19.10.2022
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Podobnost čistě náhodná … boj proti dezinformacím v Německu

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Na přelomu letošního léta a podzimu unikl do „nemainstreamových“ médií v sousedním Německu jeden zajímavý dokument. Nese název „Probíhající činnost odborů a úřadů proti dezinformacím v souvislosti s válkou RUS proti UKR“. Má celkem 10 stran a s německou důkladností vyjmenovává aktivity spolkových ministerstev a jim podřízených orgánů v boji proti „dezinformacím“.

Po týdnech popírání a hraní mrtvého brouka, potvrdila (11. října letošního roku) německá spolková vláda pravost této „příručky“.  Jde skutečně o vládní dokument. Jeho cílem má být, podle vládních mluvčích:  „….zajistit koordinaci informací o opatřeních přijatých ministerstvy a úřady proti cílenému šíření nepravdivých nebo zavádějících informací, zejména v souvislosti s ruskou agresivní válkou proti Ukrajině.“ Tak se pojďme společně podívat, jak s tím strašlivým,  ruským narrativem, Němci válčí. Uvidíte, že vás zaujme spousta pozoruhodných analogií a nečekaných podobností s tím, co znáte z našich luhů a hájů.

Podle očekávání, jsou prvním místě v dokumentu vypsány úkoly pro ministerstvo vnitra. Najdete zde spolupráci s mainstreamovými médii (Spiegel, Stern a Tagesspiegel), které mají uveřejňovat ministerské pohledy na Rusko – Ukrajinskou válku a umožňovat ministru vnitra vystoupení, v nichž by případné zavádějící informace ihned uváděl na pravou míru. Následuje, jak také jistě tušíte, cenzura sítí. Tedy, tohle  fujtajblové slovo tam nenajdete. Ale jeho podstatu dost dobře naplňuje bod: „rozhovory a zintenzivnění kontaktů a diskusí s provozovateli platforem sociálních sítí, s cílem zvýšit jejich citlivost vůči dezinformacím“. Dokument tu výslovně uvádí sítě Twitter, Meta, Google a Telegram. Rozhovory s jejich šéfstvem, mají být vedeny na „úrovni státního tajemníka“.

A zdroj té nekřišťálovější, objektivní a jediné vládní pravdy? Dost podobně, jako u nás. Také jakýsi nezávislý a soukromý subjekt. Do role hlavního ideologa, udávajícího oficiální tón, kterou u nás zastávají zřejmě Evropské hodnoty známého (řekněme herce) Jandy, si Němci dosadili podobný spolek – Zentrum Liberale Moderne (LibMod). Jedná se o nadaci, blízkou straně Zelených. Její financování má za úkol jiné ministerstvo, se shora uvedeného vládního dokumentu. Tentokrát je to, paradoxně, Federální ministerstvo pro rodinné záležitosti. Které do téhle „rodinné“ záležitosti vráží ročně 5 milionů eur z peněz daňových poplatníků.

Co za tyhle peníze ministerstvo pro rodinné záležitosti a s ním i celá německá společnost dostává? Podobně, jako u nás. Třeba analýzy nezávislých médií. Podívejte se sami například na jejich poslední dílko, které „analyzuje obsah systémově kritických médií a publikuje jej konkrétně o příbězích v ukrajinské válce“.

Jeden rozdíl, oproti našim poměrům, by se ovšem najít dal. Spořivý Němec si pod jednu střechu shrnul více činností. My, tady v Česku, jsme si na týdenní a měsíční monitoring „dezinformačních serverů“ a sociálních sítí pořídili Elfy. Nezávislý, dobrovolnický spolek, který to v potu tváře vykonává (údajně) bez státního přispění. Němec není tak cimprlich, a proto tenhle monitoring naložil přímo na bedra Zentrum Liberale Moderne, placeného, jak už jsme si řekli, z ministerstva pro rodinu. Všechno je tak pod jednou střechou a ani financování není zbytečně složité. Odpadají třeba komplikace s rozúčtováváním fondů více „firmám“…

Podívejme se na malou ochutnávku z jejich výstupů. Tak například v srpnu se zaměřili na gender. Na to, jak ho pojímají ty fujtajbl servery a nezávislá média. Píší třeba – Málokteré jiné téma je v takzvaných „alternativních“ a pravicově populistických médiích podáváno tak jednomyslné a málokteré jiné téma je psáno tak pohrdavěji. A dále uvádějí – Hlavním příběhem za tímto souborem témat je, že „gender“ je ideologie a politická agenda, která je šířená státem, vzdělávacími institucemi a médii. Aby „trans lobby“ nebo „duhové struktury“ získaly velký vliv na společnost a vnucovaly své zájmy drtivé většině a tím ji znevýhodňovaly ve srovnání s menšinami…. Z čehož vyplývá docela pozitivní závěr, že ti Němci nejsou všichni až tak úplně zblblí, jak nám to podávají naše média.

Ale zpět k Federálním dokumentu o boji s desinformacemi. Pokud jste se báli, že tu snad nenajdete vypínání serverů, tak můžete být úplně klidní. V Německu to má pod palcem BMDV – Spolkové ministerstvo pro digitální záležitosti a dopravu. Podle spolkové vlády odpovídá za „vymáhání zákazu distribuce RT a Sputniku“. Tím není myšleno jen živé vysílání. Ale i publikování informací, které mají původ v těchto institucích. I to je na zákaz činnost. V téhle odpovědné práci pomáhá BMDV tak zvaná Federální agentura pro sítě. Ta například pravidelně aktualizuje seznamy „webových stránek, které mají být blokovány“ a předává je „poskytovatelům přístupu k internetu z telekomunikačního sektoru, na které se vztahuje nařízení o sankcích“. Nejspíš je žádá, nebo doporučuje, tak jako u nás…

Proč jsou nám tyto metody a postupy tak povědomé? Co by se dalo z podobnosti vládních postupů v Německu a Česku usuzovat? Tak především to, že jde o „shora“ (tedy přinejmenším z nadstátní úrovně) řízenou akci. Ve které mají nejrůznější lokální Rakušanové jen podružnou, služebnou a výkonnou roli. Že je to akce sil tak zvané liberální demokracie, kterým teče do bot. Po desetiletí spoutávaly evropskou společnost sofistikovanými, psychologicko-mediálními fintami. Podstrkovaly nám šidítko „volby“ a dostaly nás do situace, ve kterém už nemáme žádné nástroje, jak ovlivnit směřování politiky a svých životů. Do stavu, kdy se rozhoduje daleko od nás, kdy práva a nároky mají pouze ti „jiní“. Menšiny, přivandrovalci, a pak samozřejmě nadnárodní subjekty. Na nás, většinu, zbyly jen povinnosti. A taky účet.

Jenže ouha, se zhoršováním všeobecné situace se společnost v evropských zemích začíná probouzet. Ba co hůř, neodmítá jen aktuální stranu, toho času u moci (za kterou už dávno existuje stejně poslušná náhrada). Ne, oni ti „zmanipulovaní a pomýlení“ začínají odmítat (a nenávidět) celý systém. Neorganizovaně, živelně, ale přesto nebezpečně. A to je druhá věc, kterou si z podobnosti postupů (a výstupů) příslušných organizací můžeme odnést. Protože s podivením zjistíme, že těm poslušným, stádním a přeorganizovaným Němcům vadí úplně stejné věci, jako nám. Jen se to tam lépe utajuje.

Co tedy s tím? Síly k přímému střetu s Molochem liberální demošky zatím nemáme. Ale je nás mnoho. A to mnoho může, jako v onom českém přísloví, umořit i Bestii. Jak? Odmítáním všeho, co s ní souvisí. Co nám nabízí (vnucuje). Stačí drobnosti. Ale každodenně a masově.  Proč třeba věci, které má český (nebo vietnamský) obchodník v koloniálu, nakupovat v zahraničním „hytlermarketu“? Ten drobný obchodník je sice dražší, ale vaše peníze utratí v obci. Nepřepraví je do zahraničí, k větší slávě Německa, Holandska, Británie… Nikdo nás také nemůže donutit ke koupi výrobku, v jehož reklamně použila agentura motiv úchyla, nebo „diverzity“. A není od věci říci i svým blízkým – jejda, ty kupuješ tenhle výrobek s těmi hnusnými… v reklamě? Že bys ji neviděla? Požadujte také výrobky a produkty místní, odmítejte cizí. To Bestii zasáhne na jednom z nejcitlivějších míst.

Další možností k drobnému každodennímu střetu jsou „hodnoty“, které nám Bestie vnucuje. Proč strpět bez odporu, její propagaci „manželství pro všechny“ od Jsme Fér?  Nebo promigrační propagandu ve škole vašich dětí, od Člověka v tísni? Proč mlčky překousnout povinné školení o krásách diverzity ve firmě? Stěžujme si! Pořadatelé protivládních demonstrací slíbili interaktivní mapu s adresami poslaneckých kanceláří. Tak ji využijme, hned jak se objeví! Pište jim, stěžujte si. Stokrát nic… znáte to. Stačí poukázat na protizákonnost toho či onoho, zeptat se, jak se slučuje tohle s apolitičností té a té instituce, nebo žádost o interpelaci, za jaké peníze proběhla tahleta akce.

Čas, kdy jsme si ještě mohli dovolit luxus pasivity, skončil.

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)