22.2.2021
Kategorie: Společnost

Centrální moc

Sdílejte článek:

DAVID FORBELSKÝ

Poslední, co jsem v životě chtěl, je žít v zajímavých časech. A jako na potvoru se mi to daří podruhé. Kulisy i rozložení lidí se malinko změnily, ale základ sporu je stejný. Zhroutila se centrální moc všemocné a nikým moc nekontrolované vlády.

A jen zírám, co se vyrojilo lidí, kteří až dosud verbálně zpochybňovali smysluplnost centrálního plánování a nakládání s omezenými zdroji.

Pro kroky vlády měli jen výsměch a remcání. A teď mávnutím kouzelného proutku, byla naše vláda a její nouzový stav skoro jako vedoucí úloha strany. Sice stála za hovno, ale nějaké jistoty dávala a je nesmysl to měnit. Už zase slyším:

„Lidi jsou debilní a nebudou se svobodou umět naložit.“

Lidi, kteří vysloví tuto větu, řadím do jimi zmíněné kategorie.

Protože svoboda není o tom, že JÁ vím, jak by lidé měli žít, a kdo nežije podle mých představ, je buď blbý, nebo rovnou nebezpečný.

Takže místo toho, aby se ptali, co všechno se během nouzového stavu povedlo zařídit, a podle toho, že jsme morovou jámou Evropy, se toho asi moc zařídit nepovedlo, se pláče, že končí jistota a bezpečí.

Ale to mnoha lidem nebrání být vyděšen z toho, že vláda bude smět nadále nakupovat bez výběrových řízení, nebo nařizovat nucené práce.

O moc víc z nouzového stavu tato vláda nevyužila.

Neposílila nemocniční zařízení, ani hygieny, o nějakém plánu testování se začalo mluvit asi předevčírem, o vakcinační strategii jste naposledy slyšeli kdy? Týden leží ve skladech nová vakcína, a i přes neskutečně posílené pravomoci, jsou pomalu jedinými oočkovanými členové vlády, úředníci a jejich známí.

Nová situace položí větší zodpovědnost na samosprávy krajů a obcí.

Já věřím, že se ukáže, podobně jako se to ukázalo v případě vlády, kdo je dobrým hejtmanem a starostou, a kdo tam je jen proto, aby se dostal k veřejným zakázkám.

Vidím v tom velkou šanci pro decentralizaci, která mimo jiné umožní i to, že pokud některý starosta nezvládne současnou situaci nějak řešit, je mnohem snazší za ním zajít a nabídnout mu pomoc, nebo v nejhorším se odstěhovat z jím řízeného města.

Já osobně v tom vidím velkou šanci na jakousi „kantonizaci“ veřejné správy, pokud by se nižším celkům dala i možnost spravovat daně, by to téměř dokonalé.

Ale když tak čtu vyjádření lidí, a to i těch, kterých jsem si vážil pro jejich svobodomyslnost a pravicové názory, obávám se, že zvítězí opět volání po pevné ruce centrálního protektora.

Už jen proto, že se za něj dá schovat i vlastní neschopnost v případě neúspěchu.

Vždy je snazší říct, že mi diktátor něco pokazil než přiznat chybu, nevědomost, či neúspěch a hodit to na (třeba) Babiše, než se pokusit něco na sobě zlepšit.

A to je škoda, už jednou jsme slibně nastoupenou cestu utopili v mlze centrálního plánování, a obávám se, že k tomu dojde zase, jen nyní bez té chvilky opojení z možnosti řídit si své věci sám. A ne, fakt mi nejde o to, aby se otevřely hospody.

  • David Forby Forbelský, FCB
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x