25.6.2023
Kategorie: Společnost

Sofistikované algoritmy a nelehký boj o svobodu slova

Sdílejte článek:

SOSP

Dva zakladatelé Společnosti pro obranu svobody projevu Daniel Vávra a Vlastimil Veselý promluvili na semináři “O svobodě projevu a po projevu” v Senátu pořádaném pod záštitou senátorky Daniely Kovářové.

Vlastimil Veselý o kádrování, potlačování názorů a moci digitálních platforem. Co přinese nový zákon DSA? A co se událo v naší zemi za poslední 3 roky?

“Poslední roky probíhá tzv. deplatforming neboli kádrování, kdy se ruší přednášky ctihodných profesorů, konzervativních intelektuálů nebo třeba populárních spisovatelů, jako je autorka knih o Harry Potterovi, J. K. Rowlingová. Nenávistná kampaň se proti ní vedla kvůli jejím názorům, že osobám, které mohou rodit děti, se říká ženy, a že by s nimi ve sportovních soutěžích neměli soutěžit muži, kteří se v daný den cítí jako ženy.

Digitální platformy získaly za poslední léta obrovskou ekonomickou moc, kterou přetavují v moc politickou. Sofistikovanými algoritmy mohou ovlivnit, komu například připomenou jít k volbám, a komu doporučí daný den nějakou hezkou sportovní nebo kulturní událost.

Do budoucna musíme všichni počítat s tím, že boj o svobodu slova se povede nejčastěji pod záminkou dvou velmi vágně definovaných pojmů. A to je nenávist a dezinformace,” řekl na semináři ředitel Společnosti pro obranu svobody projevu (SOSP) Vlastimil Veselý.

O dezinformacích pohovořil také spoluzakladatel SOSP Daniel Vávra.

“Jedním z nejnadužívanějších výrazů současnosti je slovo dezinformace. Jednoduchá definice říká, že dezinformace jsou nepravdivé informace záměrně šířené s cílem oklamat lidi. To zní vcelku jednoduše, jenže není. Dezinformace by se daly rozdělit do několika kategorií – tvrzení o věcech, které se staly, které se právě dějí a které se teprve stanou. A pak také na názory na něco.

Dezinformace o věcech minulých: dodnes se kupříkladu vedou poměrně velké spory o tom, kdo spáchal atentát na prezidenta Kennedyho. Všeobecná shoda nepanuje ani třeba na historickém odkazu husitství. Byli to vraždící lapkové, nebo zbožní hrdinové?

Dezinformace o věcech současných: od roku 2016 jsme byli svědky toho, kterak jistý Donald Trump spolupracoval s Ruskem, shodla se na tom drtivá většina médií a přesvědčila o tom takřka celý svět. Po 4 letech vyšetřování se ukázalo, že jádrem obvinění byly dezinformace z dílny volebního štábu H. Clintonové.

Dezinformace o věcech budoucích: dnes panuje takřka absolutní vědecká shoda na tom, jaké bude asi klima v roce 2100. Problém je, že přesvědčit se o tom budeme moci až v roce 2100. A tak nikdo nikdy neponese za dnešní tvrzení zodpovědnost,” řekl na semináři Daniel Vávra.

sosp.cz

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x