27.10.2022
Kategorie: Společnost

Do kriminálu za vyřčená slova?

Sdílejte článek:

COM/FB

Zpráva z mainstreamu: Dezinformátoři Patrik Tušl a Tomáš Čermák jsou první, kteří po ruské invazi na Ukrajinu dostali nepodmíněný trest za podněcování nenávisti vůči okupovanému národu. Mají strávit deset a šest měsíců za mřížemi. Takový rozsudek vynesl ve středu kladenský soudce Vít Sochovský. Oba muži už mají téměř tři měsíce z trestu za sebou, strávili je ve vazbě. Rozsudek není pravomocný.

Třicet minut soudce Sochovský četl rozsudek a vysvětloval Tušlovi s Čermákem, proč je poslal do vězení. Potrestal je za hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob a z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Muži natočili počátkem srpna video, v němž vyzývali diváky k násilí vůči Ukrajincům.

“Kdyby svoboda slova byla neomezená, tento trestný čin v zákoně nemáme. Ona ale naráží na určité hranice. A z mého pohledu jste šli za ně,” řekl soudce. Pak zdůraznil, co je podstatou podněcování k nenávisti. “Když video pustíte mezi lidi, ztrácíte nad ním kontrolu. Nevíte, kdo se na to podívá a co z toho vyzobne. Stačí, aby se našel jeden, který to přetaví v něco dalšího, a je problém.”

Pak je upozornil, že Česká republika, jejímž jménem rozsudek vynesl, stojí na jiných hodnotách, než které prezentují. “Vlastenectví je láska k národu, který je váš. Ale není to vzbuzování nenávisti vůči jiným. Tato republika nese hodnoty, které vás stály svobodu,” promluvil soudce k Tušlovi s Čermákem.

Tolik masová propaganda. Tedy … budeme opět posílat lidi za vyslovení názoru do kriminálů? PP nikterak nechce hodnotit kvalitu a hodnotu vysílání obou odsouzených, bylo to přeci jen trochu silné kafe a nijak s tím nesouzníme, ale … opravdu za to musí jít sedět, když máme Ústavou garantovanou svobodu slova? Svobodná a demokratická společnost by měla unést i takovéto názory. K tomu proto jeden názor z facebooku:

Rozmáhá se nám tu, znovu po mnoha letech, takový nešvar. Lidé začínají odcházet od soudu s tresty za vyřčená slova, aniž by ve sporu existoval jediný skutečně poškozený subjekt, který by se cítil být jakkoli krácen na svých právech. Poškozený v takových případech prostě neexistuje.

Kdo se nepoučí z historie, je nucen si ji zopakovat. Rád bych tedy, z důvodu edukace mladších ročníků, které to nezažily, ale i starších ročníků, které už zapomněly, něco připomněl. Cituji:

„Pobuřování podle § 100 komunistického trestního zákona byl trestný čin, kterým byly postihovány verbální projevy odporu proti totalitnímu režimu.
Dopustil se ho ten, kdo z nepřátelství k socialistickému společenskému a státnímu zřízení republiky nejméně dvě osoby pobuřoval proti socialistickému společenskému a státnímu zřízení republiky, proti její územní celistvosti, obranyschopnosti nebo samostatnosti, nebo proti spojeneckým nebo přátelským vztahům republiky k jiným státům, nebo kdo takovému jednání napomáhal tím, že je umožnil.
Trest byl stanoven podle závažnosti a okolností skutku od šesti měsíců až do pěti let odnětí svobody.
Trestné činy podle tohoto ustanovení byly k 1. červenci 1990 rehabilitovány zákonem č. 119/1990 Sb. o soudní rehabilitaci.“ (konec citace)

Můj ryze osobní závěr? Podle mě nemají ve svobodné a demokratické společnosti verbální trestné činy vůbec existovat. Stejně tak nemá existovat trestný čin bez oběti. Bez ohledu na obsah slov, kvůli kterým lidé končí před soudem, a bez ohledu na to, jak pitomý a pokleslý jejich projev je před soud dostal, jde o princip. Proč? Protože zatímco dnes můžete někteří tleskat za zavření jednoho, protože s jeho postoji a projevy nesouhlasíte, zítra mohou ve čtyři ráno zaklepat na vaše dveře, protože někdo jiný nebude souhlasit s vámi.

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (35 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
105 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x