18.7.2022
Kategorie: Ekonomika

Kdo v Rusku nahradí IKEA, Volkswagen a další západní giganty?

Sdílejte článek:

PETR VLK

Následující  článek popisuje, kdo zaplní  bílá místa  na ruském trhu po odchodu  západních  obchodních a výrobních gigantech  v  sektoru  spotřebního zboží. Od  bižuterie  po automobily. Tak  říkajíc.  A  zdá se,  že  ty mezery  se zaplňují sakra  rychle.  Ale pojďme  si přečíst, jak to vidí  agentura  RIA  Novosti.

 

Кто займет место IKEA, Volkswagen и других западных гигантов

asi bych  to  se zbytky  své ruštiny nějak  také  dal, ale překladač  je  daleko rychlejší a  hlavně  – pohodlnější

Kdo nahradí IKEA, Volkswagen a další západní giganty

Ruská ekonomika se přeorientovává na asijský trh: do podzimu se v zemi otevřou indické obchody s oblečením, přibude čínských aut a místo evropských stavebnin se objeví íránská. Jak noví mezinárodní partneři pomohou vyrovnat se se západními sankcemi – na to přišla RIA Novosti.

Koření a kadidlo

Počet protiruských zákazů už přesáhl osm tisíc. Trh opustilo 58 procent západních společností. Především – Britové, Švédové a Američané, podle Yale School of Management. Tyto firmy se zabývaly IT a komunikací, přinášely zboží selektivní poptávky a masové spotřeby, zajišťovaly potřeby průmyslu a energetiky.
Aby vláda zmírnila negativní dopady, začala přeorientovávat ekonomiku. „Kontakty mezi ruskými podnikatelskými kruhy a podnikatelskou komunitou zemí BRICS se zintenzivňují. Probíhají například jednání o otevření indických obchodních řetězců v Rusku,“ uvedl prezident Vladimir Putin.
V loňském roce dosáhl obchodní obrat mezi Moskvou a Dillí rekord – více než 12 miliard dolarů. „Rusko tradičně dováží z Indie farmaceutické produkty, textilie, melasu z cukrové třtiny a její deriváty,“ říká Vitalij Mankevič, prezident Rusko-asijské unie průmyslníků a podnikatelů (RASPP). „Pokud jde o oblečení, takové značky mohou být první, vstoupit na ruský trh jako dodavatel bytového zařízení Maspar a módní značka Killer Jeans.“
Indičtí podnikatelé, dodává, hodlají v blízké budoucnosti nahradit západní výrobce oblečení a spotřebního zboží.
Například v prvních červencových dnech místo italského Benettonu otevře ve Volgogradu indický diskont Nagesh. Síť již funguje v devíti velkých ruských městech a je mezi kupujícími žádaná. „Zatím jsou nejoblíbenější henna, indický čaj, koření,“ vyjmenovává zaměstnanec obchodu. „Máme ale velký sortiment, od sladkostí po suvenýry, parfémy, kosmetiku a oblečení.“
Indická elektronika, ale i zlaté šperky a bižuterie se mohou objevit v Rusku, naznačuje Alexander Borisov, předseda výboru Obchodní a průmyslové komory pro rozvoj spotřebitelského trhu.
Ruský trh je podle jeho názoru jedním z nejotevřenějších, takže se vstupem na něj nebudou žádné problémy. „Musíte mít touhu, investiční příležitosti a produkt,“ vysvětluje Borisov. „Stačí prostudovat potřeby trhu a pokusit se najít neobsazená místa.“

Vyrobeno v Číně

Po uvalení protiruských sankcí vypadá sblížení s Čínou pro mnoho podnikatelů jako logický krok. Za první čtyři měsíce roku 2022 vzrostl obchod mezi zeměmi meziročně téměř o 26 procent a přesáhl 51 miliard dolarů. Rusko vyváží ropu, zemní plyn a uhlí. Čína prodává průmyslové a specializované vybavení, chytré telefony, boty a vozidla.
„Čína dostává z Ruska mnoho žádostí o dovoz řezných nástrojů, těžebních zařízení, komponentů. Soukromí obchodníci z Číny aktivně hledají přístup na ruský trh v různých oblastech — od automobilových dílů až po potraviny a čisticí prostředky pro domácnost.“ “ říká Mankiewicz.
Čínské státní podniky se kvůli hrozbě sankcí stále bojí vstoupit na ruský trh. V zemi jsou ale firmy, které samy jsou pod omezením – budou nejaktivnější. „Takže ZTE, Xiaomi, BBK Electronics mohou nahradit Apple,“ domnívá se analytik.
Sankce tvrdě zasáhly automobilový průmysl. V dubnu společnost AvtoVAZ na několik měsíců pozastavila práci. Čínské společnosti jsou opět schopny kompenzovat nedostatek aut a dovážených dílů.
Od loňska přitom roste zájem Rusů o značky z Číny. V červenci 2021 se tedy aut prodalo o 84 procent více než v červenci 2020. Poptávka je vysvětlena dobrým poměrem ceny a kvality a také lepší výbavou ve srovnání s japonskými nebo německými výrobci.
Nyní má ČLR další výhodu: legální servis evropských vozů je kvůli nedostatku náhradních dílů stále obtížnější. Číňané omezení nezavedli, jejich auta budou opravovat v oficiálních střediscích. Chery v červnu oznámila svůj záměr dodat do Ruska tři modely značky Omoda.
Podle Mankiewicze Moskva oplácí – RAUIE pomáhá ruským firmám najít partnery a organizovat dodávky z Číny.

Druh v sankcích

Zintenzivnila se také spolupráce s Íránem. Od začátku roku Putin několikrát telefonoval s prezidentem Seyyedem Ebrahimem Raisim. „Loni vzrostl náš obchodní obrat o 81 procent a v prvních měsících letošního roku o dalších 31 procent. Naše vztahy jsou opravdu hluboké, strategické,“ řekl ruský lídr.
Moskva a Teherán se dohodly na zavedení barteru, aby usnadnily obchod: Írán bude dovážet ocel a vyvážet automobilové díly a plynové turbíny. Některé íránské společnosti již podepsaly příslušné smlouvy, řekl ministr obchodu a průmyslu Seyyed Reza Fatemi Amin.
„Mají silný vlastní průmysl. Vyrábějí automobilové součástky, petrochemii, existují stavební a dokončovací materiály, i když ne ve velkém sortimentu. Íránské léky míří do Ruska přes Pfizer a Sanofi – tržby dosahují asi 82 ​​milionů dolarů,“ vysvětluje Generální ředitel „RusIranExpo“ Alexander Sharov.
Kromě přímých dohod s Moskvou se Teherán může stát dopravním uzlem pro dovoz zboží do Ruska ze třetích zemí. „Írán má přístup k Indickému oceánu, takže taková příležitost je,“ poznamenává expert. „To okamžitě otevře cestu do Indie, Pákistánu, Saúdské Arábie, Kataru a Bahrajnu v Afghánistánu.“
Je jasné, že Írán nebude schopen zaplnit všechny mezery. Pokud mluvíme o řadě plynových turbín, Sharov objasňuje, pak mají produkty pro 120-180 megawattů, autodíly, porcelánové kameniny a keramické dlaždice.

Globální přeorientování

„Přeorientování ekonomiky je v plném proudu. Budují se řetězce důvěry s euroasijskými vůdci, obchodní toky se přesměrovávají – to platí jak pro energetické zdroje, tak pro high-tech produkty. Tyto procesy již vedly ke zhoršení obchodu rovnováha v samotné EU,“ říká ekonom Vasilij Koltašov.
Další, například africké a latinskoamerické státy, se podle něj mohou připojit k zemím BRICS: „Nemění se pouze ruská ekonomika, ale struktura celého světového obchodu.“
Obnova ekonomického modelu však není jednoduchá. Situace, ve které se Rusko nachází, je bezprecedentní. „53 procent dovozu pocházelo z Evropské unie a nyní je třeba je úplně uzavřít. To se nikdy nikde nestalo,“ zdůrazňuje politolog Sergej Markov.
Dovozní toky jsou podle něj stále omezené. „Vzhledem k tomu, že dolar stojí kolem 50 rublů, a ne 60 nebo 70, znamená to, že neexistují žádné velké kontrakty,“ pokračuje expert. „Vláda potřebuje čas, aby se rozhodla, co koupit v Číně, Indii nebo Íránu a co vyrobit. sám o sobě.”
„Další komplikací jsou sekundární sankce. Nejprve se musí vlády dohodnout na spolupráci, pak ruská společnost najde potřebný produkt na asijském trhu a pak místní společnost dostane záruky ochrany před západními omezeními. Tato byrokracie bude trvat měsíce,“ upozorňuje Markov. ven.
Podle jeho názoru by se neměl očekávat návrat západního zboží do Ruska: mělo by se spoléhat na Asii, Východ a vlastní síly.
Rozesmál  vás  ten  článek? Odešla IKEA,  nahradí ji  kdo  ví kdo z Indie  nebo  Číny?  Odešel DIor  nebo  Calvin  Klein a nahradí  ho nějaké  indické módes  róbes?  Odešel Mercedes a nahradí  ho čínská značka  Cherry? Atd. Atd.
Chechtáte  se, až  se za břicho popadáte?  Neměli byste!
Odbočím, zajímalo by mne, vy  co se  můžete  umlátit  smíchy, jaký  jste  ročník.
Já  už  bohužel  zapadaný prachem. Ale  proto si pamatuji  Japonce  a jejich  výrobky  začátkem  60tých let. Když se objevily  na  evropském trhu. Jak jsme  se jim smáli.  A jejich  autům  ještě  víc.  Kdybyste  tu dobu  nezažili, vřele  doporučuji Haileyho knihu Kola.  Skvěle napsaný příběh. Popisující  dobu, kdy  si  v Detroitu dělali  z  japonských  aut  velkou srandu. Bude  se  vám to moc líbit  a leccos  ozřejmí.  Ale  třeba  už  jste  dost staří, abyste  si pamatovali nástup korejských aut  a elektroniky.
Jak jsme se všichni pochechtávali  Daewoo Raceru, což  byl licenčně  vyráběný  Opel Kadet…. A  prvním modelům  Hyundai  – třeba  Ponny.Elantra  a pod.. A dneska  to  u nás  i 30 nebo Tucson  spolehlivě  nandávají  tady  Škodovce  a jsou to  v každém ohledu prvotřídní  fára.
A ten  Dior  a Klein?  Zeptám se – kolik zboží od nich  máte  ve svém  šatníku???? Nebo  tam  spíše  visí modely  ze  salónu  Rákos? Tedy od našich  vietnamských spoluobčanů? Kolik  je  u nás  těch, co vymetají  Diora  apod?  Jsou, nepochybně. 5% ? Možná  3%. Rusko na  tom bude podobně.   nyní se otevřelo jistě  i padělkům. Z  Turecka, Vietnamu a pod. Ale i originálům přes  tyhle kanály. Takže  kdo na  to bude  mít, toho Diora nebo  zmíněný Benetton  – dostane. Až  už  orígo nebo  dobrou kopii.  To nemluvím o Turcích a jejich  kopírovací schopnosti  u  oblečení a  koženého zboží!!!  Jejich  triko Adidas  je rozhodně  z kvalitnějšího materiálu než  originál. Vím o čem mluvím. S koženou galantérií  je  to  stejné.

Řešení pro ty, co momentálně a za každou cenu  ty nášivky  a emblémy  musí mít. A  padělky připraví  originální výrobce o miliardy  dolarů. Hodně miliard.  A  stěžovat  si dojdou tak maximálně na nejbližší  lampárnu  nebo prodejnu popcornu. Podle  toho, co najdou  blíž.

Ikeu nikdo postrádat  nebude. Ikea  jsou prkýnka. To klidně, pouhým okopírováním zvládne  kdokoliv, kdo má přístup ke  dřevu a  pořádnému strojnímu parku a  nátěrovému  materiálu. A také ke  katalogům  původní firmy. Za mne  skvělá  šance pro ruský  dřevoprůmysl.

Elektronika a  spotřebiče?  Obrovská pobídka  pro Čínu.  Která ji bezpečně  využije! Už dnes tomuto sektoru  často celosvětově  dominuje.  Ale tohle je  totiž  jediný trh, kdy  svým spotřebním průmyslem  a jeho produkty  platí  za ropu  a plyn!A  navíc  její výrobky  jsou vysloveně  vítány. Nikdo tam neřeší  pirátské kopie a kradení patentů.

A  nejen  to.  Kde se  bude pro Evropu  určitě  zcela bolestivě  lámat  chleba  je  automobilová  branže. Čína  už takhle  držela  většinu  výroby  ne/originálních  náhradních  dílů pro  všechny možné  značky a typy  aut. Teď  získá ruský trh ze  100% .A zopakuji to, co píše  RIA  a co psala opakovaně i Kosa  – čínské automobilky  zcela přeberou  ruský trh. Dodejme, že  třetí nejdůležitější v  Evropě!  A vyzkouší si  zde  evropského zákazníka. Než se rozhodnou  vtrhnout  do Evropy. Západní. Vsadím se,  že se nyní  snaží ulovit  co nejvíce  manažerů  pracujících původně  v zastoupení  západních  automobilek. Aby  vedli  jejich ruskou expanzi a nastavili ji  podle  standardů svých původních zaměstnavatelů. A vycvičili na ně personálů  jak  prodejců, tak především v  servisu a logistice. Aby, až  se  otrkají v  Rusku  vyrazily  jejich auťáky  do Evropy. A  převálcovaly ji. Stejně jako kdysi Japonci a po nich Korejci…

Jistě – Mercedes, BMW a  Audi, plus  Ferrari, Rolls a  podobní se  určitě  do Ruska  vrátí. Dost možná i VW. Ale na  všelijaké  Škodovky, Renaulty, Fiaty, Opely, Peugeoty, Korejce a  Japonce   to  moc, či skoro vůbec   -nevidím. Až  Číňan  odchytá mouchy  a vyléčí  dětské nemoci,  mají se tyhle značky  na co těšit.  A  z první ruky  si to zažijí právě  v  Rusku. A následně  všude jinde.

Už teď  by  EU měla  přemýšlet, jak se tomu jednou bránit. A rovnou jí sděluji,  že přes  cla  to nepůjde. Protože   v Číně  se vyrábí příliš  mnoho komponent, bez kterých prostě  auto sešroubovat nejde…Žádné. Ani německé,  francouzské, české, italské, španělské. Prostě  žádné. Jen  čínské.

Ale  to už jsem se dostal někam  jinam.

Ano, ruský spotřebitel je ochuzen. Čeká  ho život  s náhražkami. Možná někdy  krušný. Ale  řada z nich  se ukáže  být  zajímavější než  odešlé originály. V mnoha ohledech.

Opět  jsme  těmi  sankcemi poškodili  zejména  sami sebe. Není to zatím tak  zřejmé  jako  u ropy  a plynu. Ale  ono to vyhřezne. V budoucnu. Až se usadí prach.

Nepochybně  jsou obory, kde sankce  Rusko  bolí,  někdy  až vražedně  – náhradní díly pro letecký park, těžební průmysl,  celý velký  IT  sektor, elektronické součástky. Ale  i to se určitě poddá.  Něco nahradí zejména  Čína, něco šedé dovozy.  Něco zvládnou  Rusové  v historicky  krátké době  sami.  Ale i tak zůstane  určitě  ještě mnoho toho, co  prostě  Moskvě bude  chybět. Zejména  v mikroelektronice.  Jenže  tohle  je  i Achillova  pata  Číny. A  ta  si  sakra  dá  záležet, aby  se  co nejrychleji odstřihla  od  závislosti na  západní součástkové  základně!  A  tady  si jistě lízne  i Rusko. Kolik času na  to bude potřeba? Osobně tipuji rok 2030. A co potom dear  Watson?

 

Redakce
Latest posts by Redakce (see all)

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,83 out of 5)
Loading...
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x