27.7.2023
Kategorie: Ekonomika

Jak statistika manipuluje veřejným míněním

Sdílejte článek:

RADKA JOHNOVÁ

Kdo z občanů si při poslechu běžného zpravodajství uvědomí, že vydat na něco 1 procento z HDP znamená vydat na to 6 – 7 procent ze všech námi zaplacených daní? Existují tři druhy lží: lži milosrdné, lži nehorázné a statistika. Pomocí čísel a statistiky, když se správně použijí, lze říci cokoli. Co chcete sdělit, to bude pravda.”

 

Čísly nás balamutí média i vlády. Jak neškodně zní: “Do rozpočtu EU odvádějí členské státy o něco málo víc než jedno procento svého hrubého domácího produktu (dále jen HDP).” “Výdaje na armádu navýšíme na 2 % HDP.”

HDP je označení pro celkovou peněžní hodnotu všech statků a služeb vyrobených v dané zemi během jednoho fiskálního (rozpočtového) roku. Je to součet peněžní hodnoty spotřeby, investic, vládních nákupů statků a služeb a čistých vývozů. HDP je tedy nejobsáhlejší mírou celkové produkce statků a služeb v zemi. Stát ale nehospodaří s HDP, ale s příjmy, které se pohybují na úrovní kolem 16 % z HDP.

Takže kolik procent zaplatíme z našich daní, když se jedná o 1 % HDP? Čísla jsou zaokrouhlená, v miliardách. HDP ČR v roce 2022 byl dle ČSÚ 6786 mld. Kč. Plánované příjmy státního rozpočtu byly 1613,2 mld. Kč. Plánované příjmy (bez sociálního a zdravotního pojištění – jsou sice také daněmi, ale s přesným určením) byly 987 mld. Kč. 1 % HDP je tedy 67,86 mld. Kč, a to je 6,88 % příjmů státního rozpočtu.

1 % HDP odvedené do rozpočtu EU je tedy 6,9 % z daní každého z občanů. 2 % HDP, které má vláda vydat na armádu tedy činí 13,8 % veškerých příjmů státu (bez důchodového a zdravotního pojištění).

Závěr: Každý občan z každé stokoruny odvedené na daních zaplatí skoro 7 Kč do rozpočtu Evropské unie a 14 Kč na armádní výdaje. Tedy cca pětinu svých daní jen na tyto dvě položky.

Zdroj dat: www.mfcr.cz, Státní rozpočet 2022 v kostce

Redakce

Sdílejte článek:
13 votes, average: 5,00 out of 513 votes, average: 5,00 out of 513 votes, average: 5,00 out of 513 votes, average: 5,00 out of 513 votes, average: 5,00 out of 5 (13 votes, average: 5,00 out of 5, rated)
Loading...
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x