27.9.2022
Kategorie: Exklusivně pro PP, Ze světa

Někdo tu dost přitvrdil muziku

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

Co je základní esencí současné energetické krize víme všichni. Z jistých, nám dobře známých důvodů, v Evropě chybí zemní plyn. A jeho nedostatek žene do astronomických výšin ceny za vytápění, zálohy na elektřinu a v konečném důsledku také vyhání evropský průmysl do energeticky přívětivějších končin.

Lidé po celé Únii se bouří. Bojí se studené zimy a spílají svým politikům, že se dost nesnaží situaci zlepšit. Ale až do včerejška jim v koutku duše zbývala nějaká naděje. Že každá válka jednou skončí. Každá bouře se za nějakou dobu utiší. No a my tu přece ještě stále máme ty dvě roury, natažené do Ruska po dně Baltského moře. Roury, které by hravě zvládly zahřát a rozsvítit celou Evropu. Jak se situace uklidní a politici domluví, tak povolí otočit kohoutem… bude zase hej.

Nebude. Včera někdo obě roury poškodil. Dost fatálně. Dánské zdroje mluví o dvou mohutných polích bublin, vzdálených od sebe cca 7 kilometrů, poblíž ostrova Bornholm. Podíváme-li se na mapu, jde o místo na otevřeném, hlubokém moři. Pravděpodobnost, že by nějaký přírodní živel zničil naráz a prakticky v jednom místě obě pancéřová potrubí je prakticky nulová. Všechna světová média proto spekulují o cíleném útoku.

Je zajímavé, že jako potenciální pachatele zmiňují jen dva státy. Rusko a Ukrajinu. Jako motiv Ruska uvádějí „trestání“ Evropy za sankce. Aby si Evropané užili chladné zimy, ještě než si najdou za ruské zdroje náhradu. U Ukrajinců by pak mohlo hrát roli to, že po vyřazení podmořských potrubí zůstane Evropanům jen trasa přes Ukrajinu. A s tím související závislost a tranzitní poplatky.

Ovšem podíváme-li se na místo incidentu, můžeme Ukrajinu prakticky vyloučit. Jedná se o hlubokomořskou oblast. Hlubší, než se běžný vojenský potápěč dostane. Takže zbývají velmoci, schopné opravdu hlubokých podmořských operací. V úvahu tu připadají dvě. Rusko, které má motiv a své schopnosti pracovat ve velkých hloubkách mnohokrát prokázalo. Naposled třeba vyzvednutím potopené ponorky Kursk. No a pak velmoc druhá, v podobných akcích neméně zkušená. USA.

Oddělení Evropy od Ruska je dlouholetým plánem USA. Ostatně podezření, že právě za tímto účelem byla vyprovokována současné ukrajinsko-ruská válka, je ve světě všeobecně přijímáno. Samozřejmě krom té „naší“ části Evropy. Takže USA motiv mají. Schopnosti také. Ale proč by do toho řízly právě teď? Proč to neudělaly rovnou na počátku konfliktu?

Důvodem může být počátek zpětného chodu politického kyvadla. Podívejte se třeba na poslední evropské volby. Kdo vyhrál v Itálii, víme. A že dvě třetiny té nové, právě se konstituující koaliční vlády jsou proti sankcím, to víme také. Ve Švédsku před časem padli, byť neochotně, proevropští multikulturníci a trajektorie dalšího vývoje země se začíná otáčet od „stále těsnější Evropy“. V Bulharsku pak před časem také vyměnili vládu. A co ta nová, přechodná udělala jako první krok? Poslala emisary za Putinem, dohodnout se o plynu. Ostatně Layenové a spol to začínají mít nahnuté i ve Španělsku, Portugalsku, Francii… Tam všude se hlásí o moc uskupení, která německému projektu současné EU opravdu nefandí.

Zkrátka vypadá to, jako by někdo usoudil, že ty roury musí vyhodit do vzduchu dřív, než se vzbouřené obyvatelstvo dostane (prostřednictvím nově zvolených politiků) ke kohoutkům.

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (48 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
89 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)