15.11.2023
Kategorie: Politika

Ministr Válek pod tlakem. Po lékařích se bouří nemocnice

Sdílejte článek:

PZ

Asociace českých a moravských nemocnic zaslala v otevřeném dopise premiérovi Fialovi (ODS) a ministrovi zdravotnictví Válkovi (TOP 09) své požadavky. Jedná se prý o reakci na nynější vyjednávání o platech a přesčasech zdravotníků.

Asociace žádá vyšší regulační poplatky, jednotné úhrady péče či jednodušší vzdělávání lékařů. Jedná se o reakci na to, kdy část českých lékařů od prosince vypověděla přesčasovou práci kvůli změně zákoníku práce, která maximum dobrovolných přesčasů zdvojnásobila. Protestující lékaři žádají úpravy zákoníku a zvýšení základní mzdy.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob uvedl, že v dopise obsažené návrhy jsou relevantními body k věcné debatě, kterou ministerstvo vítá.

„Splnění požadavků protestujících lékařů, jakkoli je žádoucí, ale problém neúměrného zatížení nemocničních lékařů přesčasy nevyřeší, pouze oddálí jeho nové vzplanutí,“ píše v dopise vedení asociace, která sdružuje 122 nemocnic a dalších zdravotnických zařízení. V Česku jsou podle údajů Českého statistického úřadu zhruba dvě stovky nemocnic.

Podle asociace je potřeba vyřešit dlouhodobé příčiny nynější situace, například podle nemocnic neúnosné zneužívání a nadužívání zdravotní péče. Pohotovosti jsou podle vyjádření nemocnic zahlceny pacienty s banálním problémy, kterým se nechce čekat na termín u praktického lékaře. „Devadesátikorunový regulační poplatek (za využití lékařské pohotovostní služby, pozn. red.) již nemá žádný regulační dopad,“ uvádí nemocnice. Premiéra a ministra žádají o navýšení poplatků a zavedení finanční spoluúčasti pacientů a možnosti komerčního připojištění péče.

Za problémy s přesčasy podle nemocnic stojí také to, že se praktičtí lékaři a ambulantní specialisté odmítají podílet na pohotovostních službách. Musí je pak obstarávat mladí lékaři a lékařky z nemocnic. „Žádáme vás o přijetí takových legislativních změn, aby se personální zajištění nepřetržité péče v oboru všeobecného lékařství zabezpečované při urgentních příjmech vrátilo do kompetence regionálních sdružení praktických lékařů,“ vyzývají nemocnice vládu.

Stát by měl rovněž podle asociace sjednotit úhrady a platby od zdravotních pojišťoven za stejnou péči mezi poskytovateli péče i pojišťovnami, než se bude zabývat jednotným odměňováním zdravotníků. Nemocnice žádají i větší podporu regionálního zdravotnictví, informoval server ct24.cz.

Další problémy vidí asociace ve vzdělávání lékařů, třeba v systému akreditací pracovišť na poskytování vzdělávání a komplikované postgraduální vzdělávání. „Navrhujeme a požadujeme, aby akreditaci na vzdělávání pro kmen i k atestaci obdržela všechna zařízení s lůžkovou péčí v daném oboru, tedy i regionální nemocnice,“ píše asociace.

Lékařské fakulty také podle nemocnic poskytují za úplatu část kapacit studentům z ciziny, aby si vylepšily příjmy, a nedostává se tak na studenty z Česka. Asociace nemocnic by tak chtěla od premiéra a ministra zavedení opatření pro snížení počtu zahraničních mediků i lepší financování fakult. „Věříme, že naši výzvu vezmete vážně a nevydáte se snadnou cestou rušení nemocnic páteřní sítě, které v roce 2020 byly definované urgentními příjmy,“ píše v dopise. Fialovi a Válkovi asociace nabízí společné jednání.

prvnizpravy.cz

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
42 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x