9.10.2023
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Nákup F-35 – smysluplná investice nebo největší blamáž při rozvoji a modernizaci ozbrojených sil?

Sdílejte článek:

ZDENĚK LANZ

Tomu, kdo se zajímá o vojenskou techniku a současně sleduje medializované armádní zakázky a je finančně průměrně gramotný, se mohly při čtení článku s nadpisem Vláda schválila nákup 24 letounů F-35, celkem vynaloží 150 miliard korun (České noviny ČTK, středa 27. září 2023), doslova „protočit panenky“. 150 miliard Kč! To ale nebylo nic proti tomu, co teprve mělo přijít o dva dny později. Celkové náklady na stíhačky F-35 budou podle tisku činit 322 miliard Kč, píše stejný server 29. září 2023 s odkazem na Mladou frontu Dnes a deník Právo. Sice se má jednat o odhad nákladů českého ministerstva obrany na pořízení a provoz stíhaček F-35 do konce jejich životnosti v roce 2069, ale čtenáře, jehož mysl ovládá alespoň trocha zdravého rozumu, může celkem logicky napadnout, že se asi někdo úplně zbláznil.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je nákup efektivním řešením, protože přínos schopností tohoto systému za dobu jeho životnosti je v porovnání s penězi, které Česko zaplatí, výrazně vyšší než při pořízení jiného typu letounu (viz článek Vláda schválila…).

Po roce 2034 budou podle Černochové náklady na provoz zhruba tři procenta z obranných výdajů, tedy zhruba 4,9 miliardy korun ročně včetně výdajů na palivo a munici. Z hlediska celkového životního cyklu, tedy až do roku 2069, tak podle ní vyjde pořízení a následný provoz letounů F-35 na 700 korun ročně na jednoho obyvatele ČR – „uklidňuje“ ve stejném článku občany ministryně obrany.

Náčelník generálního štábu si zase podle článku Řehka: nákup F-35 neoslabí jiné projekty, prioritou je těžká brigáda (České noviny ČTK z 27. září 2023) myslí, že nákup letounů F-35 je důležitý kvůli nutnosti udržet si technologickou převahu nad protivníky, což lze podle něj dosáhnout pouze s letounem F-35. Prezidentův názor se zase dozvíme z článku Pavel: Nákup letounů F-35 je dobrou volbou pro zajištění kvalitní obrany (České noviny ČTK, 27. září 2023).

Vyjmenovávání armádních zakázek, které se tzv. „nepovedly“, by zabralo hodně času a asi by to nikam nevedlo. Je to spíš téma na samostatný článek. Vraťme se proto raději k dějům aktuálním.

Velmi zajímavé informace, včetně kritických hlasů k nákupu F-35, se dočteme např. v článku ANALÝZA: Miliardový nákup. Peníze za F-35 by stačily na modernizaci celé armády (denik.cz, 1. října 2023). Najdeme tam i dřívější vyjádření dnešního prezidenta republiky. Dovolím si citovat: Na otázku chystaného největšího nákupu v historii české armády se novináři ptali i generála Petra Pavla ještě jako prezidentského kandidáta. V srpnu 2022 k tomuto tématu uvedl: „Je třeba zvážit, zda opravdu potřebujeme čtyřiadvacet supermoderních stíhaček, jejichž nabídková cena určitě neklesne, protože aktuálně je po nich velká poptávka. Navíc zakázku nezaplatí tato, ale až příští vláda. Možná v těžších časech. Proto bych volil gripeny.“

Asi nejzajímavější pasáží článku je shrnutí, co všechno by se pro armádu dalo nakoupit za částku sto dvacet miliard korun:

22 letounů JAS 39 Gripen C/D, aby jich armáda měla 36 a mohla vyzbrojit tři letky

2 transportní letouny A400M Atlas, nebo jejich levnější alternativy

100 modernizovaných tanků M1A1SA Abrams

2 baterie systému protivzdušné obrany dalekého dosahu David’s Sling

18 odpalovacích zařízení raketometů HIMARS

10 těžkých bojových dronů Eitan

20 středních vrtulníků AW101

4 bitevní vrtulníky AH-1Z Viper

Bez zajímavosti není ani informace, že Americké letectvo (USAF) provedlo poslední certifikační let letounu F-35A Lightning II s testovací verzí nové jaderné pumy B61-12. Test napodoboval reálný scénář průniku F-35A do hlídaného vzdušného prostoru a provedení taktického jaderného úderu (Letoun F-35A dokončil testování jaderných pum B61-12, armádnínoviny.cz 7. října 2021).

Názor na to, zda potřebujeme letouny F-35 Lightning II, nechť si udělá každý čtenář sám.

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
45 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x