![](https://pravyprostor.net/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Víceletá gymnázia? Odbornice je chce rušit
JAN BARTOŇ
![](https://pravyprostor.net/wp-content/uploads/2018/11/barton.jpg)
O tom, že se české školství vyvíjí v jakémsi „bludném kruhu“ jsme se mohli přesvědčit v rozhovoru na idnes.cz s s doc. RNDr. Janou Strakovou, Ph.D.
Osmiletá gymnázia jsou třeskuté téma. Proč myslíte, že je nepotřebujeme?
Myslím si, že je dobré, když děti navštěvují základní školu společně, tedy v přirozeném vrstevnickém kolektivu. Základní škola je unikátní místo, kde se setkávají různé společenské skupiny a může zde docházet nejen ke vzájemnému poznávání, ale i k jakémusi sjednocování společných hodnot a pravidel. To mi připadá mimořádně důležité. V současnosti o tento potenciál základní školy postupně přicházíme. Máme řadu výzkumných dokladů o tom, že víceletá gymnázia neslouží primárně ke kvalitnějšímu vzdělávání nadaných dětí, jak si mnozí myslí, ale že slouží zejména jako nástroj sociální selekce. Děti ze vzdělaných a dobře ekonomicky zajištěných rodin mají významně vyšší pravděpodobnost, že je rodiče ke studiu přihlásí a že budou přijaty než stejně talentované děti s méně příznivým rodinným zázemím. Musím ovšem říci, že k sociální selekci dochází nejen existencí víceletých gymnázií, ale v poslední době čím dál tím více také vznikem rozmanitých výběrových tříd a škol, kde děti vyrůstají ve společnosti vrstevníků se stejným nebo podobným rodinným zázemím. Řada těchto výběrových tříd vzniká v systému veřejného školství, kde si rodiče připlácejí na to, aby se tam jejich dětem dostávalo kvalitnějšího vzdělávání, což je mimochodem jev, jaký je ve většině vyspělých zemí naprosto nepředstavitelný a je z mého pohledu daleko nebezpečnější než víceletá gymnázia.
Historie osmiletých gymnázií má v Česku dlouhou tradici. Velmi podrobné informace o vývoji gymnázií v českých zemích může zájemce nalézt například v Ottův slovník naučný/Gymnasium – Wikizdroje (wikisource.org), kde je popsán vývoj gymnázií a jejich zaměření zejména v Rakousku-Uhersku 19. století.
Gymnázia osmiletá byla zrušena v éře vlády KSČ. Mimo jiné se argumentovalo podobně jako tak činí paní Straková. Gymnázia nebyla dobrá, protože přispívala k sociální nerovnosti. Žáci tak byli „odtrženi“ od reality života dělnické třídy. Vlastně totožnými argumenty brojí proti víceletým gymnáziím i Straková. Rád bych viděl ony „výzkumné doklady“, které svědčí o tom, že děti z víceletých gymnázií nemají kvalitnější vzdělávání. Moje děti absolvovaly gymnázium, jedna dcera čtyřleté a druhá osmileté. Jsem přesvědčen, že jim gymnázium dalo do života potřebné „startovné“ a dnes z toho obě mé dcery čerpají. O tom, že se člověk musí vzdělávat celý život, se ostatně vědělo už v dobách mé školní docházky. Paní Straková tak poněkud „zaspala“ dobu, když tvrdí, že se vzděláním ze školy mohl člověk vystačit tak v minulém století. To v podstatě mohlo platit na počátku dvacátého století, ale už za mé školní docházky (padesátá a šedesátá léta minulého století) nám učitelé (tehdy soudružky a soudruzi učitelé) říkali, že by se měl člověk vzdělávat celý život.
Vraťme se ale k oné „sociální selekci“. Moje zkušenost s víceletým gymnáziem a zkušenosti mých kolegů s víceletými gymnázii jsou vesměs pozitivní. Děti na gymnáziích jsou zcela jistě nadané a absolvují přijímací testy, které lze samozřejmě jako vše „oblafnout“ (korupce existuje i tady), ale to by neměl být hlavní argument pro jejich rušení. Konec páté třídy a nástup do II. stupně základní školy, popřípadě na osmileté gymnázium, je v systému českého školství stále významnou změnou. Umožnit nadaným dětem studium na osmiletém gymnáziu není dle mého soudu žádnou sociální selekcí. Spíše souvisí s tím, že ekonomicky úspěšní rodiče vědí nebo si uvědomují, že kvalitní vzdělání je důležitou součástí výchovy jejich potomků a své děti se snaží na osmiletá gymnázia dostat.
Nepopírám, že i v české společnosti existují významné sociální rozdíly a sociální stratifikace společnosti. Zažil jsem však 40 let „boje za socialismus“ , v němž se vzdělávání zcela podřídilo ideologii KSČ a jaké výsledky to přineslo dodnes vidíme. KSČ se snažila seč mohla o „unifikaci“ vzdělávání což vedlo k tomu, že vzdělání nebylo třeba, stačila rudá knížka. Velkým problémem současnosti je samozřejmě internet a sociální sítě. Spousta mladých by tak nejraději seděla u počítače, mobilu nebo jiném zařízení a „živila“ se „na síti“. Skutečně budeme potřebovat šikovné ruce řemeslníků všeho druhu. A i mladí dnes vědí – pokud chtějí , že se i práce „rukama“ vyplatí a lze si vydělat na slušné živobytí.
Rušením osmiletých gymnázií však více mladých k řemeslu nepřitáhneme. Jen zase rozbijeme něco, co se tady vybudovalo. A obrovský problém je počet vysokoškolsky vzdělaných lidí, který jak Straková píše, vzrostl asi z 10 % na současných 35 % v ročníku. Toho se ovšem dosáhlo podstatným snížením nároků na absolventy vysokých škol, které považuji za, eufemisticky řečeno, ne tak potřebné. Sám z mého okolí znám absolventy s magisterským titulem v pofiderních oborech, od kterých bych si nenechal radit ani omylem. To je možná mnohem zásadnější problém než osmiletá gymnázia. To však paní Straková za problém nepovažuje a i to je známka její „odbornosti“.
Školství je vůbec obor na „experimenty“ jako dělaný. Pamatujete na ministra, který po jmenování prohlásil, že by se do školy mělo začít chodit „až od devíti hodin“? Ona pověstná „ryba“ totiž vždycky smrdí od hlavy.
Já bych školy zrušila úplně. Však oni si to všechno vygooglují, no ne?!
Ona i hajzbába co má leda „blbšuli“ muže mít navštívenku v angličtině kde je „manažer“ ..ač už nevím čeho, ale viděl jsem to…..
To vůbec není špatný nápad. Školství je stejně jenom proto, aby se lámaly chartery.
Dnešní vysokoškolák často nemá znalosti ani maturanta z roku 1980 a maturant zase toho kdo v roce 1980 vyšel z devítiletky.
K tomu jistě přispěje i inkluze a v článku uvedené debility. Účelem není mít inteligenci ale debily srovnaný do jedný lajny s IQ na úrovni šumící trávy
kde i popelář bude mít titul!
K tomu padá i zrušení známek, zrušení zkoušek na školy (rad bych viděl KOLIK těch dnešních blbů s debilem v pracce a drátem v uchu by udělalo zkoušky na matfyz gympl roku 1976… tak pět? v republice??).
Jinak doporučuju Janusz Zajdel, „Limes inferior“ tam to co je dnes a bude máte popsaný dokonale…
Dnes má titul „blbec“ (Bc) nebo“megera“ (Mgr) každá kráva která by v roce 1980 zvládla tak učňák na kadeřnici a malou násobilku !!
A vemte si jen to když za pokladnou sedí slepice co neumí vrátit love když jí to pokladna nenapíše a naprosto neumí sečítat čísla pod sebou?!
…natož násobit a dělit… přičemž já se učil už na devitiletce i odmocňovat!!! (na papíru s tužkou, né kalkulačky!!!)
Dnes je každej kdo nežil za socialismu jako pracovník obyčejně nepoužitelnej (leda v neziskovce nebo čT a čRo, tam je debil každej).
Hlavně že každej ví že je globální oteplení ( v Práglu na pochodech extra), globální sucho ač furt chčije, a správně vyjmenuje 199 pohlaví a má státnici z „gender studií“ !!!
Jo..a jsem zvědavej CO budou dělat ti debuilové čumící na displej a s drátem v uchu až po elektromagnetickým pulsu (stačí jaderná zbraň) nebo sluneční erupci klekne internet a elektronika (až na elektronkovou) vůbec!
Na co vyvraždit složitě koko*tavidem planetu když stačí na rok vypnout inet a debilní sítě a nikdo pod 40 to nepřežije?? teda přežije, ale ne v severní americe a v EU, že… což je to o co jde.
Přesně tak,
viz konkrétní osoba, která byla premiérem ČR, kandidovala na prezidenta a brousí si zuby zase na něco hodně VIP ve vrcholové politice.
* Jaroslav Hašek, světoznámý spisovatel,
* trávicí ústrojí u krávy,
* autor malby opony v ND
a jistě mnoho jiného, i pro žáka páté třídy ZŠ známého, pan ing. neví.
Přesto je onen ing. u mnohých velmi oblíben. Otázkou je. jak na tom v oblasti třeba pouze základních všeobecných znalostí, ti jeho obdivovatelé sami jsou!
Opatrně sem strčím fijalový rypáček a opatrně přichrochtnu, jedovatý chrocht, ani to nepoznáte!
Máte pravdu, na Limes inferior vzpomínám poslední dobou velmi často.
tak spojené státy po léta vysávaly mozky z celého světa. A my jim teď do toho hodíme vidle. Od nás už nic neodsají….
Třeba od takové Dáji není co!
Dájo ty mi piješ krev, pozor ať se neotrávíš! Jsem extrémně jedovatá zmije fijalová, nová odrůda zavlečeného druhu z Brussele. Nenávistných, bezobratlých všehoschopných!
Dementni krava si napriklad neuvedomuje to, ze chytre dite, kteremu vidlacka zakladka nema co nabidnout, se viceletym gymplem muze vyhnout sikane, jejiz dusledky sebou ponese cely zivot. Pica vyjebana.
Nevyjabaná
To si myslíš, že šikana ve školství je jen na základkách? Šikana, i když se to může nazývat různě, je v nějaké míře všude. Perfektním příkladem šikany páchané na normálních rozumných a slušných lidech je zdejší RBHP – RudýBlboHnusoProstor. Téměř (TÉMĚŘ!!!) plný RudoBlboHnusáckyProstorově VYMATLANÝMI aktivními a akčními JEN živočichy.
Tak jsem se vám představila v plné parádě, že jsem skvostná???
Je to prosté. Když něco vyzkoumat na pedagogickém výzkumáku, tak akorát destrukci. Takové je jistě zadání a ono to zjevně funguje. Bylo k tomu napsáno dost i pod nedávným článkem Nejvzdělanější generace. Ale jak autor píše v závěru, jsou ve vzdělávacím systému daleko závažnější témata k řešení.
Například ta mladá naivně se tvářící Asiatka v černých bikinách na obrázku vedle. Vše v pořádku, ale ty silikonové kozy ve mně budí spíš nechutenství…
No vždyť silikóza je vážné onemocnění plic!
Ano má vážně poškozené plíce, dlouho fárala v uranových dolech! Na záchrannou operaci (transplantaci) můžete přispět na č.ú. 123456789/ 0800 Děkuje vám prodejce žlutého masa, máme i kozí (pro Jiřího)!
konečný otevřený návrat komunistického xindlu
Rušit víceletá gymnázia, svatá dobroto, to ne. Díky té povedené inkluzi zavedené na ZŠ jsou víceletá gymnázia více než potřebná, kam by jinak ty mimořádně nadané děti šly? Kdyby musely zůstat na inkluzivní ZŠ, zlenivěly by tam.
I za těch proklínaných komančů existovaly jazykové školy pro nadané žáky, kam se mohli hlásit tuším po třetí třídě ZDŠ. Dítka tam kromě ruštiny měly ještě angličtinu nebo němčinu, na větších školách snad i další jazyky. Zdá se mi, že současná věrchuška už se se snahou po většinové debilizaci národa ani netají…
Co je špatného na tom že by škola měla začínat v 9 hodin? Ve většině zemí světa tomu tak je
Aaale, jen ať vstávaj fakani, když jejich rodiče musí od šesti stát u pásu. Energie mají dost. Takhle byste mohl jen nechtěně zadat výzkumnici ověnčené tituly vepředu i na prdeli podnět k dalšímu závažnému zjištění.