23.9.2022
Kategorie: Ze světa

Putin blufuje?

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

Ruský komentátor Ivan Preobraženskij, dopisující pro stanici Deutsche Welle , tvrdí, že Putin blufuje a Západ má pohrozit jadernou odvetou.

Vyhlášení částečné mobilizace vyvolalo v Rusku především strach, masové protesty se ovšem čekat nedají. „Většina povolaných nejspíš skutečně do války půjde, Putinovo rozhodnutí však výrazně snížilo podporu války ve většinové populaci,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz ruský politolog Ivan Preobraženskij…

Ruský prezident ve svém středečním projevu opět pohrozil použitím jaderných zbraní. Myslí to vážně?
Pochybuji, že se jak ruská armáda, tak Putin rozhodnou použít jaderné zbraně. Blufují. Jejich použití přichází v úvahu, pouze pokud budou přesvědčeni, že nedojde k odvetnému úderu. Úkolem NATO, USA, Velké Británie, Francie a dalších jaderných velmocí je přesvědčit Putina, že k odvetnému úderu nepochybně dojde. A to i v případě, že by se Rusové například rozhodli jen pro použití taktické jaderné zbraně proti ukrajinské armádě.

Ruský politolog na jednu stranu tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin „blufuje“ vyhrožováním použití jaderných zbraní a současně nabádá Západ, aby také pohrozil použitím jaderných zbraní. Pokud Putin blufuje, pak není třeba „blufovat“ na Západě. V případě, že Putin myslí své výhrůžky vážně, bylo by nutné brát vážně i použití jaderných zbraní Západem, což se de facto rovná přímé cestě k jaderné třetí světové válce.

Je pro mne doslova „šokující“ , že se jak v Rusku tak na Západě dnes tak lehce hovoří o použití jaderných zbraní, jakoby po světové jaderné válce s použitím strategických jaderných zbraní mělo vůbec smysl hovořit o „vítězi“. Dokonce jsem zaslechl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj údajně prohlásil, že je Ukrajina na jaderný útok Ruska připravena. Ukrajinský prezident si nemyslí, že se Putin odhodlá k použití jaderných zbraní proti Ukrajině, nedokáže to ale vyloučit. „Nemyslím si, že svět připustí, aby nasadil tyto zbraně,“ řekl Zelenskyj. Přesto podle něj existují rizika, neboť „do hlavy tomuto člověku nevidíme“.

Rusko vyhlásilo na okupovaných územích dobytých po ruské invazi referenda o připojení k Rusku. Je zřejmé, že výsledky těchto referend budou pro připojení těchto území k Rusku. Rusko pak plánuje označit ukrajinský útok na tak zvaná „osvobozená území“ jako útok na Rusko a podle Putina použije „všechny prostředky“ k obraně tohoto území.

Je naprosto alarmující, že se v této situaci nevedou žádná vážná jednání mezi jadernými mocnostmi ve stylu tak zvané Karibské krize. Tehdy totiž USA umístily rakety středního doletu v Turecku a SSSR jako odvetu umístil rakety na Kubě. Tehdy byl údajně svět nejblíže jaderné válce. Dnes se tváříme, jako by žádná katastrofa nehrozila a vzájemně se údajně „blufujeme“. Obávám se, že válka na Ukrajině nemá žádný reálný konec vítězstvím Ukrajiny. Ruská armáda je většinou západních expertů podceňována jako nebojeschopná či v rozkladu. Pokud převažují takové komentáře, propaganda o tom, že se Rusko rozpadne, jede na plné obrátky. Považuji to za typické přání, které je otcem myšlenky. Naši generálové (Aleš Opata či Jiří Šedivý) naopak varují před podceňováním ruské armády a jejích schopností. A proto se domnívám , že nic nepůjde podle propagandy Západu.

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 3,20 out of 5)
Loading...
https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/05/JAROBANNER2.jpg
65 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)