1.10.2023
Kategorie: Ze světa

Slovensko: Exit-pooly zkrachovaly

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Slovenské volby jsem sledoval se zájmem, nicméně jsem se k nim během kampaně nevyjadřoval. O to více musím konstatovat, že přání autorů exit-poolů zcela zkrachovalo.

Slovenské volby měly podle českých progresivních médií „rozhodnout o dalším směřování EU“. Progresivní média veřejnoprávní televizi nevyjímaje nepokrytě fandila hnutí Progresivní Slovensko, které do voleb vedl europoslanec a místopředseda europarlamentu Michal Šimečka.

Podívejme se, co se kolem výsledků voleb dělo podle inovinky.cz – také velmi progresivního média.

Sobota 30.9.2023, čas 23,03

Ve 22:45 skončilo volební moratorium. Televize Markíza zveřejnila exit poll agentury Focus. Podle tohoto průzkumu se vítězem stala se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Druhý skončil Ficův Směr-SD s odhadovaným ziskem 21,9 procenta hlasů. Následuje třetí Hlas Petera Pellegriniho s více než 12procentní podporou. Do parlamentu se dostala i koalice OLaNO, KU a Za lidi, která získala 8 procent. Jako koalice přitom potřebovala 7,5 procenta. Exit polly rovněž přisoudily pouhých 4,4 procenta Slovenské národní straně, která byla považována za jednoho z možných Ficových spojenců. Nacionalistická strana považovaná někdy za krajně pravicovou by se tak do parlamentu nedostala.

Neděle 1.10.2023, čas 5,36

Vítěz sobotních slovenských parlamentních voleb Robert Fico (59) poprvé stanul v čele kabinetu po volbách v roce 2006, kdy Směr vytvořil koalici se Slovenskou národní stranou Jána Sloty a Lidovou stranou HZDS Vladimíra Mečiara. Od té doby se mu to povedlo ještě dvakrát a nyní se může stát premiérem počtvrté.V roce 2012 získala jeho strana Směr 44,41 procenta hlasů a mohla sestavit zatím jedinou jednobarevnou vládu v novodobé historii Slovenska.

Následuje tabulka s výsledky exit poolu a skutečnými výsledky po sečtení více než 99 % hlasů.

Strana nebo hnutí Exit pool – % hlasů Výsledek voleb % hlasů
Progresivní Slovensko 23,5 17,96
Směr SD 21,9 22,94
Hlas SD 12,0 14,7
OLaNO 8 8,9
SNS 4,4 5,62
KDH ? 6,82
SaS ? 6,32

 

Je docela zajímavé, že výsledky exit poolů jsou v této době, kdy píši článek, docela těžko k sehnání, takže kolik procent přisuzovaly KDH a SaS se mi nepodařilo najít.

Obecně lze konstatovat, že zatímco po zveřejnění exit poolů vypuknul v hnutí Progresivní Slovensko jásot, Směr SD Roberta Fica je podle českých médií sice vítězem, ale o žádných ovacích se nepíše.

Večer 30.9.2023 kolem 23,30 jsem si otevřel vysílání slovenské televize, kde běžely první výsledky sčítání hlasů po sečtení asi 4 % hlasů a Progresivní Slovensko mělo asi 8 %. Bylo jasné, že se „někdo“ těžce spletl.

Závěr: Opět se potvrzuje zlaté pravidlo „Ráno moudřejší večera“. Jestli bude Fico premiérem a jak si jeho vláda povede se samozřejmě teprve uvidí. Nicméně, pokud média favorizují nějakou politickou stranu či hnutí a neváhají přitom vytroubit do světa exit pool, který se naprosto zásadním způsobem liší od výsledků voleb, jak moc důvěryhodná tato média jsou? A jako perličku dodávám, že po radostných komentářích o vítězství progresivistů jsem už zachytil v českém progresivním médiu článek o „zaostalém Slovensku“. Není to k popukání? Nebo spíše k pláči?

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x