
Vložili vývojáři do umělé inteligence Asimovovy zákony robotiky?
ŠTĚPÁN CHÁB
Vývoj umělé inteligence (AI) jede neuvěřitelnou rychlostí. Přímo nekontrolovanou rychlostí. Už v roce 2027 má vyjít nová generace AI. Nyní vyšla studie, která velmi důrazně varuje před tím, že AI může do pěti let dostoupit takové úrovně, že pro ni lidstvo může začít být překážkou.
Bohumil Kartous, ve volných chvílích mluvčí Českých elfů, publikoval pro dnešní dobu klíčový text o AI, kde informuje o studii AI 2027. Válka na Ukrajině, inflace, špatná nebo ještě horší vláda, Green Deal – to všechno jsou jen malé patálie, které mají řešení a nakonec by se u nich k adekvátním řešením i došlo. To, co Kartous předložil, řešení nemá… protože jsme lidé.
Důrazně vyzývám čtenáře, aby si Kartousův text přečetli a pokud budou mít ještě nějaký životní elán, aby se zahloubali i do samotné studie.
Studie zároveň velmi důrazně nabádá, aby se lidstvo teď a tady dohodlo na podmínkách a na regulacích AI. Aby předešlo možnému ohrožení naší samotné existence. Umělá inteligence se musí řídit nepřekročitelnými zákony. Samy se pak nabízí zákony robotiky, které ve svých povídkách a románech uváděl autor sci-fi Isaac Asimov.
Zákon první: Robot nesmí ublížit člověku.
Zákon druhý: Robot musí spolupracovat s člověkem, kromě případů, kdy taková spolupráce je v rozporu s prvním zákonem.
Zákon třetí: Robot musí chránit sám sebe před zničením, kromě případů, kdy tato ochrana je v rozporu s prvním zákonem.
Později Asimovem přidaný nultý zákon: Robot nesmí ublížit lidstvu nebo svou nečinností dopustit, aby mu bylo ublíženo.
Pokračovatel Isaaca Asimova Roger MacBride Allen pak ve svých knihách přidal i zákon čtvrtý: Robot může dělat, cokoli chce, kromě případů, kdy je takové jednání v rozporu s prvním, druhým nebo třetím zákonem.
Už teď ovšem tyto zákony porušujeme, protože AI se stala nedílnou součástí vojenského průmyslu i válčení. Už teď jsme pro umělou inteligenci zavedli, že člověk může být vojenský cíl. Důsledky takového procesu nás mohou velmi rychle doběhnout.
„Vývoj plné umělé inteligence by mohl znamenat konec lidské rasy. Lidé, kteří jsou omezeni pomalou biologickou evolucí, by jí nemohli konkurovat a byli by nahrazeni,“ řekl pro BBC v roce 2014 Stephen Hawking s tím, že se do té doby vyvinuté primitivní formy umělé inteligence ukázaly jako velmi užitečné, ale obává se důsledků vytvoření něčeho, co se může vyrovnat nebo překonat lidi. Stephen Hawking už je v pánu a my čelíme přesně tomu, čeho se obával a před čím varoval.
Jenže k tomu, abychom se vyhnuli katastrofickému scénáři, bychom museli spolupracovat. Ne pouze část lidské civilizace, ale celé lidstvo. Celé lidstvo by si muselo slíbit, že nebude usilovat o svou evoluční výhodu ve formě výkonnější AI. Splní to USA pod vedením Trumpa, který po volbách křičel, že do AI nacpe miliardy dolarů? Splní to Čína? Rusko? Dohodnou se ty tři velmoci? A budou si navzájem věřit? Když už, nedošlo by jen k jakési obdobě Pařížské dohody, kterou by nikdo neplnil? V zákulisí by se neustále vyvíjel systém, který právě teď vyvíjí autonomní AI, které nakonec dojde, že nás nepotřebuje?
Umělá inteligence, jsem o tom hluboce přesvědčen, zahubila lidskou kreativitu, umění, kulturu, myšlení, teď by mohla zotročit nebo zahubit samotné lidstvo.
Možná je to naše záchrana. Demokracie pomalu končí, protože se ukázalo, že spojení moderní techniky s patologickými magory nevede k žádnému smysluplnému cíli. Osvícený monarcha se nikde v okolí nevyskytuje. TAk se zkusme podřídit umělé inteligenci.
vždycky když čtu články o AI od lidí, kteří čerpají jen z bulvárních článků, tak se musím smát. Prosím nastudujte si problematiku z nějakých normálních zdrojů, než ze sebe začnete dělat idioty.
Jako nepopírám, že AI bude mít na některá odvětví obrovský vliv (podobně jako třeba internet), ale to strašení koncem světa je na stejné úrovni jako strašení klimaalarmistů, kteří už 50 let tvrdí, že do 10 let zmrzneme, utopíme se, upečeme se (nehodící se škrtněte)
ty už jsi se podřídil , evidentně, šalom
No potěš prso… (blicí smajlík, co blije celou žumpu)
Zase samý BuBuBu-BudlikyBudlik-TytTyTy !!!
Autor tady blábolí na plný koule, aniž by se uráčil třeba jen nakouknout alespoň do jednoho malinko seriózního článku o AI.
A ještě vychází z „článku“ vrchní pijavice a mega-bonz-elfa Kartouze! (smajlík pro zmrda)
To je fakt echt věděcký (pra)“zdroj“ hodný citace !!!
Nebudu to opakovat – zcela trefně to posal kolega [sysel 12.4.2025 (09:29:18)].
Žádná AI neexistuje, do toho má ta banda pologramotných agresivních retardů, obecně nazývaná lidstvo, fakt ještě spousty světelných let daleko.
Jasně, existuje již mnoho důmyslných a sofistikovaných SW systémů, ale že by hned AI?
Jasně, pro 98% lidí v mém okolí je i (pod)průměrná pračka ve srovnání s nima hotová AI – viz třeba nedávný kovidtyátr.
Vřele autorovi doporučuji:
A) studenou sprchu (tak aspoň 0,5hod)
B) nastudovat si definici AI
C) aspoň zkusit se nad ní krapet zamyslet
D) jít dělat něco užitečného než psát podobný kraviny
Poznámka:
jako fanda sci-fi mám samozřejmě dílo Asimova rád (sice rodilý Rus, ale již ve 3 letech pochopil, jak je to špatně a odstěhoval se do sůper-tuti-fruti ÚSÁ).
Jeho tzv „zákony robotiky“ jsou moc príma – až na to, že fungujou max. tak jenom ve sci-fi literatuře.
V reálu by nikdo neměl šanci je jakkoliv smysluplně dodržovat a vymáhat.
To je to samý, jako když si právníci (a podobní retardi) myslí, že dají na papír pár blábolů, kterým nerozumí ani oni sami, a ejhle – svět hned bude absolutně dokonalý!
Nefunguje to, nikdy to nefungovalo a fungovat to z principu ani nemůže.
Howg – práci a rozumu zdar !!
Jakkoliv se to nezdá, tak je AI pořád ještě značně primitivní. V podstatě je to takový lepší google (vyhledávač), který nevyhledává jenom jednotlivé pojmy, ale celá témata a lepí je dohromady podle kontextu. Zásadní je pro AI „učení“ aneb načítání nových témat. AI už údajně načetla všechny dostupné (elektronické) texty. Bez tohoto zdroje, když bude neustále dokola přežvykovat to, co sama sestavila, AI postupně zdegeneruje. Také závěry AI jsou dané pravděpodobností. Nevypadne z ní nic nepravděpodobného. Není to objevitel, vynálezce. Může být nebezpečná, pokud bude mít v rukou přímo životy lidí jako např. v autonomním řízení aut. Daleko větší nebezpečí je, že samo lidstvo přestane myslet. AI napíše domácí úkoly, žádosti na úřad, přání k narozeninám i popisy k fotkám na soc. sítích.