8.7.2024
Kategorie: Ekonomika

42 milionů korun za dva drony? I to je možné v naší armádě

Sdílejte článek:

JANA MARKOVÁ

A přesně tato armáda chce uzavírat miliardové zakázky na stíhačky, které jsou už teď dobré jen na díly a těch průšvihů mají na kontě mraky, na tanky, na obrněnce, na soustu takových dronů. A to je jen to, o čem víme. Podle mne je to zlomek toho, co se skrývá za oponou IT, poradenství, školení, vedení sociálních sítí.

Nutno dodat, že toto nemá na triku Jana Černochová, ale minulý ministr Lubomír Metnar. Asi že neměl ty stíhačky. Vtip této zakázky spočíval v tom, že Vojenský technický ústav zakoupil ke zkoumání a armádnímu užití DVA komerční čínské!!!, ano skutečně komerční a skutečně čínské drony za cenu kolem 80 000,- Vážku A (Mavic 2 Enterprise DUAL) a 200 000,- Vážku (B Matrice 210 V2).

Proč se ministerstvo rozhodlo zcela nesmyslně „militarizovat“ komerční drony z Číny, když NATO nedovoluje čínské prostředky používat, je záhadou. Nebo ne? Nebo se jen potřebovalo nalít mimo rozpočet do VTU pár desítek milionů na provoz a platy? A všimné? A víte jak to bývalý ministr omluvil? Že prý ministr nedohlédne na vše, protože v resortu se podepíší ročně desítky tisíc takových zakázek. Chápete to? To je hodně strašidelné. Takhle se vyhazují peníze v době, kdy vy máte platit i za vodu kterou pijete z vlastní studny desetitisíce za její pořízení a brzy zřejmě i za vzduch, který dýcháte. Protože emisní povolenky….

Navíc to celé bylo totální fiasko, protože Vážka B v armádě ani nevlétla, když se ústavu nepodařilo splnit podmínky smlouvy a dron neprošel opakovaně vojskovými zkouškami. Vážka A si zalétala alespoň s ostatními drony v Hřensku, což je za 42 milionů slušný výkon.

A já se ptám. Kdy už tady konečně zavedeme odpovědnost politiků za svoje činy, včetně jejich okamžité odvolatelnosti? Asi nikdy že? Protože vy všichni máte holky a kluci másla na hlavě tolik, že by všechen světový mléčný skot zíral. Bude opozice požadovat něco takového? Bude ANO vyšetřovat pochybení svého ministra, který se aktuálně vyhřívá v poslanecké lavici opět za naše daně? Za ty daně, o které nás okradou i na vodě pro kojence? Ozve se někdo? Nebo se bojíte, že byste za rok, až Andy vyhraje volby nebyli přizváni do koalice? Aha, že?

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (24 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)