24.12.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Kolik Vánoc nám ještě zbývá?

Sdílejte článek:

SLOVANKA

V mnoha zemích světa je dnes trestné veřejně slavit vánoce, tedy třeba zvenčí si vyzdobit dům či ozdobit stromek, nemuslimové tak musí svátky slavit doma, jen v kruhu nejbližší rodiny, víceméně tajně. V některých islámských zemích je trestné i to, když například muslimský soused popřeje tomu křesťanskému k vánočním svátkům. To je u muslimů neakceptovatelné. Jsou zde však i země, kde se nesmí slavit Vánoce vůbec, tedy ani doma; za vyzrazenou tajnou oslavu pak hrozí vězení.

Ovšem k hrozbám ohněm pekelným těm muslimům, kteří by někomu přáli veselé Vánoce, se uchylují také imámové v islamizovaných – zatím neislámských – zemích. O případu z Německa, kde takto hovořil údajně umírněný, plně integrovaný imám, jsem psala zde.

Dalším takovým případem je jistý australský imám. Nassim Abdi je kazatelem v západní oblasti Sydney, přičemž jeho mešita je financována Saúdskou Arábií. Ahlus Sunnah Wal Jamaah je sdružení, které říká, že je hříchem, když ženy ukazují své uši na veřejnosti a hříšné je například také to, když muslimské děti poslouchají hudbu v autě nebo tančí.

Tento imám nabádá muslimy k tomu, aby nepřáli křesťanům k Vánocům, neboť by tím zhřešili. „Raději bych byl vzkříšen v den soudu, s tím, že jsem udělal několik set milionů lidí nespokojených se mnou, protože odmítám říci „Veselé Vánoce“, než abych byl předveden před Alláha a musel mu vysvětlovat, proč jsem blahopřál křesťanovi, který uctívá Ježíše jako pána,“ řekl.

Vánoce je ovšem v některých zemích zakázáno slavit dokonce i křesťanům. Například v Bruneji nebo Somálsku hrozí za oslavu Vánoc pětileté vězení. Vánoce vadí i muslimům v Evropě, není snad dne, aby nebyl v některé z islamizovaných zemí pokácen, zapálen či jinak poškozen vánoční stromek, vystavený na veřejnosti. Nedávno jsem zde za vše uvedla příklady ze Švédska nebo Francie. V mnoha evropských islamizovaných zemích už některá města raději od nápadnější vánoční výzdoby ustupují.

S tím, jak se postupně země islamizují je jasné, že Vánoce budou časem tajně slavenými svátky. Také v současné době prosazovaná ideologie je zaměřena na likvidaci veškerých tradic, k nimž patří i Vánoce. Zatímco na jaře se o ramadánu dělaly napříč Evropou muslimům ústupky, Velikonoce i Vánoce jsou letos ve znamení restrikcí. A to ve většině evropských zemí.

Zatím si ale Vánoce zrušit nedovolí. Vše se bude dít plíživě a tak, aby se postupnému rušení tradic uvolila většina.

Proto si svátky užijte tak, jak bylo vždy zvykem, alespoň na těch pár dnů zapomeňte na to, co se nyní ve světě ve jménu „Velkého restartu“ děje.

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (37 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x