20.1.2023
Kategorie: Ze světa

Jak dopadne válka na Ukrajině?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Zapojení ruské agrese proti Ukrajině do předvolební kampaně k prezidentské volbě se mi po mediálních reakcích zdá nevhodné. Velmi detailně se k tomu vyjádřil generál Jiří Šedivý, s jehož názorem souhlasím.

Generál Jiří Šedivý byl 18.1.2023 večer hostem CNN Prima News a komentoval průběh prezidentské kampaně zejména ve vztahu k válce na Ukrajině. V zásadě doporučil Petru Pavlovi, aby na „zatažení Česka do války“ nereagoval. Nicméně, Pavel už na plakáty Andreje Babiše reagoval a označil je za lživé. Faktem je, že osoba prezidenta i jako vrchního velitele ozbrojených sil nemá na „zatažení země do války“ zásadní vliv. To vyplývá z Ústavy. Nicméně, opět se jen potvrzuje, že přímá volba prezidenta v roli, jakou hraje v českém politickém systému, nemá opodstatnění a vytváří sama o sobě dojem, že jsme státem s prezidentským systémem, ačkoliv tomu tak není.

Vraťme se však k podstatě otázky zatažení války na Ukrajině do předvolební kampaně. Osobně velmi souzním s názory generála Šedivého v médiích o podstatě konfliktu na Ukrajině. Západ se musí připravit na možnost, že válka na Ukrajině neskončí přesně podle jeho představ, varuje bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Existují podle něj varianty úplného vítězství Ukrajiny, ale i takové, které nebudou odpovídat ideálnímu scénáři. Souhlasí s bývalým americkým ministrem zahraničí Henrym Kissingerem, který varoval před nebezpečím vyplývajícím ze sbližování Ruska s Čínou. Šedivý to řekl v rozhovoru pro ČTK.

Každé řešení, které připouští jiný konec války než vítězství Ukrajiny, je v našem prostředí okamžitě spojováno s „mnichovanstvím“ a konkrétně s britským předválečným premiérem Chamberlainem. Proto také bývá Šedivý často ostrakizován jako „podporovatel Kremlu“. Přitom má za sebou podobný vývoj jako Pavel, je asi o 8 let starší a možná si více uvědomuje, že Rusko je jadernou mocností a spatřuje v tom hlavní nebezpečí ukrajinského konfliktu.

Podle mého soudu řešením situace není rétorika, kterou předvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na okraj davoského Světového ekonomického fóra. Není jasné, kdo přesně nyní rozhoduje v Kremlu a jestli je ruský prezident Vladimir Putin vůbec naživu, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Pochyby ohledně ruského vedení vyjádřil při ranním videohovoru s účastníky “ukrajinské snídaně” na okraj Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu, píše ruskojazyčný server BBC.

Báchorky o Putinových dvojnících slýcháme ostatně z Ukrajiny velmi často. Podle řady zpráv z Ukrajiny už je Putin dávno po smrti a vystupuje za něho dvojník. Nicméně, americké ani britské služby, které o válce na Ukrajině referují, tyto dezinformace zcela ignorují. A jsou to právě britské zdroje, které čas od času potvrdí realitu na ukrajinské frontě – naposledy ztrátu Soledaru.

Šedivý ale upozorňuje na další velmi podstatný faktor ve válce na Ukrajině. Rusko má pětkrát větší zdroje tak zvané „živé síly“ a ani dodávky moderní západní vojenské techniky včetně tanků a obrněných vozidel nemusejí být pro výsledek války rozhodující.

Občas se dokonce i v českých médiích (CNN Prima News) objeví vážná kritika ukrajinské armády. Na ukrajinské frontě bojují desítky Čechů. Většina z nich má podepsanou smlouvu s tamní armádou. Štábu CNN Prima NEWS mimo jiné prozradili, že si z žoldu kupují nejen vybavení, ale i zbraně. Někteří přitom nešetří kritikou na adresu ukrajinské armády, a to včetně jejích velitelů…Vysoké platy vojáků mají snížit korupci v armádě, která je stále velkým problémem. Ze svých žoldů si musejí kupovat vybavení i zbraně. „Nemáme například termovizi, doplňky na zbraně, oblečení. Za to se utrácí zhruba 60 procent platu,“ popsal další z českých vojáků. Podle stejného zdroje je plat českých vojáků na Ukrajině sto tisíc korun, po odečtení výdajů na výzbroj tak činí 40000 Kč. Takže o něco víc, než je český průměrný plat v civilních zaměstnáních. I když jsou Češi v uniformách ukrajinské armády, nešetří k ní kritikou. „Jsou líní, když se má někam jít, tak se nejde, když chcete lepší výzbroj, nemají,“ sdělil český voják.

Taková je tedy odvrácená tvář války na Ukrajině. Proto bych vůbec nepodceňoval slova generála Šedivého o tom, že ukrajinská válka nemusí skončit podle představ Západu. Ruské nebezpečí tak dle mého soudu není radno ignorovat, protože ruský postup na Západ je bezesporu hrozbou. Nelze mu ale zabránit propagandou.

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 3,04 out of 5)
Loading...
28 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x