26.4.2022
Kategorie: Ze světa

Apoštolsky o atomovkách

Sdílejte článek:

APOŠTOL

V posledních dnech se mi ve vidláckém mailu nahromadila celá řada dotazů, jestli se už blížíme k jadernému armagedonu. Kolega Vlk na toto téma napsal několik článků, leckteří majnstrýmoví novináři a analytici už  tímto scénářem v podstatě počítají… a já trochu poruším svůj apokalyptický styl, protože v celkovém zmaru vidím alespoň jednu věc (prozatím) pozitivně. Ačkoliv jsem celý podzim i zimu tvrdil, že pro válku na Ukrajině jsou splněny všechny podmínky, na atomovky je podle mě času ještě dost.

Souhlasím s kolegou Vlkem, že hrozící porážka Ruska by tuto možnost učinila velmi pravděpodobnou, protože Putin dlouhá léta jede na tygrovi a nemůže seskočit. Čím více by Rusko bylo zahnáno do kouta, tím reálněji by mohlo dojít na všechny ty Jarsy, Sarmaty, Kinžály i Iskandery s jadernými hlavicemi. Tím spíš by Rusové mohli být v pokušení, zkusit hodit jednu menši bombu na Kyjev a risknout, zda si svět troufne odpovědět.

Já ale zatím nevidím žádné jasné známky, že by Rusko prohrávalo. Rusko „jen“ platí vysokou cenu za vítězství. To je docela podstatný rozdíl.

Na začátek chci říci, že zprávy o skvělé situaci na Ukrajině nám servírují ti stejní, kteří před rokem tvrdili, jak se afghánská demokratická vláda udrží ještě celé roky. Vrchní hlídač hoaxů – Jan Cemper na to dokonce vypracoval celou analýzu, jak všichni, kdo tvrdili opak, lžou. Nakonec to celé dopadlo poněkud jinak a Cemper byl za debila nebyl nejlepší analytik ve vesmíru. Já si ty obrázky z kábulského letiště docela dobře pamatuju.

Co se stalo pak? Nic. Cemper píše dál, jeho kariéru imperiálního mluvčího pravdy to nijak nepoškodilo, stejně tak to nepoškodilo kariéru žádného amerického či britského ministra obrany, šéfa tajných služeb,  generála, premiéra či prezidenta. Když se podíváte na tehdejší vyjádření amerických špiček, tak je to úplně stejná rétorika, jako teď po jejich návštěvě Ukrajiny. Ukrajinci slavně  vítězí, Rusko bude poraženo, všechno je na nejlepší cestě.  Možná to tak je… ale já si s dovolením počkám, až se to na bojišti opravdu projeví. Předpoklad, že Rusko prohrává, je podle mě zatím silně na vodě. Zatím Rus okupuje Ukrajinu, ne naopak.

Stejně tak nevidím, že by Rusko válčilo ze všech sil. Naopak, zatím podle mě dělají stejnou „chybu“ jako Američani v Afghanistánu. Putin zatím stále hodně omezuje přání ruských generálů, že by je měl nechat dělat válku a politika přijde na řadu až potom. Na Ukrajině pořád jedou elektrárny, pořád mají k dispozici plyn.  Když si vezmete, co dovedou ty ruské Kalibry, tak  zničit hlavní rozvodny u elektráren by byla hračka. Až v posledních dnech Rusové zničili pár mostů přes Dněpr. Až včera se objevila hlášení o útocích na železniční uzly. Naše média zaměňují ruskou zdrženlivost za slabost. Líčí nám, že je ruská armáda neschopná. Možná skutečně není na nejvyšší úrovni, ale kdyby byla celá Ukrajina ve tmě a bez plynu, byl by to o dost menší hendikep, než dneska. Jo, kdyby Rusko ustupovalo krok za krokem z dosažených pozic i za situace, že se ukrajinská města topí ve tmě a nefunguje vůbec nic, to by bylo na pováženou.

Ruská armáda zdaleka nevyčerpala svoje možnosti. I kdyby byla pravda, co Ukrajinci říkají o jejich ztrátách, tak si uvědomme, že takové množství vojáků ztráceli za Druhé světové války každé dva dny. Dnešní války jsou ve skutečnosti extrémně šetrné k lidským zdrojům. Vpředu na bitevní linii je minimum vojáků. O to větší množství někde řídí drony, zařizuje přepravu, hlídkuje na křižovatkách, analyzuje, případně kope zákopy. Dnešní voják stokrát sáhne na rýč a jednou na kvér. Rusové ještě stále nepoužívají svojí termobarickou munici. Ještě stále berou ohled na civilisty.

Naši pravdomluvní novináři si to neuvědomují, ale právě vykreslováním ruské slabosti jsou na nejlepší cestě zařídit tamním civilistům skutečnou bezohlednost. Bezohlednost plošných dělostřeleckých i raketových útoků se skutečně hnusnými hračkami. A až se jim to podaří, co se pak stane? Nic. Pisálci půjdou spát s klidným svědomím neobtíženým žádným hříchem, protože jejich bezmyšlenkovité přebírání ukrajinské válečné propagandy přece sloužilo Evropským hodnotám.

Moje apokalyptické svědomí se probudí, až bude na Ukrajině tma.  Až nepojedou žádné vlaky, protože nádraží přestanou existovat. Až bude možné Dněpr překračovat jen po hrázích přehrad a možná ani to ne. Až bude frontová linie vypalovaná systémy TOS Burattino, až z letadel budou padat bomby schopné zapalovat celé čtvrti, až nám novináři místo poničených domů budou ukazovat vypálenou holou poušť, kde nepůjde poznat, co je co…. Tohle všechno Rusové mají ve skladech. Toho všeho jsou bez problémů schopni.

Pokud ani v takovém případě nebudou postupovat, pokud naopak i při takové apokalypse budou krok za krokem vytlačováni z ukrajinského území, tak může skutečně dojít na jaderné zbraně. Prozatím bych si myslel, že jsme od tohoto scénáře ještě dost daleko.

Já naopak čekám, že se k Rusům někdo přidá. Svět je plný nenávisti k Západu. Mnohem větší, než si myslí CNN. Tihle všichni bedlivě sledují situaci na Al Džazíře, čtou China Today a dodávají si odvahy. Má Západ ještě dost zbraní, aby je dodal i dalším potřebným? Má Západ dost síly zasahovat do dalších konfliktů? Všude se to drolí. Tři čtvrtiny planety potichu či nahlas fandí Rusům.

 

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (32 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
60 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x