![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Za vlny veder nemůže CO2, nýbrž to, jak zacházíme s krajinou
JAN SEDLÁČEK
![](https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2022/04/JANSEDLACEK.jpg)
Ačkoliv celkově přináší teplé klima spíše pozitiva, mohou vysoké teploty, které v letních měsících vidíme zejména ve městech, způsobovat problémy. Tyto extrémy ale nejsou z hlavní části způsobeny samotnou změnou klimatu (ta se na nich podílí jen nepatrně), jako spíše negativními změnami v naší krajině a v malém vodním cyklu.
V letním poledni dopadá na naše území sluneční energie o intenzitě zhruba 1000 Wattů na každý čtvereční metr. Většina této energie se buďto spotřebuje na odpar vody, nebo se využije na ohřátí povrchu a vzduchu. Čím více energie je spotřebováno na odpar, tím méně se povrch ohřeje. Zatímco v krajině s dostatkem vegetace dobře zásobené vodou se jen cca 10-20 % sluneční energie přemění na teplo, v odvodněné krajině bez dostatku vegetace to může být i okolo 80 %. (Tento princip výborně popisuje doc. Jan Pokorný zde).
Každý čtvereční kilometr plochy bez vegetace (např. centra města, skladového areálu, nebo i holého pole po sklizni) vytváří teplo výkonem až 800 MW, což odpovídá velké uhelné elektrárně nebo více než polovině výkonu jednoho reaktoru v Temelíně.
Vzhledem k tomu, že člověk výrazně odvodnil krajinu a oproti přirozenému stavu snížil podíl vegetace, značně narostl podíl sluneční energie, který se přemění v teplo. Ukázkovým příkladem jsou tzv. městské tepelné ostrovy – tedy nárůst teplot povrchu i vzduchu ve městech oproti okolní krajině. Kvůli tomu klesá pohodlí obyvatel měst a může to vést i ke zdravotním problémům.
Toto přehřívání měst (ale i např. holých polí) má devastující vliv na celé okolní mikroklima. Horký suchý vzduch stoupá vzhůru, kde může rozpouštět oblačnost a tím prohlubovat sucho; naopak v případě konvektivních situací (kdy vzniká bouřková oblačnost) může tento proud horkého vzduchu výrazně posílit bouři a zesílit nebezpečné projevy, jako jsou velké kroupy. Osobně jsem přesvědčen, že právě tento princip byl příčinou silného tornáda na jižní Moravě 24. 6. 2021 – při pohledu na mapu škod je dobře vidět, že tornádo vzniklo z městského tepelného ostrovu Břeclavi, poté nasávalo horký vzduch nad zasaženými vesnicemi, mírně zesláblo za Lužicemi (kde bylo o něco více vegetace), opět výrazně zesílilo nad městským tepelným ostrovem Hodonína a poté zaniklo v lesnaté oblasti u Ratíškovic.
Řešením tohoto problému je tzv. modro-zelená infrastruktura, tedy soustava zeleně a vodních prvků v krajině či přímo ve městě. Pokud do měst i zemědělské krajiny vrátíme dostatek vodních prvků či vegetace zásobené vodou (nemusí se jednat jen o lesy, stačí remízky, aleje, drobné mokřady, meziplodiny na polích apod.), tak se více sluneční energie spotřebuje na odpar vody, což přinese výrazné zeslabení letních veder a větší pohodlí pro lidi.
Osobně jsem na toto téma dělal vědecký výzkum – pro ukázku uvádím jeden z mých grafů z letního dne v centru Českých Budějovic. Tyto „modro-zelené“ prvky (zejména vzrostlé stromy, ale v menší míře i další prvky) přinesly průkazný ochlazující účinek pro své okolí. Proto je potřeba ve městech sázet stromy (pokud možno vysokovzrůstné) – a tam, kde to není možné, tvořit alespoň keřové porosty, trávníky, kašny a fontány. Velký potenciál v sobě skrývají také zelené střechy (ploché střechy pokryté skalničkami) a také zelené stěny, tedy stěny pokryté břečťanem či jinou popínavou rostlinou.
V měřítku celé krajiny pak nárůst plochy rozptýlené vegetace (remízky, aleje, mokřady aj.) významně zlepší jak teplotní, tak i vlhkostní poměry a pravděpodobně přinese rovnoměrnější prostorové i časové rozložení srážek.
Zejména je ale potřeba odmítnout klimatickou ideologii. Veškeré zdroje, které jsou dnes plýtvány na ten „boj proti CO2“, je potřeba věnovat na potřebné kroky, jako je právě ozelenění měst, návrat remízků do krajiny nebo zvýšení podílu humusu v půdě.
Klima není neměnná, to pro začátek.
A ano, nepohoda je způsobená přehřátým prostředím měst a aglomerací. Ale dyť budujeme – furt musíme stavět nějaké nové velkoplošné haly, betonovat cesty a parkoviště a manipulační prostory…tuhle a támhle, na drahých pozemcích naflákat co nejvíce budov a zpevněných ploch….na velkoplošných a i ostatních parkovištích nechceme stromy, páč na plechové miláčky padá listí a kdo to má furt umývat….na pole naséřeme tolik solárů co to jde….
Ale já bych třeba byla strašně ráda, kdyby se nám tady střídalo jaro a léto….jenže k tomu nikdy nedojde, takže jaká klimatická změna?!
V Brně je na okraji o cca 4°víc jak na letišti kde to měří co je o 200m výš a 7km za městem a na Adolf Hitler Platz (později náměstí Rudé armády a nevim co je to dnes, možna to bude Bandera Platz..) je to ještě horší.
Všude okolo jsou zasraný soláry, plechový boudy a tisíce parkovišť a každá debilní náplava z lontu ce seasem nastěhuje začně tím, že na zahradě včecko vykácí a všecko vybetonuje! (okolo mne 4 z pěti)
V létě je tu peklo už v devět ráno a do dvou ráno dalšího dne !!
A když je zima tak se mužem posrat protože je zas všecko vymrzlý !!!
A jaro a podzim NEEXISTUJE, buď je peklo nebo mráz!
Dost bylo ekofašismu, dejte jim do držky všem a pořádně!!!
Všichni, kdo kdy dojížděli za prací do Prahy, to dobře vědí, oč je ve městě tepleji, ano. Mimochodem – zkusil jste někdy, jaké je vedro nad těmi slavnými soláry? Skoro si popálíte ruku.
Jediné klimatické změny které skutečně probíhají jdou : JARO, LETO, PODZIM, ZIMA. Teplo v létě je v pořádku, tak to má být. …. Boj s CO2 je prostě podvod a lež, kdy nás oblbovači obírají o peníze. O nic jiného nejde.
Stejne lzi jsou i o zatracovani smrkovych porostu,prej to jsou monokulturni plantaze,zapricinuji kyselost pudy atd.Jenomze smrky maji neopadave zelene jehlici a celorocne cisti vzduch, jenom jeden stolety smrk za svuj zivot vycisti 1tunu CO2.
přesně EKO = LEŽ
Zajimave,ze cpou solary lidem na strechy rodinnych domu,povoluji vystavby solarnich poli na urodne pude ale na velkych firmach tzv sedych kostkach na strechach,hangarech,skladistich a hlavne na strechach byvalych druzstvech je solaru minimum? No protoze, nadnarodni firmy neplati danne a zemedelske podniky berou dotace ale na strechy hal a kravinu si solar nedaji,proc?Protoze se maji naramne dobre, proc by se obtezovali, maji financi dostatek.Melo by se s tim neco delat,tu lidi prodavaji dubove a bukove lesy na stojato realitkam a organizovane tezarske firmy tzv po nas potopa rezou stromy v lete v mizi,vzdyt takove porosty se drive kacely, az byl vegetacni klid.
To by mela byt tezba listnatych porostu ve vegetaci trestna. Zasadni problem je v tom,ze skoncilo levny ekologicky topeni s Ruskym plynem.
Se hledaji alternativa a ta se moc neosvedcila tak se zase se topi uhlim jako za Husaka,nebo nove starymi europaletami a vsim co hori v kotlech aby se lidi zahrali.
Letadlo za hodinu letu spotřebuje kyslík, který hektar lesa vyprodukuje za sto let!
U nás předělali náměstí, místo parku s keři a stromy je teď všude dlažba. Na chodnících zasázeli sice hlohy, ale ty docela skomírají, protože na kamenech je teplota dobrých 60°C. Akáty by horko snášely líp, ale jsou zakázané.
Dřív byly v krajině všude meze pokryté ovocnými stromy a potoky tekly volně v polích. Dneska je to zarovnané a potoky jsou v troubách. Nejlíp by se o krajinu postarali bobři, už se tady začínají objevovat na řece a časem se rozšíří i dál. Dělají zadarmo a rychle.
Zítra k nám přijde studená vlna a pisálkové na čas přestanou kvokat o grýndýlu.
A v pozítří se pak uvidí co dále.