![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Bourání komunistických mýtů: Socialismus vedl lidi k morálnějšímu jednání
BKM
Socialismus vedl lidi k morálnejšímu chování …
Uvedlo to až podle 71% respondentů průzkumu agentury FOCUS z dubna 2018 .
Fakta a vyvrácení mýtu
Socialismus, založený na institucionálním donucování lidí, byl ve své podstatě nemorální. Systematicky podněcoval lidi k nemorálnímu účelovému chování. Klíčovým důsledkem režimu na lidi byla jejich podřízenost politické moci. Svobodu nahradila vynucená poslušnost a strach lidí, které v nich komunistická moc systematicky vyvolávala.
Komunistická strana ovládla hospodářství, zpravodajské a bezpečnostní složky, školství, kulturu, média, vnucovala občanům její ideologii a trestala každý náznak odporu. Zároveň od lidí vyžadovala i explicitně deklarované ztotožnění se s režimem (například povinnou účastí na oslavách 1. května). Prostřednictvím represivních opatření, všudypřítomných očí a uší StB a cenzury komunisté vyvolávali strach. Socialistická společnost byla společností strachu, která vytlačila reálně občanské aktivity do ilegality (více v kapitole 1.3 Občanská společnost ). Důsledkem života lidí v strachu byl i jejich život ve lži a v přetvářce (dvojakosti života na veřejnosti a doma).
Socialismus zároveň v lidech vyvolával nenávist a závist. Nenávist komunisté živili politikou třídního konfliktu. Komunistický režim nazýval podnikatele třídními nepřáteli a rolníky kulaky a bral jim majetky. Tuto nespravedlnost zaobalili do cílů „sociální spravedlnosti“ a „rovnosti“. Závist vyplývala především z rozporu mezi deklarovaným rovnostářstvím a faktickým zvýhodňováním lidí, oddaných režimu, ať už byli členy komunistické strany nebo kádrově spolehlivými nestraníky. Socialismus nemohl vést lidi k morálnejšímu chování, jeho hierachická kádrová politika vedla k hluboké nespravedlnosti a diskriminaci, k sociální závisti na pracovištích, v možnostech životních drah, v možnostech vzdělání, pohybu, trávení volného času a relaxu.
Dodnes v určité míře přetrvávají v myšlení a řízení lidí negativní morální důsledky socialismu, potlačená osobní odpovědnost, neúcta k vlastnictví, smlouvám a jiným dohodám, korupce, spoléhání se na stát a kultura závislosti na něm, závist a nedůvěra k podnikání, individuálnímu úspěchu, zámožnosti podnikatele, k výhodám trhu či zisku.