27.12.2020
Kategorie: Doporučujeme, Politika

Zeman už by volby nevyhrál

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

KULHAVÝKe každoročním vánočním svátkům patří i projev prezidenta. Ani letošek nebyl výjimkou. Bohužel letošní slova prezidenta státu lze považovat za nejslabší, který jsme mohli od dob Václava Havla slyšet. Možná to zní tvrdě, nicméně je tomu tak.

Miloš Zeman je prezidentem druhé volební období a v přímém klání porazil akademika Jiřího Drahoše. Ve chvíli, kdy se do druhého kola dostal zástupce liberálů Drahoš, bylo jasné, že to bude souboj dvou soupeřů, mezi kterými si vybrat nebude jednoduché. Především nominace všech kandidátů do prvního kola byl tristní. Až na pány Zemana, Hynka a Hanniga šlo o samé eurounijní přisluhovače, takže bylo vcelku jasné, že se do finále dostane Zeman a někdo ze zbytku. Přičemž právě loutka Drahoš měla největší šance. Souboj byl velmi těsný a Miloš Zeman i přes drsnou mediální kampaň vedenou proti své osobě zvítězil. Je třeba si uvědomit, že proti nynější době byl ještě v relativně dobré kondici a zastával poněkud jiné názory, než je tomu nyní. Je velmi pravděpodobné, že nyní už by byl outsiderem, přestože to je v porovnání s Drahošem dost těžko představitelné.

Letošní projev se nesl v duchu doby covidové a propagace očkování. To bylo pravděpodobně ústřední téma, přičemž hlava státu naprosto ignorovala reálnou situaci kolem stávajících komplikací s průvodními jevy vakcinace. Zeman se tak přidal k propagátorům celoplošného očkování a svou podporou vlády v oblasti opatření v podobě uzavírání ekonomiky a (ne)zvládání situace ukázal na ztrátu smyslu pro realitu. Ostatně v tom pokračoval i při zmínce o radosti z ochoty vlády zadlužit se. Jakoby Babišovi a spol. nezbývalo nic jiného. Zeman už tyto dluhy platit nebude, takže ho asi moc netrápí. Pochvala, která zazněla ve spojení se ,,zachráncem“ jarní části ,,epidemie“ Romanem Prymulou, opět ukázala na absenci morálky. Totální ignorace afér, v nichž měsíční exministr zdravotnictví hraje hlavní roli, lze považovat zároveň za projev naprosté arogance. Poděkování zdravotníkům už bylo pouhé klišé, které zapadnulo do proslovu. Jistě je jejich práce náročná a v případu sester a pomocného personálu nijak královsky placená, nelze však zapomenout na to, že s výjimkou covidu jsou všechna ostatní onemocnění a taktéž plánované lékařské zákroky odsunuty na vedlejší kolej. Připomněl švédský model vyrovnávání se s krizí a zde opět zablafoval. V této severské zemi totiž v průměru v roce 2018 zamřelo denně 252 lidí, 2019 243 lidí a letos k 5.říjnu 256 lidí, tedy o pouhé 4 lidi více než před dvěma roky.

Dalším hřebem bylo prohlášení o tom, že se coronakrize dotknula pouze služeb. Jde o výsměch všem restauratérům, hoteliérů, majitelům cestovních kanceláří, kadeřníkům, provozovatelům fitcenter, sportovcům, řadě obchodníků, částečně umělecké sféře. Miloš Zeman asi také netuší, že stavebnictví stojí částečně na zahraničních dělnících, kteří se museli vrátit do svých domovských zemí. Propadla se výroba automobilů, na kterou navazuje mnoho společností, změnila se ekonomická síla velké části obyvatelstva, z něhož vysoké procento skončilo na pracovních úřadech. Výjimkou jsou státní úředníci, k nimž prezident a politici patří. Těch se covid dotknul podstatně méně, byť i mnoho z nich díky zavřeným školám řešilo určité komplikace

Zvláštní pozornost je třeba věnovat jeho zmínce o podnikatelích. Přestože tito představitelé střední vrstvy nesou dopady vládních opatření nejvíce, snad jen s výjimkou samoživitelek, Zeman je víceméně vynechal s tím, že je odkázal na bankovní úvěry. Není jasné, zda li prezident někdy požadoval po bance úvěr, možná snad když řešil problémy kolem Lidového domu, nebo když se účastnil prodeje nějakého bankovního domu, ale evidentně nezná realitu. Získat firemní půjčku je totiž i v této době téměř nemožné nebo neskutečně složité, schvalování se táhne a v registru bank se jako nežádoucí můžete ocitnout snadno a tak, aniž byste o tom věděli. To i přesto, že máte dosud prosperující firmu. Takže operovat ve vánočním projevu s půjčkami do podnikatelského sektoru lze považovat přinejmenším za drzost.

Prezident se nezapomněl zmínit o opozici. V podstatě může být rád, že je tak neschopná, jak je. Vždy se najde někdo, kdo vládu podpoří, ať jde o cokoliv. Přestože je vláda menšinová, dosud prosadila téměř vše, co chtěla, někdy i s pomocí Miloše Zemana. Jistě, opoziční strany často Miloše Zemana i jeho souputníka Andreje Babiše kritizují, nicméně dosud nedosáhly ničeho, čím by je dokázaly přibrzdit. Naopak přihlížejí dotačním podvodům předsedy vlády, množství vyhraných hospodářských soutěží firmami spřízněnými s Agrofertem a nesmyslně předraženým nákupům zdravotnické materiálu. Ano, naše opozice pracuje skutečně alibisticky a špatně, ježe za to musí být Zeman vděčný. Nevynechall ani na Bakalou vyplácené publicisty. Jmenoval ty, u kterých lze skutečně o nestrannosti a kvalitách polemizovat, nicméně to by mělo zůstat na úrovni osobní zášti.

Celkově lze tedy říct, že projev prezidenta byl tentokrát tím nejslabším ze všech jeho dosavadních. Může li za to ztráta formy, stáří či zdravotní problémy, to netušíme. Jisté je že změny v uvažování Miloše Zemana jsou patrné.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 4,13 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x