Už proto že Harry sice navštěvoval prestižní školy, ale nejspíš na něm nezanechaly hluboké stopy. Raději se po škole vydal do Austrálie, kde pracoval s dobytkem, a do Afriky, kde si našel práci v sirotčinci. Nejvíc si přál být vojákem a absolvoval proto královskou vojenskou akademii. Jenže to, co si přál, totiž nasazení v boji, bylo pro člena královské rodiny nemožné. Nakonec si vydupal nasazení v Afghánistánu, ale protože média ho brzy odhalila, byl po 77 dnech z bojů stažen. Pro Harryho proto byla Meghan, plná života, plánů a touhy zúročovat své vzdělání i zkušenosti, konečně člověk, po jehož boku si nepřipadal jako k nudě odsouzený rodinný outsider. Je celkem zřejmé, kdo má v páru hlavní slovo. Pokud ale Harrymu vyhovuje být tak trochu pod pantoflem, je to jeho volba. Jenže právě Meghanin temperament, rozhodnost a snaha vybojovat si jistou nezávislost na palácovém životním stylu, začaly být brzy královské rodině a suitě v Buckinghamském paláci trnem v oku. A tak začal mazec, který trvá dodnes.

Zhrzený náhradník prodává své bolístky
ELA NOVÁKOVÁ
Princ Harry, vévoda ze Sussexu, se již delší čas stará o to, aby britská královská rodina byla vidět na stránkách bulvárního tisku po celém světě. Veřejnost to hodně dává za vinu jeho americké manželce Meghan, jenže Harry byl potížista od útlého mládí. Teď je mu osmatřicet a rozhodl se své vztahy s rodinou uspořádat vzpomínkovou knihou.
Harry a Meghan se rozhodli žít mimo královský dvůr údajně proto, že Meghan nikdo neměl rád. Pomlouvali ji kvůli její afroamerické krvi, kvůli tomu, že už jednou byla vdaná, že se živila jako herečka. O tom všem promluvil pár veřejně. Nejprve je vyzpovídala v Americe asi nejslavnější moderátorka všech talk show Oprah Winfreyová, pak o nich Netflix natočil s jejich souhlasem minisérii. Z pohledu královské rodiny je samozřejmě takové chování skandální, z pohledu Američanky, která se kromě jediné větší role v seriálu (Suits, česky Kravaťáci) věnovala od doby studií nejrůznějším charitativním projektům a stala se i spolupracovnicí OSN v odboru pro rovnost pohlaví a práva žen, to byla prostě jen ochrana a poukázání na to, jak se v Buckinghamském paláci na práva žen a lidí s jinou barvou pleti než bílou zvysoka kašle.
Vzdělaná a svobodomyslná manželka je Harryho štěstí i neštěstí
Druhorozený princ má v britské královské rodině v podstatě jedinou povinnost – reprezentovat britskou korunu, věnovat se charitativní činnosti a utrácet apanáž, která mu z rozpočtu paláce přísluší. Pokud máte pocit, že pro člověka, který nemá vnitřní motivaci třeba k celoživotnímu studiu nebo nějaké konkrétní práci, ať už odborné nebo klidně třeba manuální, je takový život nuda, musím s vámi souhlasit. Navíc se takový život odehrává pod neustálým dohledem, je plný povinných rituálů, kontrol ochranky, předepsaného oblékání i jídelníčku.
Harry to nezvládal od mládí. Když zemřela jeho matka, princezna Diana, začal brzy kverulovat a prchat z paláce, jak bychom řekli v normálních rodinách, bylo to zlobivé děcko. Když se seznámil s Meghan, muselo to pro něj být něco jako napít se živé vody. Temperamentní a krásná mladá žena se nebránila přijmout nelehký život v královské rodině, rozhodně si ale nechtěla dát vzít svoji nezávislost. Svět na Meghan pohlíží jako na zlatokopku, berme ale v potaz, že Harry si bral ženu s velice dobrým vzděláním a praxí, rozhodně ne nezkušenou pipku. A pro druhorozeného královského syna se s Meghan otevřela možnost dát svému životu nějaký směr.
Roztržka s rodinou, odchod do Kanady a posléze do Ameriky, spory o financování života Harryho rodiny, pokusy postavit se na vlastní nohy, brzděné tím, že s členem královské rodiny se každý bojí spojit své podnikání. Nejsmutnější je, že to všechno vedlo k tomu, že Harry a Meghan začali svůj příběh prodávat médiím. Pro Meghan se zkušenostmi z amerického showbyznysu to byla nejspíš docela zábava, pro Harry už méně. Vztah k rodině totiž stále má, babičky Alběty II. si velmi vážil a se starším bratrem Williamem, současným následníkem trůnu, si přál vycházet v dobrém. A tak se pokusil o sebereflexi, v níž nemá Meghan údajně prsty. Sepsal příběh svého života. Tím se ale pustil na tenký led, protože popisované epizody jeho příbuzenstvu moc nelichotí.
Kniha Náhradník je probírána po celém světě
Jako náhradníka údajně označil Harryho jeho otec, Charles III., sotva se chlapec narodil. V knize to Harry líčí tak, že otec přišel matce poděkovat, udělal to ale značně neomalenými slovy: „Skvělé. Porodila jsi mi následníka a teď i náhradníka. Tím moje práce skončila!“ Manželství Charlese a Diany byla od počátku šaráda pro veřejnost a Diana se tedy před syny netajila ani touhle historkou o narození Harryho. Navíc se spekulovalo o tom, že Harryho skutečným otcem je major James Hewitt, se kterým měla Diana pět let poměr (Harry mu je velmi podobný, rozhodně více než svému oficiálnímu otci). I sám Charles na toto téma před Harrym vtipkoval, nejspíš když mu chtěl zasadit nějakou výchovnou lekci. Jak moc to chlapce po matčině smrti muselo bolet, nikdo nebral v potaz. A jak moc ho role věčně druhého ponižovala a vedla k tomu, že v pubertě začal vyvádět, to je nejspíš otázka pro psychologa.
Harry se v knize netají tím, že vyzkoušel nejrůznější drogy, protože večírky, kterých se zúčastnil, jich byly plné. Líčí i své kostrbaté první erotické zkušenosti a pokusy o navázání nějakého vztahu. Na tomhle poli to jistě neměl lehké. Nejen proto, že jako člen královské rodiny musel podstoupit řádné „prokádrování“ každé přítelkyně, ale hlavně proto, že v otci rozhodně neměl vzor kvalitního partnerství. William a Harry se těžce smiřovali se smrtí matky Diany a nejspíš jim vyhovovalo, že národ z ní udělal modlu. Charles to ovšem viděl jinak a chtěl se konečně oženit se ženou, se kterou stejně už léta žil. Harry s bratrem Williamem původně žádali svého otce, aby se s Camillou Parker-Bowlesovou neoženil. Princové se prý báli, že z ní bude hnusná macecha. Nicméně lásku svého otce nakonec akceptovali. Popřáli jim i šťastné manželství. „Přestože jsme ho s Willym požádali, aby to nedělal, otec šel dál. Navzdory hořkosti a smutku, který jsme cítili, že uzavíráme další kapitolu historie naší matky, jsme pochopili, že to bylo nepodstatné,“ napsal. Později ovšem svou nevlastní matku podezíral z toho, že stojí za úniky informací z královské rodiny do médií. Vztah s otcem byl ovšem celkově narušený a on trval jen na tom, aby oba synové plnili své předepsané role. William s tím evidentně neměl problém, Harry ale pořád hledal cestu z paláce ven.
Příběh nešťastného mladšího syna je tedy venku. Znovu se připomíná manželství Diany a Charlese, smutné období puberty Williama a Harryho, nevalný charakter Charlese jako otce, což, konec konců „osvěžila“ i dosud poslední série Koruny, seriálu Crown… Za oponu paláce nevidíme, známe z ní jen střípky, které proniknou ven. Že si ale současný král Charles III. Harryho vzpomínky za rámeček nedá, je jasné. Takže pokud si Harry přeje, aby se jejich vztah urovnal, neudělal nejlepší krok.
William jako vzor, přítel i nepřítel
Starší bratr byl pro Harryho přirozeným parťákem i vzorem. Jenže výsledky toho, když se na něj obrátil o radu, byly někdy hodně problematické. Ve dvaceti letech se kolem Harryho rozpoutala aféra, kterou způsobil jeho převlek na maškarním večírku. Oblékl si totiž nacistickou uniformu. V knize tvrdí, že mu to poradili William a Kate. Harry se vrací k této, podle jeho slov, největší chybě svého života. Britský bulvární deník The Sun pak zveřejnil na titulní straně jeho fotografii s obří svastikou na paži. Snímek byl pořízen na večírku v kostýmech, jehož téma bylo Domorodý a koloniální. William se ho tehdy rovněž zúčastnil a měl na sobě podomácku vyrobený převlek levharta. Jak Harry v jedné části knihy píše, při výběru kostýmu se nemohl rozhodnout mezi dvěma: uniformou pilota a nacistickou uniformou. „Zavolal jsem Willymu a Kate a ptal jsem se jich, co si myslí. Nacistickou uniformu, řekli,“ uvedl princ. Doma si ji zkusil, ukázal se jim a oba dva se údajně váleli smíchy. Jestli starší bratr tušil, že posílá Harryho do jámy lvové, už se v knize nerozebírá. Historka je ovšem jen dalším důkazem toho, jak málo byl (a nejspíš stále je) Harry schopen racionálně vážit situace ve svém životě.
To se projevilo i ve chvíli, kdy se William pokusil s Harrym promluvit o chování Meghan, která nerespektovala pravidla paláce. Vzápětí si bratři vjeli do vlasů a Harry v knize úpí, jak mu bratr jednu vrazil, až upadl a miska pro psa se mu zaryla do zad. William to zkoušel víckrát, vždycky neúspěšně. Chytrému napověz, hloupého trkni, hodí se k tomu přísloví, které dobře zná čeština i angličtina. Dalším důkazem budiž vzpomínání Harryho na mise v Afghánistánu, které nerozbouřily ani tak vlny v paláci, jako na mezinárodním poli.
Lidé jako šachové figurky
Když princ sloužil jako pilot vrtulníku v Afghánistánu, zabil 25 lidí. Celkem byl na šesti misích. Říká, že si to ospravedlňoval tím, že povstalci z Tálibánu chtěli zabít jeho kamarády. „Nebyla to statistika, která by mě naplňovala hrdostí, ale ani ve mně nezanechala stud,“ vyjádřil své pocity. „Když jsem se ocitl v žáru a zmatku boje, nepřemýšlel jsem o těch 25 jako o lidech. Byly to šachové figurky odstraněné ze šachovnice, špatní lidé zabití dříve, než mohli zabít dobré lidi.“
Válečné trauma tedy Harry asi neprožívá, zato si za tohle neuvážené prohlášení vysloužil rychlou reakci představitelů současného Afghánistánu. Mluvčí afghánského ministerstva zahraničí vedeného Tálibánem to kritizoval. „Západní okupace Afghánistánu je skutečně ohavným okamžikem v lidských dějinách a komentáře prince Harryho jsou mikrokosmem traumatu, který Afghánci prožili z rukou okupačních sil, jež bez jakékoliv odpovědnosti vraždily nevinné,“ prohlásil. Podle listu Daily Mail se Tálibán princi Harrymu zároveň vysmívá. Tvrdí, že je šílený, a zatímco on se vrátil k babičce do královského paláce, šachové figurky, jak Harry označil povstalce, se ujaly vlády v zemi.
Inu, doba se změnila, ale Harry si toho zřejmě nevšiml. Nebo o svém prohlášení zase málo přemýšlel. To okomentoval i velitel britských sil v Kábulu Richard Kemp. Připustil, že zabití povstalci z řad Tálibánu byli špatní lidé, a nemá ani problém s tím, že Harry prozradil počet nepřátel, které zabil. Na ten naopak prý může být hrdý. Nesouhlasí ale s tvrzením Harryho, že armáda vnímala tálibánce jako podlidi a figurky na šachovnici, které je třeba srazit. „To vůbec není pravda. A není to způsob, jakým britská armáda cvičí lidi, jak (Harry) tvrdí,“ postěžoval si někdejší podplukovník. „Myslím, že taková vyjádření neodrážejí skutečnost, jsou zavádějící a potenciálně cenná pro lidi, kteří chtějí britské síly a britskou vládu poškodit. Takže se domnívám, že to byla chyba úsudku.“ Komentáře k působení v Afghánistánu však mohou dále ohrozit Harryho bezpečnost, obává se Kemp. Lidi sympatizující s Tálibánem by to podle něj mohlo vyprovokovat k pokusu o odplatu.
Z Harryho určitě nebude ministr zahraničí. Vždycky zůstane náhradníkem pro britský trůn. Jak moc bude dál jeho život řídit Meghan a jestli se mu někdy podaří usmířit se s bratrem a celou rodinou, to je výhled do budoucnosti, nad níž si mnou ruce všichni redaktoři z plátků, pro něž je britská královská rodina stále vděčným zdrojem pro efektní články. Je to zvláštní, protože britská královská rodina je v současném světě naprostý atavismus. O ničem nerozhoduje, jen čerpá notné finanční prostředky na svou vlastní reprezentaci. Svět řeší válku v Evropě, energetickou krizi a ekologické katastrofy, ale jeden ukřivděný náhradník dostává víc prostoru v médiích, než ekonomický a sociální stav Británie po Brexitu. Nu což, takoví už jsme. Rádi koukáme na pohádky a pořád v nás hárá pocit, že i dnešní králové a královny jsou tak trochu pohádkové postavy. Sice to tak není a boj dobra se zlem vůbec není v jejich rukou, ale kdo chce, ať se historkami z paláců baví. Nebo ať nad nimi mávne rukou.
- Migrační pakt: Lže nám celá vládní koalice - 18.4.2025
- Novináři a „novináři“ - 18.4.2025
- Je to Bidenova válka! Ukrajinská tragédie jako výsledek politického hazardu Západu - 18.4.2025
Na Harryho chování má podíl cynické chování jeho otce, to jak se choval k jeho matce i k Harrymu. A Kamila se nechovala také příkladně.
Hmmm, jenže v královské rodině jsou všichni náhradníci.
Každej tam má číslo, kolikátej je v řadě na trůn a to se postupně zvětšuje, jako se těm nahoře roděj potomci.
Král Karel III čekal celej život, až umře jeho matka, aby se mohl stát králem. Celej život byl náhradník a ke kralování se dostal až v 73 letech.
Děti a vnukové jeho bratrů, jakož i ti bratři nebudou nikdy nic jiného než náhradníci.
Enfant terrible, je francouzsky
„hrozné dítě“.
Že prý jako pilot vrtulníku v Afghánistánu, zabil 25 lidí?
Leda vylhaná komedie pro média, Britové ho tam hýčkali jako v bavlnce,
šlo jen o to,
aby mu mohli přišpendlit kapitánské frčky,
když se ti chlapečci ve fajnových šlechtických-královských famíliích rodí už s poručickou hodností
a nepotřebují na to cosi studovat, že.
On je rozdíl mezi čestnou a skutečnou hodností.
Ta první znamená jen uniformu při slavnostech, to druhé, že se vám dají do ruky zbraně. Nikdo vás nenechá pilotovat vojenskej (ani civilní) vrtulník pokud nemáte opravdovskej výcvik, protože to znamená přijít o vás i vrtulník.
Taky si nemůžete moc dovolit na Sandhurst dělat zrovna princovi nějaký úlevy, protože pak zdiskreditujete jeho i školu pro ostatní kadety, kde je navíc zase další šlechtický dorost, všetně dětí hlav cizích států.
Pro sranda diplomy ať si jdou na Yale a Harward jako Bush Jr.
Z Afgánistánu ho stáhli, když se mediálně provalilo, že tam slouží.
Podobně třeba Lewis Collins nemohl sloužit v SAS i když prošel přijímacím řízením, protože už byl tehdy známej jako Bodie z Pofesionálů a to je hodně blbý utajení.
Jasny, urcite mel uuuuplne stejnou sanci se stat pilotem, jako jakykoliv jiny bazant, ze..
Jo, je to Sandhurst.
Aspoň si přečtěte, co to je Sandhurst.
Protože si to pletete s českou základní vojenskou službou.
Na Sandhurst nechoděj obyčejní bažanti. Je to kadetka a chodí tam děti šlechty a prominentů. Něco jako Oxford pro vojenství.
Je neuvěřitelné co vše mají kdejaké totálně vyklobané blbky za velice dobré vzdělání
Co je na tom neuvěřitelnýho?
Mají peníze na nejlepší školy (a doučování) a tak to do nich prostě nalejou.
Zacálujte dětem za doučování 120 000 měsíčně a taky vám vystudujou.
Nehledě k tomu, že u nás vládli komunisti a ti k vedoucím funkcím vzdělání ani nepotřebovali. Ani to symbolické.
Gottwald byl truhlář, Zápotocký kameník, Zápotocký strojní zámečník.
Právník Husák a agronom a voják Svoboda jsou už jiná liga z jiné doby.
Je úžasné, jak v našich médiích je královská rodina vzorem úspěchu demokratického režimu.
Připadám mě že nás dávají do role indů pod britskou nadvládou.
Možná Fiala dostane za zásluhy nový Rolls-Royce jak poslušný mahárádža a zbytek pětikolky od amiků zlacenou bustu Václava Havla.
Naše média jen opisují z anglického bulváru.
Na Indy u Britů fakt nemáte a máte menší statut než oni. Britští Indové vás ani nepovažují za Evropany.
Kolaborující maharadžové byli někdy bohatší než totální většina Britů v Indii a dost možná i Britská královna.
Je dobře, že Rusko má z Británie vítr. Ta má dvojnásobné HDP a neporadil si s ní ani Hitler. Teď stojí opět na správné straně. Proti ruskému fašismu.
Hitler si ovšem neporadil ani se SSSR.
Británii zachránil před Hitlerem jen kanál La Manche a SSSR 2000 km od hranic k Moskvě.
Proto je válka, že se NATO chtělo nasáčkovat 7 minut letu od Moskvy.
Británie německý nápor ustála jen tak tak, zatáhla kvůli tomu do války spoustu zemí (podobně jak se těď pokouší Zelenský) a hodně jí pomohlo, že Hitler zaútočil na Rusko a vyhlásil válku USA. Jinak by to možná nezvládla.
Jeden z důvodů útoku na Rusko bylo, aby zničil Británii možného spojence.
Ale kulový. Teprve v důsledku Putinovy války bude NATO Rusku blíž. I když český Královec byl již NATO obklopen předtím. Mohli bychom si ho vzít zpět.
Hloupý Hans a jeho amianální výblitky opět v akci!!!!!
proč myslíte, že se furt do světového informačního pole protlačují zprávy o britské královské rodině. O žádné jiné královské rodině. A proč máte potřebu na tento špek skočit.
Protože jsou to kopie Britského bulváru a ten z toho žije? Protože angličtina je světovej jazyk, tak je snadné to překládat?
Ostatní královské rodiny jsou jen kopie té Britské s lokálním významem?
Fňukal pod pantoflem a hysterka. K zblití. Už aby někam zlezli a přestali oxidovat: koho takoví lůzři zajímají?
Videla jsem jen kousek z te udajne uspesne sracky a neda se na to divat.
Je to oslava podprumernosti! Tretirada herecka neprilis atraktivniho vzhledu a zrzavy levobocek…
Jen si tam oba honi triko.
Tahle dekadentni, paraziticka familie z londonistanu me nezajima.
Jo, ta Megan, co bude své dítě vychovávat / tedy už vychovává fluidně. Tak to jó.
Kdyby se cokoli stalo s Williamem a naslednikem trunu by se tak mel nutne stat Harry, co myslite zmeni se neco v hlavach Heryho a manzelky?
Pokud bude Harry zlobit, Karlik necha udelat testy DNA a zivot syna podkoniho se radikalne zmeni.
Podle xichtu spíš synové koňů, celá famílie!!
Jo, tomu se smějou nižší třídy Anglie. Že šlechta má ráda koně, čím víc se něco podobá koni, tím je to lepší, všetně manželky.
Jo, tomu se smějou nižší třídy Anglie. Že šlechta má ráda koně, čím víc se něco podobá koni, tím je to lepší, včetně manželky.
Testy DNA už se dělaly a oficiálně se už vyhlásilo, že je vlastní.
Tak to sotva budou dělat znovu.
Fascinuje mě, jak se u nás neustále řeší britská královská rodina a hlavně to, že jsou u nás skutečně lidé, které z nějakého důvodu zajímá. Jako člověk výrazně republikánských názorů to nějak nedovedu pobrat. Co je nám do nich? Není to naše královská rodina a i když mají Britové ku škodě celého světa velmi dlouhé prsty, moc jejich bývalého impéria už výrazně upadla a dá-li bůh, snad se časem vše srovná tak jak má a budou odkázáni na místo, které jim přísluší, totiž do historie. To, že má jejich královská rodina nějaké vnitřní problémy je především dáno tím,, že středověké rituály už tolik nefungují a novými funkčními nahrazeny nebyly. Soudím, že vidíme postupný rozklad v přímém přenosu…
Přesně tak,
kohorty kriminálníků a vyvrhelů společnosti byly naverbovány do červených uniforem a vraždily bezhlavě po celém světě.
My máme obdivovat mladého hýčkaného sociopata z pozlacené kolébky,
když angláni toto zlato celá staletí kradli a loupili po celém světě?
Pořád to je světová velmoc první kategorie, kdežto my jsme provinční východoevropská republika.
Britská královská rodina se řeší po celým světě, protože drby prodávají. Vždy zajímá víc princ královského rodu než truhlář Gottwald, špión Pávek nebo komunistická dcerka Nerudová, co umí jen prodávat padělaný turbodiplomy.