17.10.2023
Kategorie: Ekonomika

Na léky na příděl si máme zvykat aneb s TOP 09 k šťastným zítřkům

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Jak ostré kritiky by se v našich “progresivních” médiích asi dostalo některému z ministrů zdravotnictví předchozí Babišovy vlády, pokud by nedostatek důležitých léků trval tak dlouhou dobu jako nyní za ministra Válka?

Když se v polovině dubna objevila v některých médiích kritika, že je v českých lékárnách nedostatek penicilinu, ministr zdravotnictví a místopředseda vlády Vlastimil Válek reagoval prohlášením, že nedostatek tohoto léku bude trvat ještě zhruba měsíc a v polovině května se již dodávky stabilizují (viz odkaz zde). Poté, co uběhlo měsíců několik a v řadě lékáren tohle důležité antibiotikum stále k dostání nebylo, prohlásil pan ministr začátkem září v rozhovoru pro Seznam Zprávy, že penicilinu je v České republice dostatek, jenom holt občané musí hledat, kde ho zrovna mají…

Pokud ministr Válek tehdy mluvil pravdu, potom příliš nerozumím tomu, proč se ještě v minulém týdnu psalo v médiích o tom, že společnost BB pharma, která lék vyrábí, dodala českým distributorům přes 50 tisíc balení penicilinu a do každé lékárny jich tak má dorazit průměrně dvacet. A co víc, předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to radostně okomentovala na síti X, kde za tento počin svému stranickému kolegovi poděkovala slovy: „Dalších 50 tisíc balení penicilinu pro děti i dospělé je v těchto dnech rozváženo do lékáren. Díky, Vlastimil Válek!

Už snad jen chybí, aby se na webových stránkách TOP 09, případně v provládní reklamní kampani, která má být brzy spuštěna za 40 milionů, objevila údernická hesla o tom, že ústřední výbor TOP 09 zajistil obrovským úsilím pracujícímu lidu dostatek penicilinu… Když jsem si však zde na iDnes Premium před několika dny přečetl rozhovor, v němž současný ministr zdravotnictví otevřeně mluví o tom, že si budeme zřejmě muset zvyknout na to, že část léčiv bude trvale dostupná jen v omezeném množství a bude lékárnám dodávána na příděl, tak je otázkou, zda něco takového nebude za Fialovy vlády brzy realitou…

Ministr Válek ve zmíněném rozhovoru dále mluví o tom, že dokud nebude schválený zákon o léčivech, čekající na projednání ve Sněmovně, nemá žádnou možnost, jak do budoucna donutit výrobce, aby byla v České republice dostatečná zásoba léků v případě jejich výpadku. Přičemž za hlavního viníka toho, proč tento zákon ještě není schválený, označil – koho jiného, než Andreje Babiše. Bývalého premiéra a předsedu hnutí ANO zkritizoval v rozhovoru slovy: „Babiš tam stále žvaní, ale kdyby mu šlo o lidi, alespoň v tomto případě by nežvanil a nechal mě to projednat.

Nad tímto argumentem se ovšem nelze než pousmát. Každý, kdo sleduje politiku, dobře ví, že současná vládní koalice disponuje ve Sněmovně pohodlnou většinou 108 hlasů, takže pokud by chtěla, mohla přednostní projednání příslušného zákona už dávno prosadit. Také mě napadlo, jak ostré kritiky by se v některých našich „progresivních“ médiích dostalo některému z ministrů zdravotnictví předchozí Babišovy vlády, pokud by nedostatek důležitých léků trval tak dlouhou dobu jako nyní za ministra Válka.

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
1 komentář

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x