![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Listopad 1989, příliš vzdálený ráj
JAN FRANK
S letošní připomínkou výročí 17. listopadu 1989 je možné spojit poměrně zásadní otázku: žijí v nás a s námi ještě opravdu politické a společenské ideály Sametové revoluce? Dává ještě pořád smysl snažit se na listopad – již trochu uměle – navazovat? Nezměnil se už svět? Kolik z dnešních politiků ještě opravdu ví a ctí, jaký rozdíl byl mezi pozdním komunismem a svobodou? A chápe nesmírnou hloubku a mimořádnost tehdejší společenské katarze? A šlo v listopadu 1989 – při vší úctě – o něco jiného, než o národní úlevu? Nešlo by už na listopad více vzpomínat právě tak, a méně jako na jakýsi nedotknutelný generátor myšlenek, které se každý rok pokoušíme, stále vágněji a falešněji, interpretovat?
Co byl listopad?
Pád železné opony byl bez pochyby mimořádnou událostí, v jistém smyslu teprve jím pro nás ve střední Evropě skončila horká fáze soupeření nacismu a komunismu. V prvé řadě se jednalo o u nás vcelku nečekané znovunabytí svobody, občanské a lidské důstojnosti. Sametová revoluce neměla jakýkoli „progresívní“ náboj, jako třeba revoluce Francouzská a jí podobné. Jejím cílem, jak moc dobře víme, bylo na prvním místě odstranění komunistického útlaku a emancipace vůči SSSR, ale nový systém? Mluvilo se o demokracii, to bylo v zásadě vše.
Kromě toho, někdy to vypadá, jakoby „mít listopad“ bylo nějak univerzální. Mají něco emocionálně srovnatelného jiné národy, dokonce o ty, kterých se pád železné opony týkal stejně jako nás? Hovoří se v Polsku a v Maďarsku, na Slovenku, se stejnou urputností o mýtech spojených s pády jejich komunistických režimů? Probrali jsme se vůbec kdy z relativity prožitku, jakkoli opravdu byl krásný? Je pro nás dobře se jím tak moc svazovat? Ověřují všichni odpovědní, zda existuje mezi jejich dnešním politickým programem a chováním a nábojem Sametové revoluce vnitřní souvislost?
Čemu by se netleskalo
Jakou relevanci má spojení pádu železné opony a naší Sametové revoluce se stále silnějším národním konzervatismem, a naopak se stále ještě v Evropě dominantním progresívním liberalismem? Uměl si na začátku 90. let kdokoli z nás představit, jak akutní problém bude jednoho dne představovat nelegální migrace? Kterou listopadovou moudrost na tuto hrozbu vztáhneme? Tu, že patříme do Evropy? Nemysleli jsme tím případně hlavně sebe, a spíše v tom smyslu, že nemáme zájem o sovětský blok a o stigma východu? Měl kdy a má dnes listopad ve své moudrosti stoupencům neexistence hranic a posvátné ochrany běženců co nabídnout?
Uměl si ve stejné době kdokoli z nás představit jednak samotný vznik, a už vůbec ne budoucí nemarginálnost světonázoru, který popírá rozdíl mezi pohlavími? Tleskal by kdokoli na Václavském náměstí něčemu takovému, když jsme vraceli respekt a úctu menšinám? Víme, že listopad nechtěl nikomu a ničemu bránit, návod na spásu před genderismem nám proto dát nemůže. Byl ale určitě „geneticky“ zakódován ve prospěch tzv. manželství pro všechny? Nevypískali bychom proroky něčeho takového jako soudruha Štěpána? Ne ale proto, že by se o takovém tématu nemohlo dnes mluvit a demokraticky rozhodnout, ale proto, že na listopad by takové téma bylo zcela nepatřičné svou revoluční záludností. Listopad byl vážný a důstojný.
Jaké ovace by asi sklidila na vymrzlých náměstích listopadového Československa spekulace o výhradní lidské vině za oteplování planety? Kdyby byl řečník hodně charismatický, asi by se ozval krátký milosrdný potlesk, pravda, životní prostředí byl v té době problém. A zákaz spalovacích motorů? Nevycítili by všichni ti zmrzlí lidé s termoskami a srdcem na dlani, že to už k revoluci, která spojovala, byla jasná a kladná, povolovací a svobodu dávající, nepatří? Padl během listopadu nápad na zákaz – s výjimkou KSČ – čehokoli? Mají dnešní zelení přikazovači v listopadu jakoukoli oporu? Nestydí se na Národní třídu vůbec přijít?
V NATO s Batmanem
Jakým dědicem listopadu je Petr Pavel? Dokázal by byť jediný účastník listopadových událostí (vč. Pavla) pochopit možnost, že prezidentem, který jednoho dne na Národní třídu přijde zažehnout svíčku za VB napadené studenty, bude někdo režimu tak oddaný, že by do nich pendrekem asi taky mlátil? A pravděpodobně i něco mnohem horšího? A že v komunismem sužované zemi existuje zcela zvláštní forma potenciálního disentu „neinformovaní“? A že si tento muž jako hlava státu pro citáty pronášené na Pražském hradě nevybere Masaryka, ale Batmana, o kterém v roce 1989 věděl něco u nás asi málokdo a že mu budou tleskat vzdělaní političtí vězni a chartisté?
Rozhodně lépe se dá představit – i přes úplný pacifismus odkazu Sametové revoluce – souznění s odporem proti Rusku. V tomto smyslu listopad 1989 kontinuální s dneškem bezesporu je. Zeptejme se ale, co by se tehdy na náměstích řeklo o vstupu do NATO, co by se řeklo o celé východní Evropě v NATO a co by se řeklo o Ukrajině v jakési EU a v NATO. Nebyly i tyhle ideje na listopad trochu moc? Cítili jsme se už tehdy opravdu být tak moc Západem? Nebylo nám z paktů spíš už trochu špatně?
Nové ideologii jsme se neubránili
Napadlo by nás tehdy, že máme cokoli pohledávat na Ukrajině? Kdy a proč jsme propadli dojmu, že se o ní nějak zvětšíme a posílíme? A že je krásné a přímo osudové, aby byla tak svobodná a pokroková a na Rusku nezávislá jako my? A že – aniž bychom si toho kdy všimli – sami jednou propadneme nové ideologii globálních lidských práv? Neměli jsme spíš pocit, že ideologie už jsou na nás krátké? Nepřipadalo by nám tohle všechno nemístně velikášské a nebezpečné? Marná sláva, ani tu demokratickou Ukrajinu, Irák a další „pomoci“ z listopadu nikdo nevytluče.
Ubránit se nové zaslepující ideologii jsme rozhodně nezvládli, ačkoli není totalitní. Stále máme volby a demokracii, byť jejich prostřednictvím reálně rozhodujeme o mnohem menším počtu věcí, než bychom si v listopadu 1989 dokázali představit. Osobitou a aspoň trochu suverénní zemí bohužel nejsme. „Rozdali“ jsme se asi až příliš. Obě tyto věci představují hlavní důvod, proč si Sametovou revoluci připomínat. Jako dárce svobody i jako otazník, jak byla myšlena. Všechny ostatní vášně, zvláště ty nejmladší, vznikly ale už „mimo ráj“. Dohromady již vytvářejí budoucí bezprecedentní rozuzlení. Kdo ví, kdy zas bude listopad?
- Elektromobil versus automobil - 8.2.2025
- Němcová a Medveděv - 8.2.2025
- Evropská unie chce občany v EU připravit o vlastnictví nemovitostí? - 8.2.2025
Já tady tehdá nežil a a stále žiji tak na půl. V TV v hospodě na Krásne vyhlídce ve Faliconu nad Nice jsem ve zprávách mezi fotbalem díval na agenty typu Hejvl, Klaus a zničení Československa, tak jsem se zeptal nyní segry, už jen kvuli mojí relokaci neměla žádný srdečný vztah s husákismem, ale tahle drzá, blatantní lež vykolejila po letech i jí.
https://domaci.hn.cz/c1-67264620-karel-privezl-auto-plne-toaletniho-papiru-a-vlozek-vedel-co-je-tu-za-bolsevika-potreba-vzpomina-dobrovsky-na-knizete
Ano, já to chápu, ta režimní lež není pro starý, ta je pro brainwashing mladých.
Bylo tehdá v hospodách útulno v zimě, venku sněhu jako na Ladových obrázcích a v hospodě blaho od žhavých litinových kamen. Jen pinkl hudroval, že musí chodit s uhlákem pro uhlí.
To všechno už je v prdeli.
Ano, „samet‘ byl dobře ošetřený lidmi od StB nebo těmi co jim sloužili, samozřejmě v utajení. Někteří již nežijí, ale jiní si nedávno dávali vyznamenání na Hradě. Jak by se asi na to dívali cinkači klíči?
Namátkou:
Daniel Kroupa agent StB, krycí jméno „Redaktor“
Václav Benda totéž, „Doktor‘
Petr Pithart totéž, „Hrabě‘
Pavel Rychecký, „Rychtář ‚
Šimon Pánek, „Texas“
Dominik Hašek, „Domino“
Tomáš Halík, „Kazatel ‚
Zdeněk Svěrák, „Sprcharak“
Petr Novotný otec Pavla, „Tragéd“
Jaromír Štětina, důstojník StB, „Plavec“
Jiří Špak otec Jourové, „Kontrolor“
Petr Pavel, vojenská rozvědka, „Pávek‘
A jejich těch co dělali sametovou revoluci mnohem víc a někteří StBáci si pěkně nakradli , např. jistý Čadek, ale Havlovi půjčil peníze na koupi budovy Lucerna na Václaváku samozřejmě StBák. Tak co cinkači klíči, je to O.K.?
Před 80 lety čsl. tankiste pomohli osvobodit Kyjev v ramci RA, několik jich ještě žije.
Ale ten přeběhlý hradní soudruh výkal vyznamenal vrahy Mašíny a čecháčci souhlasně mručeli.
Národ takových prostitutů věru spatně skončí.
No nedivme se, my Češi jsme byli vždycky uhejbáci, obcházeči překážek, či dalo by se tomu říci nadneseně flexibilní… Od dob husitů se tady národ jen ohýbal, pravdou ale je, že na přelomu 18. století klesl počet obyvatel zemí Čech a Moravy na kritické minimum a to má následky. To je těžké, díky této povaze zase Češi přežili. To Němci jsou zase poslušní a jsou jako krysy za tím co má v hubě píšťalu a vede je všechny klidně v zástupu do záhuby. Naposledy to byl ten s knírkem, není energie-wende, či jak tomu říkají a také jejich poslušnost příkazu politiků , aby si vzali domů miliony opiček z Afriky je příznačná.
Ale možná, když my Češi budeme rejt rypáky v zemi, tak se možná vzpamatujem…..
.
Sakra překlepy, sorry.
Ahoj Maxime. Taky vnímáš tu absolutní nevědomost autora o sametové ,,revoluci“? Neví nic o pozadí, aktérech, důvodech ani příčinách. NIC. To mu ale nebrání poskládat z naučených frází a floskulí celý článek. NIKDY nešlo o žádnou naší svobodu. Ale o mega podfuk. Mega krádež a mega loupež. Za bílého dne. A taky o začátek dneška. Začátek konce naší země. Průmyslu. Zdravotnictví. Školství. A vůbec všeho co dělá stát státem. ČSSR sice vedli komanči. Žádná velká svoboda tu taky nebyla ( i když v porovnání s dneškem už tolik rozdílů nevidím) nicméně nápis Made in ČSSR, měl přes to přeze všechno svou váhu. Mohli jsme na ně být pyšní. Nestydět se za něj. A svět ho znal. Po 33 letech vlády novokomančů je tento kredit KDE? Země kde jsem se narodil je KDE? Schopnost země uživit vlastní obyvatelstvo je KDE? 17. listopad dnes může slavit jenom masochistický psychopat. Je to jeden z nejtragičtějších dnů naší historie. Směle ho lze přiřadit k bitvě na Moravském poli, bitvě u Lipan, šarvátce na Bílé hoře či k Mnichovu. Prostě další průser. A dnešním pohledem asi nejhorší. Proč nejhorší? Po nás už totiž není na obzoru ŽÁDNÁ generace která by byla nadějí do budoucna. Šmatlafouny, youtubeři ,odborníci a píčoviny. Ale k soustruhu už si neumí stoupnout nikdo. A ani nechce. Co chce je poslední módu ( byť sebedebilnější) poslední model founu. Chce se bavit. ,,užívat si“. Cestovat. A chce to hned a bez námahy. Bez úsilí. Bez obětí a odříkání. Heslo dne ,,já chci“. Už je na to i reklama. Nevidím NIKOHO kdo by nás chtěl a mohl vytáhnout z bahna. Myšleno zemi, národ. Ale když jim to takhle vyhovuje, kdo jsem já abych jim to rozmlouval. Je a bude to jejich svět. Mladých. A bude přesně takový jaký ho mít chtějí. Naštěstí beze mě. Doufám. Měj se. A hezký den všem svobodným lidem přeje Červený Jiří,,Jiruna “
Nevědomost o hadráku autor článku prokazuje v závěru, který je totálně mimo. S některými výše napsanými věcmi bych snad i souhlasil, ale ta agitka na konci se mu fakt nepovedla. V době hadráku jsem už pracoval v jistém nejmenovaném státním molochu a bohužel, i já jsem se nechal strhnout k cinkání klíči – věděl jsem totiž how.no. V osmašedesátém jsem zase s rodiči už jako puberťák prožíval peklo stranických tzv. prověrek, kterými rodiče jako „osmašedesátníci“ museli projít – máma brečela, táta sprostě nadával…
A dnes?? Vždyť je to v principu takřka totéž!
Na sítích koluje jistý videoklip, který měl údajně projít vysíláním ČT – čemuž nevěřím, byť „kaziznak“ či logo ČT v rohu skutečně je. Končí větou „Tluču hlavou o zeď že jsem cinkal klíči – za co? Za tenhle bordel!!??“ Mluví mi z duše.
Ano Jirko, celé to bylo režírované sionisty z USA a Československa, ale i odjinud. V převratu se angažovaly tajné služby CIA, KGB, MOSAD i naše StB. Tehdy to tady bylo rejdiště tajných služeb. Byla to z jejich hlediska velkorysá dohoda.
Pamatuji jak dvojitý, trojitý agent Pavel Tigrid tady objížděl všechny vhodné kandidáty, kdy základní podmínkou bylo mít něco společného s chartou 77, pak StB a hlavně mít ty správné geny. Dost o tom vím a byl jsem náhodou u toho kádrování. Tehdy jsem měl s těmito lidmi celkem dobré vztahy, byl jsem naivní. Věřil jsem jim, že to myslí s touto republikou dobře…..
S lidmi, ne a ono je to na lágr což vám lockdownisti -mezi ploty, tedy překlad dali v ochutnávce lágru kovidapartheidu. A byl zákaz nočního vycházení jak za války za práva hitlera, na slovensku to měli naopak. Noční a denní verze pana „kovida. Jupííí
Přesné, tak to také vidím!
Tenkrát byly plné hospody a promrzlí jsme se vraceli do teploučka….než nám to ukradli…tedy, nechali jsme si to ukrást!
Za komunistů se žilo líp.
Sametová revoluce? To snad nemyslíte vážně?
Nuž, barevná jako v jugo natem tedy nebyla.
Tam s nimi šili čerti z jejich prosperity soft kapitalismu kdy korporátníkům defraudace dali stopku. Tak je vybombili.
Mne vůbec nenapadlo, že po roce 1989 zde bude na hradě dvě volební obdobi ve funkci prezidenta ulhaný hulvátský ožrala, spolupracovník ČLR a spolupracovnik státu stepní loupeživé vraždící zlodějské ulhané chátry (RF-do února 2022), a že zde bude ve funkci premiéra ekonomický migrant, který ani neumí česky ( a který nás uvrtal do Zeleného údělu kvůli svým dotacím od EU).
(PUTIN SE CHOVÁ JAKO NAKLONOVANÝ KŘÍŽENEC HITLERA A STALINA.)
Speciálně TY běž do PRDELE!!!!!!
Nepoužívej cizí nick, ubožáku!!!!
(PUTIN SE CHOVÁ JAKO NAKLONOVANÝ KŘÍŽENEC HITLERA A STALINA.)
Nepoužívej PP ke svým tupým, kolaborantským blábolům, špinavý hnuse!!
17.listopad má pro mě osobně odkazy hned dva, protože za tyto dvě věci jsme bojovali: První je svoboda slova, kterou dnes pošlapáváme s nebývalou urputností a počet politických odsouzenců opět roste. Druhé, s čím lidé chtěli skoncovat, je povinná státní nenávist. Tenkrát jsme museli povinně nenávidět kapitalistické státy obecně. Dnes musíme povinně nenávidět Rusko, Čínu a obecně všechny, kteří nedrží náš předem určený severoatlantický směr. To jsou dvě věci, které se od pádu železné opony nezměníly. A proto má cenu si připomínat 17. listopad.
Pokud někdo neschvaluje náš předem určený severoatlantický směr, může si říkat disident?
Ne, ne, proruští nenavistní ubožáci nejsou disidenti. Máš to popletené. Jsou to kolaboranti, příznivci nepřátelského státu České republiky.
(PUTIN SE CHOVÁ JAKO NAKLONOVANÝ KŘÍŽENEC HITLERA A STALINA.)
počkejte až mosad nasadí v Paříži na musuldemoškách oblíbeného studenta Šmída, to nebude tlustá čára za minulostí, žádné žvanění po hospodách
Tak se mě zdá,že po třiceti a čtyřech letech konečně někteří ovčané prokoukli údajnou sametovost čechomoráckého majdanu v r.1989.To to trvalo…..tenkrát se potentovalo vše,co se potentovat dalo zásluhou poněkud mentálně upozaděného ovčanstva.Nedávná covidová šaškárna byla jen potvrzením nedobré cesty tohoto státu a národa,na kterou se s nadšením v r.1989 vydal.A dobře nám tak,za blbost se platí……
Češi nechtěli žádnou demokracii, chtěli konzum. Tak ho mají. Hytlermarkety rostou jak houby po dešti. Že nabízejí předražené sračky, je jim u prdele.
Češi nechtěli žádnou demokracii, chtěli konzum. Tak ho mají. Hitlermarkety rostou jak houby po dešti. Že nabízejí předražené sračky, je jim u prdele.
Politika se proměňuje. Lidé mají tendenci něco volit, až se z toho stane něco úplně jiného. Kdyby se ODS od svých začátků prezentovala jako strana, která chce poslušně zavádět radikální zelenou ideologii a podepsat přijímání nepřizpůsobivých muslimských migrantů, kde by dnes byla? Dávno zapomenuta na politickém hřbitově.
Jenže ODS uvařila své žáby pomalu. Stále ji volí kvůli tomu, že je „prozápadní“, přestože ten pojem už znamená něco jiného než na začátku devadesátých let.
Je třeba jim to připomínat.
Moje maličkost má za to, že do listopadu 89 tady nebyl komunismus ale jen vláda komunistů. To je veliký rozdíl. Kdyby ve společnosti byl a fungoval komunismus, tak nikoho nenapadne jej demontovat a rušit. Pracovat podle svých možností a brát si podle svých potřeb, to je přeci krédo a dokonalé ,kdo by se ho zbavoval? Jenže v to věří jen blázni, nebo nebezpeční idealisté fanatici. No a dnes hýbe přinejmenším Evropou víra v to ,že jsme schopni ovlivnit podnebí na planetě,ha ha. To je moc zajímavé, že po určité době začnou být vlivné názory, jejichž víc a víc důsledná realizace vede k celospolečenskému maléru. No uvidíme, nic se nejí tak horký… Ale je hanba vegetovat pod šéfováním komunistů, i když se dnes sami sebe nazývají jinak.