7.1.2021
Kategorie: Kultura a tipy

Neobvyklé finanční pojmy – Zpětný leasing

Sdílejte článek:

Potřebujete peníze, ale na běžnou půjčku nebo hypotéku nedosáhnete? V tomto článku vám představíme další možnost jak relativně rychle a spolehlivě získat peníze. Zaměříme se na zpětný leasing, neboli zpětný prodej nemovitosti.

Zpětný leasing je v česku poměrně nerozšířenou alternativou k běžným půjčkám. Zpětný odkup je možný pro ty, co se nachází ve finanční tísni nebo jen potřebují větší částku peněz, kterou ale aktuálně nedisponují. Často se tak používá jako úvěr pro začínající podnikatele. Musíte však být majitelem nemovitosti, dopravního prostředku nebo stroje.

Jak se liší od běžného leasingu?

Zpětný leasing je velmi podobný běžnému leasingu, který znáte ve spojitosti s koupí automobilu. Nemusí se však vztahovat jen na automobily. Rozdíl je také v tom, že nájemce věci je zároveň jejím původním vlastníkem, tedy dodavatelem. Ve své podstatě však probíhá vše velmi podobně.

Jak zpětný leasing probíhá

Máte-li k dispozici majetek určité hodnoty (např. nemovitost nebo dopravní prostředek), najděte si společnost, která nabízí vratný odkup. Ta stanoví hodnotu nabízené věci a nabídne vám odpovídající částku a výše měsíčních splátek. Po podepsání smlouvy se společnost stává vlastníkem věci a vy jste jejím nájemcem. V momentě, kdy leasing splatíte však pronajatá věc přechází zpět do vašeho vlastnictví. Díky takové „zástavě“ je pak možné získat i nebankovní půjčku bez registru třeba v případě, když máte sem tam nějaký škraloup.

Jaké jsou výhody zpětného odkupu?

Hlavní výhodou je to, že získáte poměrně rychle potřebné finance a zároveň se nemusíte svého majetku vzdát. Další velkou výhodou je jednoznačně jednoduchost celého procesu. Zatímco v případě půjčky či hypotéky může být proces schvalování zdlouhavý – než si vyberete tu nejvýhodnější hypotéku přes srovnání hypoték u hypoteční kalkulačky, dodáte všechny dokumenty, banka vás schválí apod. Zpětný leasing bývá vyřízen klidně do dvou dní. Jako výhodu můžeme také uvést ochranu majetku před exekucemi nebo věřiteli. Jelikož vám majetek oficiálně nepatří, nemůže vám ho nikdo vzít nebo zabavit, případně se jedná o velmi složitý proces. Také není potřeba mít ručitele. Podnikatelé navíc mohou uplatnit daňové úlevy jako při běžném leasingu. Úroky bývají také výhodnější než u běžné půjčky.

Jsou i nějaké něvýhody?

Nevýhodou je odhad ceny majetku. Nabízíte-li například k odkoupení automobil, nikdo vám za něj nenabídne cenu, za kterou jste ho kupovali, nýbrž cenu podle aktuálního stavu. Vlastníci starších automobilů proto u leasingových společností pravděpodobně nepochodí. Zpětný odkup může být nákladnější než půjčka se zástavou. Pamatujte také, že po dobu splácení vám majetek nepatří a jste pouze jeho nájemcem.

Pro koho je leasing vhodný

Zpětný leasing je možnost pro lidi, kteří nedostanou půjčku od banky, případně nebankovní společnosti. Ideální řešení v případě, pokud máte k dispozici majetek odpovídající hodnoty. Zpětný odkup je vhodný také pro lidi ve finanční tísni, kteří by mohli o majetek přijít v exekuci nebo kvůli jiným finančním závazkům. 

Autor: Petra Černinská

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x