28.6.2023
Kategorie: Historie

Emil Hácha: Zrádce nebo president?

Sdílejte článek:

STANISLAV KONEČNÝ

Právě uplynulo 78 let od smrti těžce nemocného vězně Pankrácké věznice číslo 3844. Na základě vládního rozhodnutí, bez obvinění i soudu, “byl ponechán zemřít” na podlaze své cely. Bylo mu 73 let a jmenoval se Emil Hácha.


Světově uznávaný odborník na veřejné právo a bezesporu renesanční člověk byl v listopadu 1938 zvolen státním prezidentem. Nepřál si to a okomentoval to: “Beru to jako oběť v zájmu národa a státu”. V současné politice nám samozřejmě takový důvod nepřijde věrohodný; dnešní politika je a bude o moci a profitu politiků, ne o jejich obětování. Ta Háchova oběť je ale zcela reálná a reflektuje lidskost člověka v době, která byla nelidská. A to na rozdíl od nás, co to zpětně známe, netušil, co ho čeká. Udržoval styky s odbojem, na von Neurathovi si vynutil propuštění takřka tisícovky zatčených studentů, intervenoval se střídavým úspěchem za propouštění uvězněných. Bylo by tedy pošetilé Háchův často komunisty citovaný výrok, podle kterého se o něm učilo „Místo českého národa je v tomto velikém boji jedině po boku Velkoněmecké říše” chápat vytrženě z kontextu jeho přesvědčení; chtěl si udržet prostor pro onu pomoc národu. Tyhle “idylické” doby ukončila likvidace Heydrycha a stupňující se násilí. Nacistický teror ale přispěl i k urychlení jeho nemoci a psychickým problémům; neunesl skutečnost, že už pomáhat nemůže. S myšlenkami na sebevraždu žil od roku 1943 v Lánech a svoji funkci prakticky nevykonával. Psychicky i fyzicky zhrouceného Emila Háchu zatkli 13. května 1945 v Lánech a stal se tak na pár týdnů pouhým číslem 3844.

Český národ má řadu velkých i malých hrdinů, ale historicky příliš hrdinstvím neoplývá. Emila Háchu k těm velkým řadit asi řadit nelze. I tak by se na něj mělo rozhodně vzpomínat s úctou a respektem. Patří totiž k tomu málu velkých českých prezidentů i k menšině politiků, kteří svoji roli brali jako službu a udělali pro svůj národ vše, co mohli dokázat. Na rozdíl od jeho kritiků a představitelů pohodlného černobílého vidění, kteří krom keců neudělají nic.

 

Stanislav Konecny

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (22 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x