21.3.2023
Kategorie: Společnost

Špína režiséra Jana Hřebejka

Sdílejte článek:

JOSEF NOŽIČKA

Známý režisér Jan Hřebejk se v minulých dnech ostře vyjádřil na adresu organizátorů i některých podporovatelů demonstrace „Česko proti bídě“.

Jan Hřebejk je bezpochyby známý a uznávaný filmový režisér, který za své filmy mimo jiné obdržel již třikrát Cenu Českého lva. Zároveň je to však člověk, který se stal proslulý i urážením těch, kteří mají odlišné politické preference jako on sám. Asi nejvíce se v tomto směru „vyznamenal“ v roce 2013, když jako tehdejší podporovatel Karla Schwarzenberga neunesl vítězství Miloše Zemana v prezidentských volbách a veřejně prohlásil, že „rudá a hnědá prasata dotáhla lháře a demagoga na Hrad.“

Před několika dny se pan Hřebejk opět „zaskvěl“, když na svém twitterovém účtu v reakci na demonstraci, konané dne 11. března na Václavském náměstí pod názvem „Česko proti bídě“, mimo jiné napsal: „Po boku této špíny se veřejně producírovali 11/3/23 olympijský vítěz a lékař, bývalý šéf baletu ND a někdejší mluvčí studentů z roku 1989?“ Narážel tím na fakt, že na demonstraci, uspořádané předsedou strany PRO Jindřichem Rajchlem, vystoupili jako řečníci na pódiu například scénárista a jeden z vůdců sametové revoluce z roku 1989 Igor Chaun, nebo bývalý šéf baletu Národního divadla Petr Zuska. Přes video pak poslal vzkaz demonstrantům lékař a dvojnásobný olympijský medailista ve vodním slalomu Lukáš Pollert (viz například reportáž zde).

Podotýkám, že zmiňované demonstrace jsem se nezúčastnil, a jak ti, co pravidelně čtou mé blogy možná vědí, v den, kdy se konala, jsem byl lyžovat Rakousku. Ohledně toho, co jsem si o průběhu demonstrace mohl přečíst v našich médiích: rozhodně nesympatizuji zejména s těmi, kteří se po jejím oficiálním ukončení pokoušeli strhnout z budovy Národního muzea ukrajinskou vlajku (od tohoto počinu se ostatně organizátoři distancovali, stejně jako od toho, že by mělo jít o akci na podporu putinovského Ruska). Přesto bych však na rozdíl od pana Hřebejka nikdy nepoužil pro její organizátory ani přímé účastníky výrazy typu „špína“.

Byť jsou totiž některé výzvy organizátorů zmiňované protestní akce směrem k české vládě příliš radikální a o tom, kdo usedne ve Strakově akademii, musí v demokratické zemi rozhodovat volby a nikoliv ulice, současná vládní koalice by neměla brát na lehkou váhu to, že lidí, nespokojených se současnou politickou a ekonomickou situací v naší zemi přibývá, a mnohé kroky Fialovy vlády z poslední doby tomu významnou měrou přispívají.

Různí Hřebejkové, jakož i někteří další představitelé z oblasti kulturní sféry, sympatizující se současnou vládní koalicí, by se pak měli zamyslet nad tím, proč se současnou situací v naší zemi nejsou spokojeni ani lidé jako někdejší studentský vůdce z Listopadu 1989 Igor Chaun nebo bývalý úspěšný sportovec a někdejší pražský městský zastupitel za ODS Lukáš Pollert. Místo toho, aby těmto osobnostem spílali za to, že demonstraci nespokojených občanů podporují…

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (39 votes, average: 4,44 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
73 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x