8.8.2023
Kategorie: Ekonomika

Pošta po „reorganizaci“: Ještě horší, než jsme doufali?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Česká pošta jako státní podnik přesvědčivě demonstruje, že pokud stát řídí neschopní ministři a celá vláda se na tom podílí, jsou služby tohoto podniku jenom pro zlost.

Tak zvaná „reorganizace“ České pošty vypukla od 1.července 2023 naplno. Pošta zrušila několik set poboček, protože je potřeba „šetřit“. Ministr vnitra Vít Rakušan obhajoval rušení poboček právě zejména úsporou nákladů a že vláda Petra Fialy je „první vládou, která se chová odpovědně a nechce poštu dotovat ze státního rozpočtu“. Krásná idea, nicméně naprosto chybná v principu i v důsledcích.

Pošta je službou obyvatelstvu. I když se aktivita pošty musela přizpůsobit požadavkům současnosti co se týče nabízených služeb a v době internetu si lidé mezi sebou píší bez nutnosti docházet na poštu, přesto mají služby pošty velký význam zejména pro mou generaci starších lidí, kteří si na poštu chodí pro důchod a využívají i další služby, protože nejsou počítačově příliš zdatní. Osobně jsem poštu využíval a využívám zejména k zasílání doporučených dopisů s doklady pro účetní, která sedí daleko od mého bydliště. Proto mohu konstatovat, že situaci na poště znám z osobních zkušeností a není to jenom taková kritika pro kritiku.

Popíšu situaci ve městě, které znám, tj. v České Lípě. Je to bývalé okresní město, které dělí protékající řeka Ploučnice na pravobřežní a levobřežní zástavbu. Za socialismu vzniklo v důsledku těžby uranu ve Stráži pod Ralskem ohromné sídliště pod Špičákem a převážná část obyvatel tak bydlí na pravém břehu. Asi před deseti lety pošta postavila novou budovu pro zasílání balíků na levé straně Ploučnice a otevřela tu i jedinou poštovní pobočku na levé straně řeky. Tu v rámci „reorganizace“ velkoryse zrušila a ti, co bydlí na levé straně řeky tak musí chtě nechtě zase na druhou stranu.

Hlavní pošta je na náměstí, které je relativně malé, špatně se tu parkuje a nám, kteří bydlíme na levé straně řeky a nezastihne nás pošťák či pošťačka doma s doporučenou poštou, je určena k vyzvednutí pošta, která je ještě dál směrem na Děčín. Prostě občane starej se, my tu nejsme od toho.

Po zrušení „naší“ pošty jsem tedy absolvoval již několik návštěv naší „hlavní“ pošty. A je to dokonce nad „očekávání“. Pošta je nedostatečně personálně vybavena, takže odbavení trvá ne minuty ale desítky minut, běžně se čeká i hodinu. Běda, když si stěžujete na místě. Zaměstnankyně vám sdělí, že „oni za to nemohou“ a že starostka měla nabídku na zachování pošty „dvojky“ na levé straně řeky, ale nevyužila jí. Takže za to může samospráva a basta!

Troufnu si proto na základě lokální zkušenosti zobecnit chybnou vládní politiku ve věci poštovních služeb.

1) Pošta je služba občanům a jako k takové by k ní mělo být přistupováno. Těžko se může specializovat na několik poštovních služeb jako soukromí přepravci a bude tak vždycky o něco dražší než jiní přepravci. Ostatně, doporučený dopis formátu A4 pošta od 1.7.2023 přepraví za 80 Kč, do 30.6.2023 to bylo za 60 Kč.

2) Služba občanům musí nebo by měla být občanům blízko, jinak ztrácí smysl.

3) Dotovat poštu se vyplatí, protože jde o službu pro občany. Pokud jiný polostátní podnik ČEZ vydělá státu desítky miliard korun, miliarda pro poštu ročně se vyplatí.

Starosta Náchodu, kterého cituji v jiném svém článku o poště, navíc zmínil i to, že Rakušanovo „rodné město“ Kolín, kde starostoval, ruší pouze jednu pobočku, zatímco jiná města podobné velikosti musela poboček zrušit mnohem více. A existují nyní i pobočky, které musejí obsloužit i desítky tisíc osob.

Závěr: Stát rozhodně musí šetřit, nicméně pošta a důchodci, kterými stát začal, jsou tou nejméně vhodnou skupinou pro šetření. Ostatně, vládní strany na toto šetření doplatí v dalších parlamentních volbách. A navíc se tu promítne i vládní nenažranost co se platů politiků týče. Tady vláda nešetří. Místo toho chce šetřit na cestovném u zaměstnanců poslanecké sněmovny. A jak nám právě včera sdělila ČT24, Úřad vlády ještě údajně neví, kde bude šetřit.

Vláda Petra Fialy je tak bezesporu unikátem, co se nesmyslů takzvaného balíčku týče. Komu ovšem není rady, tomu není ani pomoci.

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...
13 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x