4.6.2023
Kategorie: Společnost

Dva světy

Sdílejte článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

Zatímco v Poslanecké sněmovně se v těchto dnech odehrává bitva o to, zda budou nebo nebudou svazky osob stejného pohlaví podle zákona učiněny manželstvím, v českém šoubyznysu probíhá jiná válka, která také dokazuje, jak daleko jsou od sebe ve společnosti, kde žijeme, různá chápání pojmu manželství – mám na mysli válku Brzobohatých, tedy válku mezi hercem a hudebníkem Ondřejem Gregorem Brzobohatým a jeho bývalou manželkou (a před Bohem stále ještě manželkou) modelkou Taťánou Kuchařovou, v letech 2016 až 2022 se jmenovala Taťána Gregor Brzobohatá. („Světovou královnou krásy“, Miss World se stala 30. září 2006 v Paláci kultury a vědy ve Varšavě.)

Svět bulváru a svět víry se v této kauze protly skutečně mimořádným – a jak to sleduji (jen okrajově, nečtu například plné texty žaloby a plné texty prohlášení) mimořádně smutným způsobem.

Taťána Kuchařová zažádala o anulování církevního sňatku s Brzobohatým (svatba se stala 30. června 2016 v bazilice Nanebevzetí Panny Marie v Praze na Strahově, po předchozím tříletém soužití bez manželství).

A v bulvárních médiích se objevují termíny dříve v tomto prostředí neslýchané, jako například „Metropolitní církevní soud“ (pro mnoho čtenářů, předpokládám, překvapivá informace, že něco takového vůbec existuje – a tedy také, promiňte, svého druhu svědectví o církvi). A bulvár přináší i výklady o tom, že u církevního soudu nejde o rozvod, nýbrž o prohlášení, že manželství ze závažného důvodu nikdy ani nevzniklo (promiňte, ale skutečně také svého druhu svědectví o církvi a o její nauce o manželství).

Závažnou překážku, která od začátku znemožnila uzavření manželství, musí žalující strana věrohodně doložit – a paní Kuchařová se v této věci snaží… Na anulování sňatku, jak to vypadá, jí opravdu velmi záleží (podrobnosti vynechám).

Ach jo.

Šoubyznys je klubko slimáků, kde má cosi (skoro) každý se (skoro) každou a kde se vážné a trvalé svazky mění v přechodné a pomíjivé s nepomíjející rychlostí… Když do tohoto světa vstoupí církevní pojetí manželství, je jako sněhulák na grilu.

Nelze žít, jako by evangelium a církev neexistovaly, jako by byl jen úspěch a blyštivý obraz v médiích, a najednou si vzpomenout na to něco víry z dětství a chtít si církevním sňatkem přizdobit, třeba jakkoli upřímně, svůj život. A po krachu manželství, což je mezi hvězdami šoubyznysu něco naprosto běžného, se snažit církevní sňatek anulovat, jako se ten civilní anuloval výměnou občanského průkazu a návratem k rodnému příjmení…

Vůbec nechci bagatelizovat Kuchařové nadaci na pomoc starým lidem, to je jistě dobrá věc, ale i charita patří k povinnému obrazu světové modelky… Když jsem si vyhledával, kde paní Kuchařová všude účinkovala: západní Evropa, USA, Čína… – napadlo mě náhle, že je to pravý opak cílů, kam přijíždí se svým poselstvím papež František: Střední Asie, Jižní Súdán, Irák, Střední Afrika, Demokratická republika Kongo…

Co je to křesťanství?

Myslím, že ten hlavní střet se konal už při sňatku ve strahovské bazilice: už tam se setkaly dva různé a vzájemně neslučitelné světy.

 

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
60 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x