6.8.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Prague Pride 2020: Buďme fér i hrdí a nechme manželství muži a ženě

Sdílejte článek:

PETR MACHOVSKÝ

O čem jiném má člověk psát svůj blog v týdnu, kdy probíhá Prague pride? A tak i já přispěji svou troškou do mlýna. Nedá se nic dělat. 

Jak jsem četl, tak letošní ročník se odehrává bez závěrečného pochodu městem, který byl trnem v oku nejenom některým členům LGBT komunity. Nebudu tvrdit, jako tak činí každý správný liberální politik, že mám spoustu přátel mezi homosexuály a lesbami. Ale samozřejmě jsem se ve svých letech s mnoha z nich setkal a musím říci, že většina z nich nebyla z těchto pochodů hrdosti nijak nadšena. Když už jsem tedy na toto téma zapředl rozhovor.

Jejich argument byl dost podobný: Proč bych měl veřejně vyjadřovat hrdost nad svou sexualitou? To je přece věc, kterou nemohu ovlivnit. Vy heterosexuálové to snad děláte? Pochodujete ulicemi a dáváte na odiv své sexuální preference? Zároveň nechápali (ne všichni, samozřejmě), jak a proč by někdo měl bojovat za jejich práva tímto způsobem? Obzvlášť, když se necítili na svých právech nijak kráceni. A to je, myslím, důležitá poznámka.

Ústava České republiky zajišťuje stejná práva všem občanům naší země. Bez ohledu na jejich sexuální orientaci, politické preference i náboženské cítění. A o to jediné by mělo v případě menšin jít.

Jak jsem si ale všiml, tak letos je součástí Prague Pride i petice s požadavkem na manželství pro všechny. A to je dle mého hlavní kámen úrazu. Vsadím se, že 99% z nás nechává naprosto chladými, co lidé s odlišnou sexuální orientací dělají či nedělají ve své ložnici. Jejich profesní odbornost, charakter, smysl pro humor, poctivost, slušnost a další věci to nijak neovlivňuje.

Jenže ono opravdu neexistuje nic jako právo na manželství pro všechny. Od začátku je tento institut určen pro muže a ženu. Nakonec to vyplývá i ze samotného názvu slova.

Nikdo nebrání homosexuálům, aby se měli rádi a žili spolu ve stejné domácnosti, případně uzavřeli z moci úřední společný svazek. Jen prostě není možné jej nazývat manželstvím. Každé slovo má svůj význam a změnou těchto významů se k větší toleranci a lepší budoucnosti vážně nedobereme. Pro někoho slovíčkaření, pro mě zásadní věc. A jsem si jistý, že nejenom pro mě. Opravdu nespatřuji nic férového na tom, že budme v rámci jakéhosi pochybného pokroku měnit význam slov. (narážím samozřejmě na aktivitu Jsme fér)

Petice za manželství pro všechny není jediným problémem, který já s letošním Prague Pride mám. Šokovali mě rovněž, že v době koronakrize, se pražský magistrát rozhodl na tuto oslavu jinakosti věnovat 1 000 000 korun. A to v době, kdy peníze opravdu nejsou nikde a plánuje se mimo jiné zdražení MHD a parkování. Pokud chce někdo pořádat mejdan, ať si ho zaplatí, proč bych na něj měl přispívat já? Stejně tak příliš nechápu, proč by se musela vyvěšovat duhová vlajka na radnici? Jaký signal má takový akt vyslat?

A na závěr ještě snad jedna věc. Jedním z hlavních sponzorů letošní Prague Pride je společnost Vodafone. Dokonce jsem na stránkách Prague Pride viděl, že si kvůli tomu mobilní operátor přebarvil na „duhovo“ své logo. Fajn. Ale pokud opravdu chtějí nadnárodní korporace bojovat za práva LGBT menšiny, proč tímto způsobem a proč u nás? Vodafone působí i v Africe a Asii. Pokud myslí svůj boj za práva menšin vážně, proč nesoustředí své aktivity v tomto směru právě tam? Při vší úctě si nemyslím, že tolerance v těchto zeměpisných šířkách se přibližuje té naší. Ještě bych snad dodal, že příliš aktivismu nadnárodním korporacím i jedincům škodí. Příliš totiž připomíná svazácké nadšení z dob budovatelských.

Na úplný závěr bych chtěl naše aktivisty požádat o jednu laskavost: Nesnažte se, prosím, tvrdit, že být fér znamená souhlasit s manželstvím dvou osob stejného pohlaví. To apriori znamená, že mě považujete za nefér člověk. A ačkoli nejsem nijak vztahovačný, tohle prostě není dobrý začátek diskuze.

Zdroje:

Redakce
Sledujte PP

Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (26 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...

Adblock Detected

Velká část našeho provozu je hrazena primárně z reklam, prosíme, zvažte vypnutí ad-blocku. Děkujeme.

Refresh Page
x