Prožije Evropa ztracenou dekádu? Pohled do minulosti dává naději na zvrat
Asi nejenom já mám pocit, že za poslední tři roky jsme zažili věci, které jsme předtím nezažili za 30 let. Dynamika doby je trochu otravná a vůbec se nedivím lidem, kteří se s ní jen těžko psychicky srovnávají. Proto je dobré se občas podívat do historie.
Depresivní start zajímavé éry
Po 1. světové válce, jak známo, zasáhla svět pandemie španělské chřipky. Z hlediska ekonomického je ovšem zajímavější to, co se stalo poté. Následoval ekonomický propad, který sice neměl dlouhého trvání, ale jen ve Spojených státech se ceny akcií propadly na polovinu a nezaměstnanost vystoupala na 20 procent. V Evropě se po válce rozjela hyperinflace, z nichž ta největší zasáhla Výmarskou republiku. Předpokládám, že někteří z vás mají doma tehdejší bankovky „miliardové“ hodnoty.
Každopádně to byl velmi depresivní start velmi zajímavé éry. Po velmi rozpačitém začátku druhé dekády 20. století přišel rapidní růst a také masivní růst produktivity práce. Nezapomínejme, že se tehdy stále velmi mladé Československo stalo skutečným evropským tygrem, a to jeho politická scéna měla daleko k ideálu.
Snažím se tím říct, že je příliš brzy propadat chmurným představám, kterak inflace a ekonomický ne/růst budou trvat věčně. Stejně tak válka na Ukrajině. Pokusím se vám dát pár důvodů k optimismu, který půjde proti mediálním titulkům a možná ho někdo z vás bude považovat za nemístný.
Jsme stále na začátku možné vleklé krize a není zjevné, jak se situace vyvine. Vzpomeňme, že nejenom 20. léta 20. století začala velmi rozpačitě, začala tak i 60. léta (Kubánská krize, recese v USA…) a koneckonců i 80. léta a 90. léta, která nakonec skončila úspěchem. Komplikovaná situace vytvořila takřka vždy pozitivní řešení (z pohledu západní civilizace). Vývoj se v jednotlivých částech světa lišil, ale trend byl jasný. Samozřejmě nemusíme hned myslet na 70. léta, kdy se situace rozhodně nevyvíjela ideálně.
Velkou roli mohou sehrát technologie, které se i během covidu posunuly velmi významně. Vidíme naprosto bezprecedentní nedostatek pracovní síly (nejen v Česku), který nezvrátí ani příliv uprchlíků. To bude mít za následek ještě pokročilejší robotizaci, a ještě větší zapojení umělé inteligence. A to se zdaleka nebavíme jen o průmyslové výrobě, ale i o službách. Tohle všechno povede k růstu produktivity a ve výsledku to může vést i k poměrně zajímavému hospodářskému růstu. To samozřejmě předbíhám a trochu se dívám do křišťálové koule. Nicméně je pravděpodobné, že v mnoha částech světa se takový vývoj odehraje.
Není ovšem zdaleka jisté, že nastane v Evropě, která je sužována tolika problémy, že jí všechno může trvat podstatně déle. Nebo prožije svoji ztracenou dekádu (možná i více desítek let), přičemž by nebyla zdaleka první. Stačí se podívat do Japonska, kde už pár desítek let trvá stagflace a zdá se, že končí až nyní. To už je mnohem horší konec, ale zatím není situace tak beznadějná, abychom hořekovali nad svým osudem.
- Elektromobil versus automobil - 8.2.2025
- Němcová a Medveděv - 8.2.2025
- Evropská unie chce občany v EU připravit o vlastnictví nemovitostí? - 8.2.2025
španělská chřipka na kterou pochcípalo asi 100 milionů lidí pochází z USA a během WW1 ji roztahali po celým světě-byl to vlastně takový první dárek americe lidstvu…
Lidé dostávali peníze za neodvedenou práci. Je třeba se spokojit s nižšími platy, říká Zamrazilová. na ja, komouši nikdy neměli rádi ty slovíčka efektivita a produktivita. Našli jsme nejlevnější jídelnu v Praze! 2012-Polévka za 4, hlavní jídlo už za 16 Kč! Kde? V jídelně Úřadu vlády ČR! Pro srovnání: Armáda spásy nabízí v Praze levné obědy pro chudé za 46 korun! 2013-Nagyová: Smažák domů vládní limuzínou, venčení psů podřízenými, pucování ministrů. 2018-Poslanci si na jednání stálé komise pro práci Kanceláře Poslanecké sněmovny odhlasovali zlevnění jídel a nápojů v restauracích Poslanecké sněmovny. 2022-na Úřadu vlády, nebo v Senátu. Češi nyní zaplatí za oběd v průměru 160 korun. Přesto jsou i restaurace, kde se ceny i přes rostoucí inflaci nemění. Třeba v Poslanecké sněmovně. Smažený sýr s vařenými bramborami a tatarskou omáčkou za 78 korun. kdo z vás to má? a to, se vyplatí
Nevím co jako skončilo v 90létech úspěchem. Rozpad státu tj ČSSR, nucený vstup do NATO a rozkradení všeho co jsme měli? Jistě že to JE úspěch, ale NE pro NAS!
A nedostatek pracovní síly máme proto, že nikdo nechce dělat a každej se sere do politiky a neziskovek a na naproto nesmysný školy a obory který jsou nám všem leda k hovnu! A jestli si někdo myslí že to vytrhnou barevní a úkáčka tak musí být naprostý debil, ti nebudou dělat nikdy. Naši cigáni vám nestačili??
Autor je poněkud naivní..edostatek pracovní síly, který nespasí ani vlna přistěhovalectví – hmmm a chceme tady vlnu imigrantů odevšad? Podsouvá tím ať vědomě či nevědomě návod na rozklad českého etnika. Robotizace – hmm kam pak chce dát ty „imigrantské pracovní síly“ – to souvisí s představou Nového Resetu – lidí už nebude zapotřebía původní inteligentní Evropani se vymění za levné imigranty, kterých se zbavit bude snadné.
… nedostatek pracovní síly? A kde ty pracovni síly chybí? Nejsou lidi na pečení chleba, nebo nejsou lidi na vytváření zisku? Ještě nikdy v historii lidem nechyběli lidi na práci. Zato jak jde historie, tak je stále více lidí, kteří chtějí žít z práce druhých. A to je ta hlavní příčina stavu, kdy prý nejsou lidi.
Jaky matroš muže zpusobit takovou euforii v takovem pruseru?
Evropa je cileně islamizovana a Banderizovana, naplňovana nasilniky a potencialnimi teroristy a mafiemi.
Vali se na ni hyperkrize ne menši než ta ve 30-ych letech a připravuji pro ni velka valečna jatka
Staty jsou nesplatitelně předluženy a hrozi že se zřiti cely zapadni měnovy system
Uměle a zaměrně je zpusoben nedostatek životně duležitych energii což žene jejich ceny do vesmiru a připravuje podminky pro řetězove bankroty, hlad, obrovskou nezaměstnanost a bezdomovectvi , socialni bouře a autor hyři optimizmem?
Vyřeši tyto problemy snad nějaka robotizace, digitalizace anebo Grin dyl? Autor by měl meně šňupat a fantazorovat a vic přemejšlet.
Přesně tak!
A hlavně UMĚLE A ZÁMĚRNĚ! To může nevidět jen naprostý idiot.
Československo žádný tygr nebylo , za 1.republiky tu bylo až 2 miliony nezaměstnaných , 500 tisíc lidí z bídy emigrovalo , četníci stříleli do hladových demonstrantů !
nezabiješ, budeš zabit… to máme před sebou… čím více
máš zábran ty, tím měně jich má „cikán z ukrajiny, vyznávající islám“ ….
Vypadá to, že autor vůbec nechápe, co se dnes děje. Škoda, vyjadřuje se zcela inteligentně, ale dobu chápe jako strávníci ČT a masmédií po 3. injekcích.
Je pro mě zajímavý fakt,že po třicetileté válce,kdy byla Evropa téměř vylidněná se během dvou generací vyrovanal úbytek způsobený válkou,morem,emigrací
Stejně tak v následujícím století18, po stejně destruktivních válkách probíhajících tehdá snad celým světem
Překvapilo mě,že po porážce napoleonské Francie, měla tato země dokonale fungující ekonomiku,fungující zemědělství a průmysll,zaživala rozkvět kumštu všeho druhu.
Z pohledu občana protentokrátu ČR měš nezbývá tehlejším oddaným poddaným jejich vládce usilující
o blaho S V É země která jim byla dána k vládnutí.
Dále jen hrůzou sleduji jak ten mohutný vodopád informací a informačních technologii odnaučil člověka věřit a přemýšlet,vytvořit si svůj názor a měl možnost
dozvědět se pravdu a ne domněnku či zvratek propagandy.
Napsáno je zde skoro vše. Tedy vše až na to nejdůležitější. V této době byl díky nenažranosti vítězných mocností umožněn nástup dvěma politickým systémům. Komunistickému a fašistickému. A copak že nám to zvedá hlavičku na Ukrajině a jinde. No a nějaký klon toho druhého se také najde.
Nenapsal jsem tam důležitou informaci. Krásně je to vše popsáno v díle E.M.Rearque : Černý obelisk , Vítězný oblouk. Za neúplnost se omlouvám.