10.2.2021
Kategorie: Společnost

Hysterická scéna s revizorem

Sdílejte článek:

JIŘÍ ŽÁK

Dneska jsem ztropil hysterickou scénu v MHD Brno, když jsem jel ze zastávky Hlavní nádraží šalinou č. 8 na zastávku Vojtova. Na Hlavním nádraží jsem nastoupil s tím, že jsem si z kapsy vytáhl svou platební kartu, kterou jsem platil jízdné i při cestě z ordinace do centra.


Jenomže po přiložení nic nepíplo a karta se z nějakého důvodu tentokrát nenačetla. Napadlo mě tady zkusit ještě jinou platební kartu. Zatímco jsem sahal do své ramenní taštičky pro druhou kartu, tak si odcvakl papírovou jízdenku jiný cestující. Již se zavíraly dveře od šaliny a já vytáhl svou druhou platební kartu a přiložil jsem ji k terminálu (resp. validátoru, jak jej DPMB nazývá), jenomže jsem si všiml, že tento terminál či validátor je zablokován z důvodu revizorské kontroly.

To bylo opravdu pár vteřin po mém nástupu a zavření dveří. Hned za svými zády jsem již cítil přítomnost stojícího revizora, který nastoupil do soupravy hned za mnou, samozřejmě revizor se prokázal ihned po zavření dveří průkazem a zahájil kontrolu a začal mnou.

Já jsem v tu chvíli pokrčil rameny, protože jsem ani nestihl mít příležitost vyzkoušet druhou kartu a ověřit si tak, zdali to nebylo náhodou spíše jejich terminálem, což vím, že se občas stává.

Pan revizor otočil svou pozornost výhradně ke mě. Viděl, jak zkouším přiložit kartu (byť už druhou), ale už to samozřejmě nebralo kvůli elektronickému blokování kvůli revizorům. Revizor – takový hromotluk to byl – přesně pro svou práci stvořený. Arogantně mi poměrně hrubým hlasem řekl, že je to zablokované, že už mi to nepůjde a začal mě řešit, že mám vědět, že si mám jízdenku označit resp. koupit ihned po nástupu. O což jsem se ale snažil. Řekl jsem mu, že mi to nechtělo tu mou první kartu vzít, tak jsem chtěl hned zkusit druhou a zaplatit. Pán revizor na mě ovšem vyštěkl, jak na nějakého póvla, co chce okrást dopravní podnik, že “TO NENÍ MŮJ PROBLÉM, ŽE VÁM NEJEDE KARTA!”.

Dneska mě od rána někteří lidé chtěli prudit, tak jsem nebyl zrovna v andělské náladě. Tak jsem ho požádal, aby se mnou nejednal takto arogantně, že ta má karta ještě před chvíli jela, když jsem nastupoval na Vojtové směrem na Hlavní nádraží. Revizor na mě ale dál jak na hulváta, co nechtěl zaplatit. Tak jsem mu řekl dál, ať si kartu přejede a zjistí, že s ní byla před pár desítkami minut placena jízda. Znovu jsem opakoval, že je podle mě problém s jejich terminálem a ne z mou kartou, ať odblokuje ten termínál a společně zkusíme všechny karty, které jsem u sebe měl (4 platební karty) a on opakoval, že jsem kartu měl mít nachystanou a není jeho problém, že mi nejede. To už mě fakt nasral. Revizor si trval na svém. Kartu si teda nakonec projel systémem (kupodivu fungovala po přložení k jejich mobilu a objevilo se mu tam, že jsem kartou opravdu normálně platil na cestě z Vojtové. Takže jeho tvrzení, že není jeho problém, že mi NEFUNGUJE karta se ukázalo jako fabulace – tedy vykonstruované tvrzení s cílem prokázat domnělou správnost vlastního názoru. Zmetek !

Řekl jsem, že to je zajímavé, že karta funguje. V momentě, kdy už jsem si myslel, že mě tam snad násilím zadrží kvůli mé dočasné nepříčetnosti z nasrání, si tohodle hromotluka revizora naštěstí zavolal do přední části soupravy jeho kolega (asi tam byl větší průser, než veterinář s plnou kapsou platebních karet, ale bohužel nefunkčním terminálem Dopravního podniku,. a tak nade mnou mávl rukou s tím, že až to odblokuje, tak si tu kartu mám normálně pípnout. Já jsem mu řekl, že si to na tomto terminálu nepípnu, protože ten terminál pravděpodobně nefunguje.

Nic. Odešel. Po chvíli se terminály vzbudily. Přešel jsem proto k druhému terminálu ve voze a tam už to tu stejnou kartu vzalo okamžitě bez problému. Dokonce s tím, že se označilo “vystoupení”, takže jízdu jsem měl i zaplacenou, zřejmě stále z předchozí cesty.

Tak jsem šel za tímto revizorem do přední části vozu, kde řešili nějakého jiného – pravděpodobně skutečného kriminálníka, ale taky to mohl být jen nějaký chudák “kterému nefungovala karta”. Pana revizora jsem nahlas požádal, aby se mě okamžitě omluvil, že takové jednání nebudu trpět, protože ten terminál, za který mě chtěl řešit, opravdu nebyl funkční – ať si ho jde zkontrolovat a zprovoznit a jízdu jsem si označil až u druhého terminálu. A že teda není můj problém, že mám karty funkční, ale jim nefunguje terminál. Do prdele revizor DPMB musí přeci vědět, že pokud je překážka na straně dopravce v označení jízdenky, nemůže cestujícího řešit jako hřešitele a černého pasažéra.

Mě na celé věci vadí především to gestapáctví, kdy revizoři přistupují k lidem, kteří potřebují výjimečně využít služeb MHD, automaticky jako k nějakým hajzlům, co záměrně jezdí na černo a snad záměrně platí kartou až 5 vteřin po zavření dveří.

Já si jen tak říkám, že mi třeba může karta před označením jízdy i omylem upadnout a než ji zvednu, tak revizoři už blokují terminály a jste v řiti a máte na krku pokutu okolo litru. Stejně tak vám opravdu z nějakého důvodu nemusí terminál kartu vzít. Z lidského pohledu byste měli dostat možnost a dostat čas na to, abyste vyzkoušeli ještě i jinou kartu. Tohle jsou ale hnusné gestapácké metody, což se sice snaží vyfiltrovat ty vychytrálky a zloděje, co podvádí při jízdě neustále a na revizory to zkouší. Ale nemůžou si apriory takto otevírat hubu na každého i normální slušné lidi, o kterých si revizor jen myslí, že jsou nějací kriminálníci a chtějí dopravní podnik okrást.

Pomyslel jsem si, kdyby tam byl nějaký můj klient, který by mě poznal a viděl mě z dálky, jak mě řeší revizor, tak si může pomyslet, že doktor – krásná ordinace a musí jezdit na černo. Přitom situace byla úplně jiná. I proto jsem mluvil s revizorem velmi hlasitě. Někdo by řekl, že jsem na něj i řval. Ale pořád je to slušnější, než se někoho snažit okrást o tisícovku za neoprávněnou pokutu vykonstruovanou situací.

Kurde tak jsem si řekl, že jsem do té šaliny dneska vůbec lezl, měl jsem jet normálně autem, protože MHD už jezdím jen z nouze nejvyšší. Tyhlety incidenty se mi v autě nestanou. A tenhle incident mě jen utvrdil v tom, že auto nebo motorka je lepší dopravní prostředek, protože tam nenarazíte na gestapo Dopravního podniku města Brna.

V době, kdy mají dopravní podniky obrovské ztráty si tímhle jednáním revizorů svoje zákazníky zpět DPMB opravdu nezíská.

A co myslíte? Omluvil se mi revizor za své nelidské a arogantní jednání? Ne… bylo to něco ve stylu… “Ok, Ok, máte pravdu, jděte pryč…”

Je hodně věcí co si nechám od druhých líbit, ale jednu věc si nikdy opravdu líbit nenechám a to je situace, kdy mě z něčeho neprávem obviňuje a nepřipouští názor druhé strany.

NEDEJTE SE, pokud jste přesvědčeni, že jste v právu a když s vámi chce někdo nějak vyběhnout (slušně řečeno). Jinak jim tohle bude procházet pořád.

 

  • MVDr. Jiří Žák, fb
Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (34 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x