25.9.2022
Kategorie: Politika

Volby 2022 … asi ničemu nerozumíme

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

Komunální a senátní volby uskutečněné 23.-24.9.2022 napověděly mnohé o stavu naší společnosti. Jak jsme před pár dny varovali, k předčasnému optimismu nebyl důvod. Pokud někdo doufal, že tyto volby budou jistým poselstvím vládnoucí garnituře hovořícím o tom, že zklamala většinu národa, pak to bylo naivní a vysněné přání. Zdá se, že realita je jiná.

Komunální politika má svá specifika a občané volí ty, kteří pro ně něco dělají. Nižší rozlišovací schopnost řady lidí způsobuje, že nerozeznají, pracují li dobře či méně kvalitně, zároveň lze vnímat jistou neochotu něco změnit. Jak jsme dopředu avizovali, tentokrát se mohlo jít na riziko a především šlo o to zkusit dosáhnout vnitropolitických revolucí, které by znamenaly výměnu vedení ve stranách Pětikoalice. Nic takového se nepřihodilo, takže jsme mohli zaznamenat rozesmáté tváře všech pěti lídrů účastnících se na současném vládnutí. Židle se pod nimi nezatřásla. Pravdou je, že sdružování do koalic před volbami velmi komplikuje výběr z kandidátů a v případu samostatných kandidátek by to Top09 měla mnohem složitější. Je s podivem, jak se udrželi Piráti a STAN, zároveň se ukazuje, že SPD svůj solidní potenciál promrhává a měla by přemýšlet o tom, kde dělají marketingoví odborníci najatí stranou chybu. Je třeba si přiznat, že jakákoliv válka uvnitř partaje dostane od médií další pozornost a je okamžitě vypuštěna ven, zatímco tlučou li se mezi sebou v ODS, STAN či Top09, nic se neděje.

Z dalších subjektů potencionálně schopných vstoupit na celorepublikovou scénu se ukázalo, že Rajchlovo PRO je mladé a zatížené určitými a různě oprávněnými předsudky týkajícími se samotného lídra. Trikolora, byť jako součást koalice s SPD, dále paběrkuje a všichni ostatní včetně Zelených a Svobodných, v Praze i Motoristů, ve které plno rozumně uvažujících Pražanů vkládalo naděje, prostě nikam moc nedošli. Naopak zisky likvidátorů pražské dopravy Pirátů a Prahy sobě jsou varováním v tom, že jejich demagogický přístup je pro především mladší generaci oživením a konstruktivním. Přestože tito pseudoekologové dělají z pražských řidičů pitomce stojící v uměle vytvořených kolonách ve jménu podpory asi tak stovky aktivních cyklistů a protěžování autobusové hromadné dopravy, dostali vcelku dost hlasů. Od koho, to opravdu netušíme. Nicméně vítězství ODS znamená jistý návrat ke starším pořádkům a v Praze je asi jediné pochopitelné, i když velmi smutné. Uvidíme však, jak bude vypadat povolební koalice.

Senátní volby, ty jsou už úplně nepochopitelné. Je evidentní, že předešlé dva covidové roky pod vedením ANO nezanechaly v lidech žádné následky a množství jejich zástupců postupujících do 2.kola je varováním. Co je však ještě více šokující, je počet hlasů získaných dosavadním předsedou Senátu ,,Taiwancem“ Vystrčilem z ODS kandidujícím na Vysočině. Budeme se mu muset omluvit, protože asi vše dělá dobře. To i včetně neblahých dopadů na naši ekonomiku následujících po jeho návštěvě Taiwanu. V Jihlavě ho mají za boha. Moc nechybělo a postoupil by z prvního kola přímo. Podobně zvláštní jsou zisky hlasů kandidátů ODS a Top09. Zdá se, že lidé jsou tedy se současnou politikou státu víceméně spokojeni a de facto jim nic nevadí. Tedy ani energetická krize a vysoké ceny elektřiny, pohonných hmot a nedostatek plynu, ukrajinizace České republiky, podlézavost Evropské unii a především Německu. Jak je možné, že na sociálních sítích i při hovorech s kolegy, přáteli vnímáte rozčarování ze současné situace, ale po volbách zjišťujete, že více jak polovina lidí k nim vůbec nešla a ti co ano, tak jsou prostě většinou naprosto v pohodě a nemají tendenci požadovat změnu? A tak bude Senát nadále plný těmi, kteří již roky drží prounijní a nově též tvrdou protiruskou a protinárodní linii, na většině radnic se udrží staré struktury, byť některé z nich dosud odváděly aspoň částečně dobrou práci, zatímco jinde jen plní rozkazy shora a drží ústa a krok.

Volby jsou za námi a zklamání je veliké. Nikoliv z výsledků. Spíše z toho, jak marná je naše snaha přinášet vám jiný pohled na dění kolem nás, než vám servírují mainstreamová média. Možná jsme skutečně naivní a ničemu nerozumíme. Zdá se, že žijeme v určité izolaci a strach z nás, který nedávno vedl k cenzuře, je zbytečný. Provládní média jsou bohatá, vlastněná movitými a silná. Ovlivňují vaši mysl mnohem více, než jsme si dosud připouštěli. Otázkou zůstává, má li cenu ještě pokračovat v této práci, nebo bude lepší zaměřit se na vlastní život, prospěch a hledat cestu, jak z tohoto státu vysát nějaké peníze tak, jak to dělají jiní. Zklamání je veliké, smutek oprávněný a vztek obrovský. Vidět vysmáté Pekarovou, Fialu, Bartoše, Babiše či Rakušana, ale třeba i moderátory proslulé svou ideologií dále předávanou národu je pro Čecha a vlastence skutečně ošklivý zážitek.

Jindřich Kulhavý

Redakce

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (50 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...
112 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x