezi nájemníky i veřejností převládá představa, že byty musejí být nabídnuty za výhodnou cenu nájemníkům, smlouva nenutila majitele během tzv. Doby omezení (do roku 2009) a ani poté byty za sníženou cenu převést. Zdeněk Bakala se sice veřejně zaručil, že byty jen tak neprodá, s majetkem nakládal zcela tržně a dnes i celou společnost jistě za příjemných podmínek prostě prodal.

Křik premiéra Sobotky může u některých voličů zabrat, reálně však jde o pokrytectví. Jeho povinností bylo zajistit, aby smlouvou toto sociální opatření dokázal vynutit. Ani následné apely na svého nástupce (M. Kalouska), aby se o byty soudil, nemohou jeho vinu zastřít. A jeho dnešní údiv nad tím, že Bakala nedodržel své slovo, je úsměvný. Politik jeho zkušeností už přeci musí sám nejlépe vědět, jakou hodnotu má veřejný slib tváří v tvář velkému pokušení. Sám jich vyslovil a nevykonal o dost víc.

ZDROJ: Antonín Berdych

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x