18.2.2025
Kategorie: Ze světa

Výsledkem pařížského summitu je další prohra militantních elit Evropy

Sdílejte článek:

HSP

Západní média píší o „neuspokojivém“ výsledku mimořádného summitu evropských zemí, který Macron svolal do Paříže v reakci na Trumpův požadavek převzít bezpečnostní otázky Ukrajiny. Nebyly dosaženy žádné dohody o žádné klíčové otázce (včetně vyslání mírových sil)

Skutečnost, že nebyla přijata žádná rozhodnutí, oznámil polský premiér (Tusk) už včera.

Naznačují to i Macronova prohlášení po summitu, který se také nezmínil o žádných rozhodnutích.

Zopakoval jen potřebu „pevných a spolehlivých bezpečnostních záruk“ pro Ukrajinu. „V opačném případě hrozí, že příměří skončí stejně jako minské dohody,“ řekl.

Pokud jde o vojenskou pomoc a výdaje na obranu, Macron jen řekl, že „práce bude pokračovat“.

„Práce bude pokračovat na základě návrhů Evropské komise, a to jak na podporu Ukrajiny, tak na rozvoj a investice do naší obrany. Tento program, který byl definován v roce 2022 na summitu ve Versailles, se prostě musí realizovat,“ napsal Macron.

Po summitu také samostatně telefonoval Zelenskému a Trumpovi.

Zelenskyj rozhovor potvrdil a také se vyslovil proti příměří.

„Existuje společná vize, že musí existovat důvěryhodné a silné bezpečnostní záruky. Jakékoli jiné řešení, například křehké příměří, bude jen dalším podvodem ze strany Ruska a předpokladem nové ruské války proti Ukrajině nebo jiným evropským zemím,“ řekl Zelenskyj.

Trump se k rozhovoru s Macronem nevyjádřil.

Publikace Politico s odvoláním na summit v Paříži dospěla k závěru, že „evropští lídři nenacházejí rychlou odpověď na Trumpovu bombu proti Ukrajině“.

„Po 3,5-hodinovém setkání v prezidentském Elysejském paláci byla reakce evropských lídrů na největší posun v bezpečnostních kalkulacích za poslední desetiletí zklamáním,“ uvádí se v článku.

„Lídři nepředložili žádné nové společné nápady, spořili se o vyslání vojsk na Ukrajinu a opět vyslovili fráze o pomoci Ukrajině a zvýšení výdajů na obranu,“ píše se v publikaci.

Podle jeho údajů hlavním sporem bylo, zda vyslat vojska na Ukrajinu, bude-li dosaženo dohody o ukončení války. „V této otázce však nedošlo k žádné shodě,“ uvádí se v materiálu. Polsko a Německo byly proti, také se zatím není za Dánsko, které požadovalo nejprve „hodně vysvětlení“.

I pařížská Evropa je v otázce vyslání vojáků na Ukrajinu rozdělena. Několik států jsou proti
Připomeňme, že i britský premiér Starmer, který den předtím prohlásil, že je připraven vyslat vojáky, po summitu v Paříži učinil výhradu – že vyslání mírových sil bude vyžadovat bezpečnostní záruky ze strany Spojených států.

Obecně summit neprokázal to, co od něho mnozí očekávali – připravenost Evropy převzít odpovědnost za bezpečnost a vojenskou pomoc Ukrajině i v případě, že USA stáhnou svou pomoc. Naopak – červenou nití, která se táhla komentáři všech stran, byl předchozí požadavek, aby Washington poskytl americké bezpečnostní záruky, což Washington, soudě podle komentářů Trumpova týmu, momentálně nechce udělat.

Jak jsme již psali, absence konkrétních rozhodnutí a výsledků summitu se může stát dalším argumentem pro ty síly na Ukrajině a v Evropě, které jsou za brzké ukončení války.

Redakce

Sdílejte článek:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (20 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
15 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye:  :good:  :negative:  :scratch:  :wacko:  :yahoo:  B-)  :heart:  :rose:  :-)  :whistle:  :yes:  :cry:  :mail:  :-(  :unsure:  ;-)