12.10.2021
Kategorie: Politika

Jourová hovoří o zelené EU a já blednu

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonČeská eurokomisařka Věra Jourová vystoupila na konferenci Forum 2000 a ČTK představila výtah z jejího projevu. Hovořila o procesu, který zasáhne každého Evropana a o ohrožení demokracie.

Tři velké paralelní procesy změní život každého občana v Evropské unii. Jde o ekologickou a digitální proměnu a obnovu po koronavirové pandemii. Na mezinárodní konferenci Forum 2000 v Praze to dnes řekla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Demokracie a vláda práva jsou podle ní v ohrožení a je otázkou, zda jde o dočasnou záležitost, nebo něco většího, co bude vyžadovat silnější reakci…Zmínila, že komunistická strana se do Sněmovny nedostala a že extremistické strany, které se samy označují za patrioty, nezískaly víc než dřív, přestože kampaní podněcovaly v lidech strach a nenávist. Česku Jourová popřála, aby mělo sebevědomou reprezentaci, jež zachová prozápadní orientaci.

Místopředsedkyně Evropské komise už dříve uvedla, že se v Polsku a Maďarsku zhoršuje situace kolem vlády práva a evropských hodnot. Dnes zmínila nález polského ústavního soudu, podle něhož je polská ústava nadřazená předpisům Evropské unie. Pokud nebudou pravidla respektovaná stejně v každé části Evropy, začne kolabovat, míní Jourová.

Z výše uvedeného je zřejmé, že Jourová plní vzorně roli převaděče myšlenek Evropské komise a Evropského parlamentu. Je nutné připomenout, že právě Jourová dostala do vínku gesci vlády práva a reaguje přesně tak, jak předsedkyně Evropské komise při její nominaci počítala. Vládu práva, která se dle EK porušuje v Maďarsku a Polsku ,má na starosti komisařka z dalšího státu Visegrádské čtyřky.

Jourová je ve shodě s politikou, že s komunisty a extremisty se nejedná, jenom pozapomněla, že její nominaci prosadil Andrej Babiš za hnutí ANO, se kterým se dnes už také nejedná. Co se povzbuzování strachu a nenávisti týče, je názor Jourové o SPD relativně umírněný. To Hlídacípes.org. komentuje výsledek voleb tak, že SPD ztrácí podporu a že její voliči jsou „lumpenproletariátem“. Volební výsledek SPD Tomia Okamury, přibližně stejný, jaký mělo hnutí v minulých volbách, ukazuje, že styl politického primitivismu zaměřený na lumpenproletariát má svoje limity. Popravdě, není mi jasné, co je populistického na kritice Greendealu, když se proti této politice vymezuje i strana nového premiéra a předsedy ODS Petra Fialy. Europoslanec Alexandr Vondra svůj komentář k současnému raketovému růstu cen energií zakončil těmito slovy: Frans Timmermans, který v EU zodpovídá za klima politiku, situaci bagatelizoval, jak je jeho dobrým zvykem. Můj projev byl přesně opačný: naše dekarbonizační plány jsou vražedné. Nejsou ani vzájemně provázané. Zastavme je, dokud je čas. Udělejme nejdřív precizní dopadové studie, Jinak to zdiskredituje nejen zelenou agendu s potřebnou péčí o životní prostředí kolem nás, ale rozvrátí to celou EU.

Co se vlády práva týče, je zřejmé, že Jourová je velkou přítelkyní demokracie tak zvané liberální. Jestliže v Rusku státní moc postihuje nesouhlasné projevy vězením, což u nás kritizujeme, Polsko a ani Maďarsko nejsou v podobné situaci. V obou těchto státech existuje opozice, která má dostatečný přístup k médiím, i když si zejména maďarská stěžuje na omezování přístupu do médií. Vláda Viktora Orbána má podporu poloviny maďarských voličů a maďarská opozice se nyní snaží podobně jako antibabišovská opozice v Česku před dalšími volbami sjednotit, aby měla šanci Orbánově straně konkurovat. Problém vlády práva je však chápán v Evropské komisi jako poslušnost politice EU a každý, kdo vybočí z řady, dostane přes ústa.

Každá demokracie má svá omezení. U nás například milion voličů volilo strany a hnutí, které se nedostaly do poslanecké sněmovny, protože nepřekonaly uzavírací klauzuli 5 %. Média tleskají, že pod čarou zůstaly komunisté a naopak počítají, kolik voličů chybělo ČSSD či Přísaze k tomu, aby do poslanecké sněmovny proklouzly. Protože ale u nás zvítězily „proevropské síly“, je to v pořádku a oligarchistický projekt ANO skončí v opozici, což je taky v pořádku. To je ale již pohled demokracie, která si říká „liberální“ a která škatulkuje strany na dobré a zlé apriori. Komunisté, ti mají za sebou opravdu temnou minulost a u jejich propadu je ale zcela jiný faktor – a to generační. Staří voliči KSČM prostě odcházejí. V daném případě nelze hovořit o žádném prozření české společnosti, ale je možné pouze konstatovat to, že třicet let od listopadového převratu v roce 1989 už znamená tolik let, že voličský elektorát komunistů – velmi spolehlivý – už odešel i se svým komunistickým přesvědčením. Propad ČSSD je z pohledu liberální demokracie také v pořádku, protože ČSSD se pod Janem Hamáčkem a Janou Maláčovou proměnila v ty největší „populisty“, vyhrožující zdaněním vysokých platů a vyvlastňováním bytů. O populismu hnutí ANO se také u liberálních demokratů nepochybuje.

Existuje tedy politický program tak zvaně proevropský, který se považuje za správný, a ten, který si odváží některé nápady z Bruselu odmítnout, ten je populistický a pro voliče lumpenproletariátu. A přitom výsledek evropské politiky byrokratického přístupu k tak zvané „dekarbonizaci“ ekonomiky formou extrémně drahých emisních povolenek vyhnal ceny elektrické energie, plynu i uhlí do nových maxim a roztáčí se tak inflační spirála, ze které Petr Fiala zcela mylně obviňoval a obviňuje Babišovu vládu. Nyní chce o emisních povolenkách v Bruselu jednat, ale politiku záchrany klimatu se mu nemůže podařit i jen drobně změnit.

SPOLU se podařil výborný marketingový předvolební tah – prodali politiku Antibabiš masivní billboardovou reklamou, na kterou se ANO ani koalice PIRSTAN nezmohly. Již brzy se ukáže, že problém evropské politiky je jinde než u dosluhujícího českého premiéra. Je jím odklon od racionální ochrany životního prostředí ke scestné politice záchrany klimatu, která si prostě vyžaduje oběti. A tady narazí i nová česká vláda.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x