![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
V Paříži zakázali sdílené elektrokoloběžky
LUBOMÍR VYLÍČIL
V centru hlavního města Francie, Paříže, proběhlo jedno přelomové referendum. Týkalo se sdílených elektrokoloběžek. Módního, ekologického vozítka, které v posledních letech plíživě zamořuje všechna velkoměsta. Pro jejich zákaz, či naopak pro další pokračování jejich provozu, se mohlo vyslovit na 1,4 milionu registrovaných voličů, ve 200 volebních místnostech.
Výsledkem bylo drtivých 90% ve prospěch zákazu. Účast v referendu sice nedosáhla zákonného limitu, ale starostka Paříže, Anne Hidalgo, prohlásila, že jeho výsledek bude respektovat. Nepůjde přitom cestou nějakého striktního, tvrdého a okamžitého zákazu. Ale na konci letošního srpna prostě neobnoví končící smlouvu s poskytovateli a téměř 15 000 elektrických koloběžek tak z ulic Paříže zmizí. Mluvčí jednoho z provozovatelů elektrických koloběžek, Dott, k tomu deníku The Independent řekl: „Je nám líto, že Pařížané ztratí sdílenou a zelenou možnost dopravy.“ No tak se na tu strašnou ztrátu, která má Pařížany potkat, pojďme společně podívat.
Elektrokoloběžka se stala, alespoň pro tvůrce veřejného mínění, jakýmsi symbolem zelenosti a sdílené ekonomiky. Dvou pilířů naší šťastné a udržitelné budoucnosti. Měla nahradit ta ošklivá a k přírodě necitlivá auta a svou oblibou u mladých cool a free hipsterů vnést do společnosti nadšení pro sdílenost. Nic nevlastnit, ale kdykoli si pronajmout… On line, přes nějakou tu apku chytrého mobilu. Jak snadné, svobodné a pokrokové! Ale dopadlo to jako vždycky. Posuďte sami.
Po několika letech používání elektrokoloběžek ve velkoměstech USA i Evropy, byly zadány studie, jak tahle forma dopravy změnila chování cestujících. A to na vzorku těch nejlepších z nejlepších. Velkoměstských rezidentů, tedy lidí, kteří zpravidla mívají ve volbách ty nejprogresivnější preference. Podívejte se jen na Prahu a tamější výsledky Pirátů se STANaři… Nakolik se tedy potvrdilo, že elektrokoloběžky vyženou lidi z aut? Na tom se všechny studie vzácně shodly – vůbec.
Tak například společnost Fluctuo zjistila, že průměrná délka jízdy na koloběžce v Paříži byla 2,67 kilometru. Tedy vzdálenost, kterou bylo možné dojít pěšky či překonat nějakou formou MHD. Podle cíleného výzkumu ScienceDirect byli uživateli e-koloběžek v Paříži převážně vzdělaní muži ve věku 18 až 29 let. Většina jich použila e-koloběžku, aby ušetřili čas na krátkou vzdálenost. 72 % z nich ve studii uvedlo, že ke koloběžkám přešli od chůze a veřejné dopravy, nikoli od aut. Což má logiku. Než lézt někam do zaplivaného podzemí, mezi všelijakou verbež, nebo se držet umatlaných madel v MHD, spolu s bezďáky, tak radši pofrčím na kolobrndě…
I další dvě studie prokázaly, že e-koloběžky nahrazují pěší chůzi po městě. Na používání aut a počet jimi ujetých kilometrů nemělo zavedení e-koloběžek žádný měřitelný dopad. Zato na bezpečnost chodců to dopady mělo. A nemalé. Ona ta e-kolobrnda jede zcela tiše. A mladý, nevybouřený, teenager s ní rajtuje městem, chodník nechodník. Což je kombinace, zvláště pro starší obyvatele, velice nebezpečná. Jen ve zmiňované Paříži způsobili jezdci na e-kolobrndách za loňský rok na 459 nehod, včetně tří smrtelných.
Už to by stačilo, aby byli obyvatelé měst na koloběžkáře nebroušeni. Ale ještě více žluči vyvolává další nešvar, s koloběžkami spojený. Lidé je po použití odhazují na nejrůznějších místech metropole. I tam, kde vyloženě obtěžují a překážejí. Použij a odhoď, toť mentalita doby… Zde je jeden citát z Ameriky, vysvětlující lidsky pochopitelnou reakci obyvatel-nekoloběžkářů. Tedy proč tak často dochází k vandalismu a vyhazování nenáviděných e-koloběžek do kanálů a do moře: „Lidé parkují tyto koloběžky na rampách pro handicapované, blokujíce přístup. Často jsou poházené ve velkých hromadách, což způsobuje, že lidé musí chodit přes ně, nebo blokují cyklopruhy. Výsledkem je, že lidé si vybíjejí svou frustraci na samotných koloběžkách, vandalizují je a – poněkud nevysvětlitelně – je vyhazují do vodních ploch.“
Podobnou zkušenost získali nedávno i v Evropě, a to dokonce ve spořádaném Německu. Při průzkumu říčního dna objevili potápěči v Rýnu více než 500 e-koloběžek. Místní televizní stanice WDR uvedla, že je do řeky naházeli „výtržníci“ z mostu v centru Kolína nad Rýnem. Podobné objevy byly učiněny ve více evropských metropolích. Ale na rozdíl od fádního, německo – amerického vyhazování odpadu do vod, objevili inovativní Francouzi také jiné, byť poněkud nevšední využití nemilovaných vozítek. Při nedávných, obrovských demonstracích proti důchodové reformě je ve velkém vrhali do ohňů planoucích v ulicích. A hořlavé, lithiové baterie, nabité velice slušnou porcí energie, dávaly jejich ohýnkům ten správný, revoluční říz…
Proč bychom si toho měli všímat? Právě proto, že jde o jeden ze symbolů doby. O ikonu, která v sobě slučuje vše, oč plánovačům naší „šťastné budoucnosti“ jde. Elektromobilitu, sdílenost, nucené používání „apek“ a tím další zvýšení sledovanosti obyvatel… A že tenhle symbol právě narazil.
Narazil na to, co obyvatelé Západu ještě neznají. Ale co my, starší rezidenti východu EU, známe až příliš dobře. Protože jsme to zažili na vlastní kůži. Sdílený projekt narazil na limity lidské přirozenosti. Když je něco sdíleného, není to tak nějak ničí. Nemá to hodnotu. A z této perspektivy se k tomu také většina chová. Znáte to sami od dětí. „Kdo to ulomil?“ „To už bylo…“ Pamětníci si v té souvislosti mohou vzpomenout na stav městských ulic a vůbec veřejných prostranství před nějakými 35 lety. Mladší si můžou prohlédnout příslušné fotografie. Téměř vše bylo (svým způsobem) společné. Tedy ničí. A podle toho se k tomu také lidé chovali.
Zákaz e-koloběžek v Paříži je první vlaštovkou. Prvním pádem na hubu jedné „ušlechtilé teorie“. Ale jak známo, jedna vlaštovka jaro nedělá. Bude muset přijít ještě mnoho podobných pádů a krachů, a to mnohem většího rozsahu, než se zhroutí zas jedna „záchrana světa.“ Tentokrát Zelená. Další teorie, o které jsme mohli dopředu říct, že nemůže fungovat. I když… ona asi k fungování nebyla ani navržena.
Nejsou dána pravidla . Proto je v tom chaos.
Stejně jako s cyklisty. Najdeš je na silnici, na chodníku , na přechodech, a když se připlete moc blízko, tak ve škarpě. !! K újmě řidiče, jelikož ten má pravidla a měl předvídat !!!
Mezi obyvateli je většina idiotů, jen ti potřebují nastolena pravidla a bič nad sebou. Normální člověk je ma v sobě a žádná nařízení nepotřebuje.
Jasně… Tuhle jsem viděl, jak cyklista sejmul na chodníku u Tesca a Officecentra na Hradčanské asi čtyřletou holčičku. Jel jak idiot a to dítě prostě nestihlo uskočit. Na místě byl i táta té holčičky, po tom hovadu skočil a dal mu takovou čenichovku, že mu valila krev z frňáku. Ten blbec hned začal vyhrožovat, ale táta mu flákl ještě jednu a řekl, že jestli zavolá policajty, tak bude tvrdit, že si tu rozbitou tlamu způsobil on sám pádem z kola. K tomu tátovi se přidali další asi čtyři chlápci a jedna paní, kteří svorně řekli, že to tátovi dosvědčí. Takže ten blbec sedl na kolo a rychle ujel. No – holčička měla nějakou tu odřeninu a asi i šok. Pro mě je to dostatečný důvod k tomu, aby tahle hovada byla postavena mimo zákon. Cyklista nemá na chodníku co dělat! A jestli Praha není pro cyklisty uzpůsobená, není to problém chodců ani řidičů. Ať pumipčkáři jezdí na Hrad Nerudovkou!
Kolik je těch normálních? Každý den, každý měsíc, každý rok, se ten poměr jedinců, co jsou schopni a ochotni přijmout nějakou společenskou normu, setsakramensky : Snižuje !!
Jenom bordel ve městech to dělá.., a mladí a líní nemají kam spěchat, v rámci zachování zelené planety budou chodit pěšky, až já budu starosta! Že mě budou chtít všichni volit?? ..s tím také počítám!
Většinou na tom jezdí pakáž, která nic nerespektuje. Jsem pro, aby to ve městech zakázali a cyklisté by měli platit jako účastníci silničního provozu povinné ručení.
Na Vánoce jsi kolo nedostal.. co??
i Frankie může mít pravdivý názor, proč z a s r a n í cyklisti na silnici neplatí povinné ručení ??? za miliardy mají cyklostezky, tam ať pobijou mezi sebou
tak jestli to nebylo dotované….
Účast v referendu byla jen 7,5% oprávněných voličů.
V Praze ten bazmek teoreticky na chodník nesmí, ale v praxi za Hřiba a gangu progresivistů liberálních se z toho stal nový normál. Stejně jako hejna opouštých koloběžek tarasících pohyb chodců po chodnících.
Být Bělochovou a její řehtačkou tak ten pouliční mor pronto nechám zakázat. Už tak dýchaviční svazáci agenta Pávka a Fiali z příklopce berta Posselta zrozeného na tom jezdí jen na vzdálenost, která se dříve překonávala chůzí. Takže budou všichni vypadat jako členské prase ODS řeporyjské, a to na není dobrý matroš do marškupačky do zákopů s pohybem fronty už brzy někde v Haliči. Provozovatelé moc dobře vědí kolik stovek metrů je v Praze běžné svezení a ruku na srdce, ty bazmeky nejsou ani konstruovány z hlediska min. komfortu uživatele na nějakou delší jízdu. Naprostá perverze je pak jízda do fitka za rohem.
Vsechny tyhle progresivisticke napady my prijdou, ze opisuji z knih K. Marxe a Bedi Engelse. Vubec nepocitaji s lidmi. Vsechno vidi ruzove,slunickove, zalite sluncem. Vetsinou se jedna o lidi tesne odrostle puberte.
Kolobezky jsou tu tak nejak ilegalne. Na chodniku to nema co delat a na silnici se to mota. Zajimalo by me, jak se to resi, kdyz to zpusobi dopravni nehodu. Povinne ruceni to taky nema a oproti kolu to jezdi docela rychle. Centra nelkych mest to vyresily se Segwax, kolobezky to zatim miji. Je to ale jen otazka casu. Rozhodne to neni ekologicke. Vecer to musi nekdo svezt a nabit a zase rozmistit. Je to pro hracicky a pro liny.
Všechno EKO je LEŽ od A do Z.
Koloběžky nepodporuju, ale slušný, dobře vychovaný člověk vědomý si hodnot, neničí nic, ani když to není jeho. Mě babička vždycky učila, že do každé věci někdo vložil svou práci, svůj čas, svou námahu, a vytvořil hodnotu, a že je to ošklivé bezohledné jen tak něco zničit, bez důvodu. Vychovala jsem tak i své děti, v respektu k práci druhých, a jde to, takže svalování viny na společné vlastnictví je nepravdou. I o společné věci dokážou lidi dobře pečovat, jakmile si uvědomí, co to znamená, a váží si sebe i druhých, a hodnot lidmi vytvořených. Tohle se dnes neučí vůbec, tam je ta chyba.