![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Zvýšení DPH na 23 procent?
LUKÁŠ KOVANDA
Vládní hnutí STAN navrhuje zvýšení základní sazby DPH ze stávajících 21 na 23 procent. Samozřejmě, zaštiťuje se snahou o ozdravení veřejných financí. Samozřejmě, daňové inkaso veřejných rozpočtů by se tím zvýšilo. Ovšem za cenu dalšího přilití oleje do inflačního kotle.
Mnohem lepší alternativou – pokud už tedy vláda nevidí jiné východisko než zvyšování daní – je vrácení míry zdanění mezd zaměstnanců na úroveň před zrušením superhrubé mzdy či alespoň přiblížení k úrovni platné před tímto zrušením. Je to totiž alternativa, které je nejen ohleduplnější z hlediska inflačních dopadů, ale také alternativa ohleduplnější ryze sociálně.
Podle hnutí STAN by zvýšení nejvyšší sazby DPH z 21 na 23 vyneslo veřejným rozpočtům 50 miliard korun ročně navíc. Společnost Deloitte ovšem tento odhad poněkud snižuje, když hovoří o dodatečném výnosu pouze 37 miliard.
Ať tak či onak, výnos z takové úpravy bude nižší než inkaso získané třeba jen zvýšením daně ze mzdy zaměstnanců z nynějších patnácti na 17,5 procenta, které by vyneslo zhruba 60 miliard korun. Pokud by se zdanění příjmu zaměstnanců zcela vrátilo na úroveň před takzvaným zrušením superhrubé mzdy, odpovídajícím zhruba 20 procentům, získají veřejné rozpočty nějakých 120 miliard korun ročně navíc. Vláda by k tomu v takovém případě mohla argumentovat, že zrušení superhrubé mzdy bylo stejně jenom dočasné. Vždyť v důvodové zprávě příslušné legislativy, kterou na sklonku roku 2020 protlačily hnutí ANO, SPD a nynější vládní ODS, se hovoří o dvouletém období snížené daně ze mzdy. To období tedy uplynulo s koncem loňského roku.
Návrat zdanění příjmu zaměstnanců na úroveň před takzvaným zrušením superhrubé mzdy doporučuje Česku i Mezinárodní měnový fond. V současném vysokoinflačním prostředí by takový krok měl tu výhodu, že by vytvořil citelný tlak na pokles inflace.
Jestliže by totiž miliony zaměstnanců měli kvůli vyšší dani z mezd méně peněz k utrácení, omezením svých výdajů by mocně inflaci tlumili. Naopak, zvýšení základní sazby DPH představuje mocný proinflační činitel. Protože prodejci se budou snažit přenést co největší část daňového navýšení, ideálně navýšení celé, na své zákazníky, stejně jako dodavatelé na své odběratele. Plošně tak z tohoto důvodu dojde k navýšení cenové hladiny v ČR v době, kdy jak centrální banka, tak vláda v rámci své rozpočtové politiky by měly s inflací naopak bojovat. Centrální banka restriktivní měnovou politikou vysokých úrokových sazeb a vláda omezováním svých výdajů a krocením rozpočtového deficitu a veřejného dluhu.
Dodatečný výnos z navýšení daně z mezd může vláda použít na ponížení deficitu a umoření části dluhu, takže bude působit protiinflačně. Stáhne z ekonomiky peníze, protože je stáhne z kapes milionů zaměstnanců. Kdežto zvýšení základní sazby DPH také zvyšuje daňové inkaso veřejných rozpočtů, ovšem prostřednictvím nárazového navýšení cen, které sice samo o sobě představuje jen přechodný inflační šok, avšak ten může i přes svoji přechodnost navýšit inflační očekávání a tím zkomplikovat celkový boj s inflací. Nejeden řadový zákazník, řadový občan, řadový kupující či odběratel prostě zamění zvýšení cen daní zvýšením DPH s dalším, trvalejším inflačním tlakem.
K tomu všemu je zvýšení základní sazby DPH i o něco méně sociálně ohleduplné než zvýšení daně z mezd zaměstnanců. Zhruba dvanácti procent zaměstnanců se zrušení superhrubé mzdy, platné od roku 2021, vůbec nedotklo. Jedná se o osoby z nízkými příjmy, které žádnou daň příjmu proto ani neplatí, takže její snížení jim logicky nijak nepomůže. Pokud by se tedy daň z příjmu zaměstnanců zvýšila na úroveň před rokem 2021 či by se k ní přiblížila, tito lidé – často jde o ty sociálně vůbec nejzranitelnější – by takové zvýšení opět nijak nepocítili. Tak jako nepocítili snížení té daně.
Pokud ale dojde ke zvýšení základní sazby DPH a souvisejícímu zdražení, tak si toho i sociálně nejzranitelnější zaručeně všimnou. Protože i oni kupují zboží či služby zdaňované nejvyšší sazbou, které by jim tedy zdražily.
Vláda by měla především, jak slibovala, redukovat své výdaje. Teprve až možnosti zeštíhlení výdajové stránky vyčerpá, ať potenciálně upře pozornost k příjmové stránce rozpočtu. To je ideál. Když už se tedy rozhodla onu první část víceméně přeskočit, nechť zví, že sociálně citlivější, méně inflační a rozpočtově výnosnější než zvýšení DPH je tedy zvýšení daně z příjmu zaměstnanců na úroveň (či přiblížení k této úrovni), kde byla před rokem 2021.
lukaskovanda.cz
- Elektromobil versus automobil - 8.2.2025
- Němcová a Medveděv - 8.2.2025
- Evropská unie chce občany v EU připravit o vlastnictví nemovitostí? - 8.2.2025
Superhrubá mzda byl Kalouskův podvod, kdy zaměstnanci byli léta okrádání tím, že platili daň i z odvodů zaměstnavatele.
DPH klidně na 33% , stačí se semknout
Čeští voliči už se semkli a zvolili pěti-demolici a následně vojáka na hrad. Takže teď si to „užijeme“. 98 pohlaví a záchody pro bezpohlavní jedince budou to nejmenší.
Klidně i na 200%!!!! Proč? Proto aby se nemuselo chodit do důchodu v 68 let a také aby se nemusely snižovat důchody. Samozřejmě také aby se nezvyšovalo daňové zatížení zaměstnanců a OSVČ. Vše zůstane tak jak je. Jedinou výjimkou bude že se změní tedy zvýší sazby DPH. A pak kdo jezdí nakupovat do Polska tak platí DPH v Polsku a nepřispívá na na důchodce v Česku. Je to jednoduché a je to geniální.
Tak kdy už konečně vyházíme tu smečku z oken?
no….. okna se ve výškových budovách nedají otevírat, tudíž házet je ze vzduchu dolů nelze. Zbývá varianta vyhazování zezdola do vzduchu…
Že by měla vláda začít šetřit na výdajích a začít hlavně u sebe nenapadne ani Kovandu. Já se z těch ekonomů poseru. Radši radí jak zase okrást lidi.
Grýndýl, banzai sankce i financování kyjevského režimu něco stojí. A tak brzy se jistě setkáme se staronovými daněmi. Např. z počtu a velikosti oken, zažijeme opět i dymné jizby. Jistý feudál zavedl daň z komínů, a tak se lid sprostný výhýbal této dani odvodem kouře oknem, či prostou dírou ve střeše. Jak úspěšně přivodit revoluci dnešní režim jistě již studuje v dějinách předrevoluční Francie, daňový kreativismus i různé kratochvíle státní, jako např. výdaje na proxy válku s Brity skrz emerycké vidláky úspěšně přivodily tehdá rozvrat státních financí, ať jedí koláče i vynález gilotiny a pařížskou módu na kopí nosit nabodnuta moudí urozených dam. Ale možná vše vyřeší volební právo pro šesnáctileté, jelikož musíme bojovat pro zlepšení klimatu a u Kábulu se bojuje za Prahu. A ostatně, co dokázali mladí gardisté Pol Pota si přece pamatujeme.
Ty kurwy nebudou mít nikdy dost. Tak bychom jim měli říci DOST my, občané. Není možné držet krok s jejich stále rostoucí chutí utrácet a zadlužovat nás….nebo je to tempo záměrné, aby nás zbavili majetku? Není to divné, že tak strašně moc tlačí na to, abychom se měli co nejhůře a ještě se radují, že z toho, co nám vezmou, živí cizí, že za cizí u půjčky ručíme…???!!!
Fiala dosud v utrácení šel ve šlépějích Babiše. Začíná se to ale měnit.
Opravdu? Jako že přestal financovat cizí válku a neživí půl milionu cizích státních příslušníků na sociálních dávkách? Zrušil grýndýly a emisní povolenky? Přestal utrácet na politické neziskovky? Zeštíhlil počet státních zaměstnanců? Kdy? Kde?
Upřímě? To nevím, jsem jen řadový debil, ve službách toho, kdo naší neziskovce sype do korýtka!
Historii dělá jedno plné náměstí lidí s gilotinou uprostřed…A pak se mění úplně vše…Ale jak vidím ty „šikuly“ omezovače energetiky z EUrosojuzu v jejíchž řiti má Pětidemoliční vláda zaraženou hlavu až po kotníky tak nás ten Blackout stejně nemine.A bez elektriky zaniká sociální společnost po 72 hodinách tmy (a bez vysílaní ČT) kdy lidé vyrabují hitlermárkety a vypálí sídla vlády , domy politiků a jejich přisluhovačů…A to bude velmi opravdu velmi zajímavé…
Nevím jestli je to standart, tady upíři životní energie vyšťavili tvůrce a mladí s podporou totalit chtějí být „turbo. A tu morálku při rozpočtu 2 200? miliard předvedli „edizoni zkrouhnutím na handicapap potřeby pro seniory o pitomých 16. miliard. Posvátné krávy ziskovců jsou tabu, prostě vidina stupidů ždímat byť již vyexploatované lidské zd(t)roje. A že to chtěli nadělat tu ztrátu rozpočtu prací o svátcích je z humoru otrokářů s pouty a koulemi na skladě.
Točí imbecility protože nemají ucelený pohled ale stačí jim vřískající idiot s jednou položkou s obřího spektra spravovaných reálií a „vševjedsky skočí po nejexploatovanějších a ano nejzasloužilejších těmi blby bez lidských rozměrů kasičkou úžera, nazdar bazar. Morální ubožáci, kdy si i odplivnout je škoda.
https://www.youtube.com/watch?v=ff1Ot591G9w
A zvýšení DPH snad neomezí utácení? To bude taky působit protiinflačně. Zvlášť když se čím dál tím víc lidí nasere a pojede utrácet do zahraničí
Daňová zátěž zaměstnanců v ČR je jedna z nejvyšších na světě. Proto ji Kovanda navrhuje zvýšit.
Já navrhuju: Zvýšit daně zaměstnancům, zvýšit daně a odvody OSVČ, zvýšit DPH a spotřební daně, zvýšit korporátní daně. Valorizaci důchodů nastavit na nulu, taktéž snížit státní platby do zdravotnictví, školství a na ozbrojené složky. Zrušit výsluhy. Takhle tu inflaci zabrzdíme doslova přes noc
Prošetřit to tady blahobytu? Já cha chá s utahováím opasů a odrážením se ode dna chtěl už profesor klaun institut že rakousko doženem za dva roky a němce za 5 a za 33?let můžete leda kukat na „hraběcí rady.
https://www.youtube.com/watch?v=9w6raGiYuyQ
A nešlo by docela normálně už začít šetřit na výdajích? Jen od začátku roku přibylo dalších deset tisíc zaměstnanců státu! Fakt je potřebujeme?
navrhuji zahájit decimaci státní správy, aspoň šest kol, klidně i sedm