![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Cifršpiónka ministryní financí
REBELANT
Jen se podívejme na průběh plnění státního rozpočtu za loňský rok. Už po únoru, kdy jsme o nějakém viru zaslechli jen něco z hodně vzdáleného východu, schodek 27,4 miliard. Pak přišla konečně spásná pandemie! Tomu se říká zásah v pravou chvíli. Následovalo velmi lehce prosazené navýšení schodku na 500 miliard Kč a konečně to pravé pohodové hospodaření. Z cizího. To snad musí přinášet… vrcholné vzrušení. Všichni okolnosti známe, není třeba zabíhat do podrobností.
.
Ale musím opět, jako ve své minulé úvaze, předložit jednoduchý propočet: Pokud by se 500 miliard nasměrovalo na ochranu ohrožených 2 milionů lidí, na každého by připadalo 250 tisíc Kč a na ostatních by si třeba ještě nenamutovaný virus vybil zuby, nebo tykadla či co to má. Ale to je jen soukromá laická spekulace. A navíc by tuto strategii musela prosadit alespoň Evropa, když ne celý svět, jenže pro odvážná rozhodnutí nejsou v dnešní době osobnosti, všechny ty současné trpí komplexem předběžné opatrnosti.
Ale zpět k naší nejvyšší účetní. Všechny přece musí fascinovat, s jakou, přímo akademickou, rozvahou a s laskavým shovívavým pochopením pro ty, co tomu nerozumějí, ale hlavně s bohorovným klidem vždy prezentuje zatraceně nepříznivou skladbu příjmů a výdajů. A účetnicky přesně vysvětluje, v čem ten, ne schodek, ale hluboký sešup, spočívá. Stejně tak, jako když nutnost deficitů prosazovala i v době vysoké konjunktury.
Teď se za koviďáka schová vše, kdejaké plýtvání, křivení ekonomiky, kontroverzní přesuny peněz. Ano, ty ztrácejí hodnotu, o to větší částky musí tedy být ve hře. O tržní ekonomice, například bez dotací, jsme asi měli mnozí dříve úplně jiné představy. A tak i letos plánovaně klopýtneme na cestě k Budelíp o dalších půl bilionu. Ale blíží se volby, už se těším na rouškovné č. 2.
A nakonec ty úplatky voličům a další dajboželehko vyhazované miliardy, vše dárky od našich potomků, paní vrchní účetní přesně zanese do položek, které by měly správně znít NEMÁ DÁTI/DAL.