6.1.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Víte kdo teď velí nejelitnější složce NATO?

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL 

vylicilV roce 2014, se se vedoucí představitelé států NATO, poněkud otřeseni z ruské „operace Krym”, setkali ve Walesu. Tam  se dohodli na vytvoření sil velmi rychlé reakce NATO. Tak zvaných Very High Readiness Joint Task Forces. Že každý z nich dá k dispozici to nejlepší, co doma má a vytvoří tak společnou brigádu pozemního vojska o síle asi 5000 mužů, podporovanou dalšími leteckými, námořními a speciálními silami.  Jednotku, která bude v neustálé pohotovosti, připravená zasáhnout v řádu hodin.

Jak řekli, tak učinili. Vybrali doma elitní jednotky a určili jim harmonogram, jak se budou střídat v pohotovosti pro VJTF NATO. Podle hesla, každý chvilku, tahá pilku. Protože nikdo nemůže být na plných počtech s naloženými zásobami a zakleknutý v blocích, připravený na písknutí vyrazit, jaksi neustále.

U nás bylo, pro rok 2020, těmto silám vyčleněno 1000 vojáků Armády české republiky. Nešlo o nic formálního. Velení NATO jejich schopnosti opakovaně prověřovalo a testovalo v rámci rozsáhlých cvičení. To poslední se uskutečnilo zcela nedávno, na konci loňského roku. Ve dnech 1. až 11. listopadu (Brilliant Jump 2020), v jehož rámci se vojáci 71. mechanizovaného praporu nacvičovali aktivaci a přesun do vojenských výcvikových prostorů v Litvě.

 Jde tedy o ty nepřipravenější a nejvycvičenější jednotky, které jsou v NATO k dispozici. V jejich velení se střídají příslušníci států NATO. A tak tomu bylo i teď, před pár dny. Vrcholnou pozici tu k 1.1.2021 převzalo od Poláků – Turecko.

Ano, Turecko. Dnes už v praxi islamistický stát, nepokrytě ohrožující své sousedy. O loňském „uprchlickém kočkování” s Řeckem bylo asi napsáno dost. Stejně jako o turecké asertivitě v okolí Kypru. O něco méně se mluví o územních požadavcích na sousední Bulharsko. Kterému, před pár lety, adresoval turecký politik Semir Yalcin tato vlídná slova: „Kde se mluví turecky, to je pro nás součást naší vlasti.” Měl tím zjevně na mysli tureckou menšinu v Bulharsku.

Podíváme-li se na mapu někdejší Osmanské říše, o jejíž obnovu současné Turecko docela nepokrytě usiluje, neuvidíme celý rozsah hrozby. Ano, Turci tehdy vlastnili Balkán a ohrožovali Vídeň. Ale západ Evropy si žil vcelku v klidu. Dnes je tam ovšem situace zcela jiná.

Podle  zprávy Gatestone institutu ovládá Turecko jen v Německu přes 900 mešit. A turecký president, Recep Tayipp Erdogan, říká svým západním partnerům, majícím tu smůlu, že na jejich území sídlí turecká menšina, slova víc než zlověstná: „Minarety jsou naše bajonety, kopule naše přílby, mešity naše kasárny a věřící naši vojáci.”

A tahle země teď velí elitním silám velmi rychlé reakce paktu, který nás chrání….. Také máte takový pocit sucha a bezpečí?

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (37 votes, average: 4,68 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x