3.10.2021
Kategorie: Multikulturní soužití

Bučet na Kamaru není akt rasismu, ale projev dobrého vkusu

Sdílejte článek:

JITKA MOODY

moody-prikrylova8629960_0Skotsko a celé britské království má velký problém, tím je rasismus. Od dob kolonialismu a otroctví, kdy byl rasismus všudypřítomný až po dnešní dobu, kdy by se člověk měl omlouvat za rasismus když má právě příliš bílé zuby. Oproti rozšířenému názoru, angličtina zná pěknou řádku peprných nadávek, ale tou nejhorší, co vás někdo dnes může počastovat, je: „Ty rasisto!“

Funguje to jednoduše. Něco se ti nelíbí a je to tvůj subjektivní pocit? Jak prosté. Řekneš, že je ten druhý rasista a nikdo to nezkoumá. Rasista nemá právo na presumpci neviny. Nikdy a za žádných okolností se neříká „údajný rasista“. Rovnou rasista a z toho se nikdo nevykroutí.

Největší specialisté na ostrovech na orazítkování někoho rasistou jsou britská média. A jedno, jestli bulvární The Sun nebo veřejnoprávní BBC. Aktualizovaná definice rasismu tak asi zní: Jakýkoli projev nevole či kritiky vůči někomu jiné než bílé pleti. Ovšem na to, jak laxní a snadno uplatňovaná nálepka rasismu je, onen chudák rasista má být tvrdě, příkladně a veřejně potrestán.

Angličtina má jedno hezké přísloví: All is fair in love and war, tedy V lásce a ve válce je vše fér, vše povoleno. Nově tam patří i média. Cokoli média řeknou a napíší, je absolutně fér. I když to není ani trochu pravda.

Jeden konkrétní příklad je jen pár dní starý. Deset tisíc dětí školního věku na stadiónu Sparty na Letné ukázalo famózního sportovního ducha při podpoře domácích proti skotskému týmu Glasgow Rangers. Povzbuzovali, skandovali, dělali mexické vlny.

No a logicky, také bučeli na soupeře. To se prostě dělá. Vždy. Všude. Patří to k fotbalu, ať se to někomu líbí nebo ne.

Citlivé ucho právníka a aktivisty pákistánského původu Aamera Anwara v onom dětském bučení jednoznačně rozpoznalo rasistické bučení. Jaký je rozdíl mezi sportovním bučením, jaké angličtí fanoušci pravidelně provozují ve chvíli, kdy se hraje hymna soupeře, a rasistickým bučením, to vám ovšem nepovím. Ten rozdíl ovšem bude markantní, protože jakmile zlatíčko Aamer to rasistické bučení zmínil, zpětně si to uvědomili všichni. Trenér Rangers i britská média. Britští fanoušci a kdejaký ňouma na sociálních sítích.

Tisíce dětí na Letné prý bučely docela rasisticky. Fujky.

Prý že pražské děti bučely pokaždé, když se k míči dostal Glen Kamara a Kemar Roofe, oba hráči černé pleti. A proto to bylo rasistické. Ani jednu duchaplnou hlavičku na ostrovech nenapadlo, že mladé sparťanské publikum bučí právě na tyto dva nikoli proto, že jsou černí, ale protože jsou to hovada.

Kamara se při jarním zápase s pražskou Slávií v Glasgow předvedl jako lhář a násilník – psala jsem ZDE. Očividně lživě obvinil slávistického obránce Kúdelu z toho, že ho nazval zasranou opicí a po zápase ho zbaběle napadl pěstí. Při stejném zápase, kdy si Skotové u nás vysloužili přezdívku Glasgow Butchers, tedy řezníci z Glasgow, pak Roofe likvidačním zákrokem málem rozkopl lebku slávistickému brankáři. A ve včerejší BBC, když referovali o rasistickém Česku, psali o Kúdelově rasismu jako o jasné záležitosti, zatímco ke Kamarovu napadení Slávisty pak nezapomněli přidat slovo „údajné“.

V onom čtvrtečním zápase na Spartě čtvrt hodiny před koncem Kamara dostal za druhý brutální faul červenou kartu a dětský rasismus prý propukl naplno. Představte si, že mladí diváci nesouhlasně bučeli na neoblíbeného hráče soupeře, který po brutálním zákroku dostal červenou kartu. No kdo to kdy viděl? Viděno očima typického Brita ovšem červená karta byla nezasloužená a sudí ji ukázal Kamarovi čistě pro radost domácího publika. Třešnička na dortu pak byla, že vyloučený hráč se neodebral do šaten, jak káže zákon, ale v klidu se usadil na lavičce a zbytek hry sledoval odsud.

Ano, tak jako Skoty porazila na jaře Slávia, také ve čtvrtek na Letné dostali Rangers na frak a domů odjeli s prohrou 0:1. Pro Jezdce z Glasgow má angličtina moc pěkný výraz – losers, volně přeloženo břídilové. Hrají tvrdě za hranicí pravidel a jakmile prohrají, vytasí se s kartou rasismu. Podlé, hloupé, nicméně to funguje. Své o tom ví Kúdela, který dostal od UEFA stopku na 10 zápasů a přišel tak o EURO.

Jsem ráda, že vedení Sparty se tvrdě ohradilo vůči nařčení a vzkázalo na ostrovy, ať laskavě přestanou napadat české děti a vůbec si brát do huby Čechy a Českou republiku. Totéž pak ještě oznámí český ministr zahraničí britskému ambasadorovi, kterého si předvolal na pondělí. Celá smyšlená aféra tak nejspíš přeroste v diplomatickou roztržku s Británií.

Když už se tak stane, moc ráda bych Kulhánkovi navrhla, ať přidá Aamera Anwara na seznam nežádoucích osob ČR. Ještě před zápasem prskal v médiích, ať skotští fanoušci nejezdí do Prahy, prý že tam jsou samí rasisti, násilníci a šlo by jim o život. Až tak. A jen chvíli po zápase byl připravený s prohlášením pro média, že i české děti jsou rasisti, násilníci a celá naše krásná vlast toho plná.

Do Skotska bych ráda vzkázala: Naučte se vyhrávat a právě tak se naučte prohrávat. S tím druhým můžeme pomoci.

PS: Hledala jsem a nenašla záznam s vyloučením Kamary. Moc ráda bych si zpětně poslechla rasistické bučení, abych pro příště už věděla. Najdete-li někdo, prosím o link do komentářů. Díky JM

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (46 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x