13.2.2023
Kategorie: Ekonomika

Vláda chce zvyšovat daně a tváří se při tom pravicově

Sdílejte článek:

ŠIMON MIČA

Vláda Petra Fialy uvažuje o zvyšování daní. Na údajně pravicovou či středopravicovou vládu je to dosti podivné.

Před volbami do Poslanecké sněmovny roku 2021 nám seskupení SPOLU slibovalo, že žádné daně zvyšovat nebude. Jeden z hlavních argumentů byl, že je potřeba zastavit socialistického Babiše a jeho rozdávání. Deficit státního rozpočtu je ve stamiliardách, a to se musí změnit. Poslanci Občanské demokratické strany se na sociálních sítích chlubili, jak pomohli zrušit superhrubou mzdu, což znamená více peněz v kapsách nás všech.

A realita dnes? Ministr financí Stanjura uvažuje o zvýšení daně z nemovitosti, a to dokonce na dvojnásobek. Mluví se o změnách v dani z přidané hodnoty, o vyšší spotřební dani z alkoholu, tabáku, zvyšování odvodů sociálního a zdravotního pojištění pro živnostníky, chce zdaňovat „zlobivé“ pacienty. To jsou ti, co se budou chovat ke svému zdraví „nevhodně“. Snad by fialová ODS souhlasila i s opětovným zavedením té superhrubé mzdy, kterou před třemi lety pomohli zrušit. Vláda se neustále odvolává na Babiše, válku na Ukrajině, energetickou krizi. Vždycky je přece pohodlnější se na něco vymluvit než přiznat barvu. Fialův kabinet se zkrátka rozhodl pokračovat v rozhazování, budovat silný sociální stát, rozdávat. Jak říká ekonom Filip Šebesta: „Rozbujelý sociální stát na výdajové straně a liberálnější stát s nižšími daněmi na straně příjmové nejdou dohromady.“ Vláda se tedy rozhodla pro tu první variantu, tváří se ale, že buduje tu druhou. Jedná se o cílené lhaní a oblbování občanů. O nic víc nejde.

Americký prezident George H. W. Bush starší po svém nástupu do úřadu sliboval, že nebude zvyšovat daně. Realita byla jiná a on svůj prezidentský mandát neobhájil. Lze předpokládat, že tato vláda dopadne stejně.

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
23 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x