29.7.2023
Kategorie: Ze světa

Kdo zapálil Řecko?

Sdílejte článek:

ŠTĚPÁN CHÁB

Tak řecký ostrov Rhodos prý zapálili žháři, píše se v britském bulvárním plátku Daily Star s odvoláním na vyjádření řecké policie. Stejně tak prý žháři řádí i v italské Kalábrii, tam prý jen loni zachytili za pomoci dronů 22 žhářů. O tom zase informují Novinky. Kalábrie není drobek. Když si představíme, že v celé oblasti drony zachytily 22 žhářů, je to na pováženou. Kolik jich pak drony nezachytily? A není podivné, že Itálie i s Řeckem ještě neshořely úplně? A pak jsou tu teorie o tom, kdo za žhářstvím stojí. A zda je organizované.

Diskuse o tom, kdo za žhářstvím stojí, je, jak už to u nás bývá, zaměřená na to, kdo koho jak nemá rád a kde vidí to největší ohrožení. Jako první jsem zaznamenal teorii, že za požáry stojí diverzní akce Ruské federace. Prý když Rusku nevyšla mrazivá zima, při které by Evropa začala na kolenou prosit o plyn, nakrklo se a začalo grilovat naše turistické destinace za pomoci osamělých vlků žhářů. Když bude hořet Evropa, přestaneme se zajímat o Ukrajinu, kde si lidská civilizace užívá další z celé řady všestranného selhání. Podivná teorie, ale nic proti ní. Ti, kteří nenávidí Rusko, mají o důvod víc.

Další teorií jsou islámističtí osamělí vlci. Ale tam se vracíme do trochu blízkovýchodních divočejších časů roku 2019, kdy vedení Islámského státu vyzývalo své stoupence v Evropě i USA, aby zakládali požáry. Příroda je pro nás, jak pravili z ISIS, slabé místo a zároveň místo bolestivé. Dá se do ní zatnout osten fanatismu. Psali o tom v Daily Mail. Dal k tomu i plakát s výzvou ISIS, kde plameny olizovaly naši lásku k přírodě a jejich lásku k velkému Alláhovi. No, proti gustě, žádný Fučík.

Téma fanatismu udržíme i u třetí teorie. K té se nedobrovolně (ne)přihlásili ochránci přírody. Podivné? No, máme tu ochránce přírody a „ochránce přírody“. Ti skuteční ochránci přírody reálně obnovují krajinu a bojují s byrokratickým aparátem za prosazení nutných opatření. „Ochránci přírody“ pak sedávají přilepení k silnicím a vyhrocují veřejnou debatu takovým směrem, až si někteří vzteky uskřípali zuby až na dásně. A takový požár, obzvláště ve středu turistického ráje i sezóny, to bude parádní mediální pokrytí. Rhodos je stejně jen místo, kam si Evropané jezdí užívat toho svého nadbytku. Tam když vzplane plamen vzpoury, média jistě přispěchají s těmi správnými odborníky, kteří budou tvrdit – hleďme, globální oteplování.

Z logiky věci, byl by to parádní kousek, který by podpořil tezi silničních lepičů, že do několika málo let uhoříme. V levicově progresivistickém magazínu A2larm psali, že na příští prázdniny si máme připravit azbestové obleky. Protože budeme žít na vyprahlé a žhavé poušti. A co takhle tomu klimatu trochu pomoct se sirkami a pod rouškou noci? Předloni bylo ohnivé posvícení v Austrálii. Mediálně tamní požáry zněly jako troubení k poslednímu soudu. Ač to byl běžný australský požár, který se ozdravně prožene vyschlou krajinou, tradičně vyprahlou krajinou, nikoliv krajinou trpící klimatickým žalem. Jen s tím rozdílem, jak jsem se dočetl, že dříve byl požár řízený, předloni už ne, protože právě ekologičtí milovníci lepidel prosadili do legislativy, že se v krajině nemá hospodařit, tedy řízeně vypalovat a vyklízet uschlé větve, které pak vytvořily v porostu australské krajiny nádherné podhoubí pro jeden velký táborák doprovázený mediálním vzepětím bilblických rozměrů.

Jak vidno, žijeme v podivné době. Každý si jako příčinu požáru (a rozhodně ne pouze požáru) může vybrat svou pravdu. Už zase. Nenávidíte Rusy? Byli to Rusové. Nejsou vám po chuti turbani? I ti to mohli být. A co teprve přehřáté Grety? No jéje, i ty to mohly být. Jen mediálně z toho máme zase klimatickou změnu… žháři, nežháři. Pamatujete si před čtrnácti dny ta vedra? To klimatická změna klepala nesměle na okno. To dřív, když zelená byla ještě v pořádku a ekoteroristé se teprve nesměle přivazovali ke stromům prolezlým kůrovcem, to se klimatické změně ještě říkalo léto. S jakým nadšením jsme vítali, když potentáti od rosniček v předpovědi počasí zvěstovali týden pekelného vedra. To jsme, my hloupí, ještě netušili, že je to klimatická změna a těšili se na koupaliště.

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,80 out of 5)
Loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x